Jak poslat balík

 

Dopravci, přes které je aktuálně možné poslat balík

  • Česká pošta – není zřejmě potřeba dále představovat, všichni ji známe 🙂
  • Zaslat.cz – zajímavá alternativa ke klasické poště: kombinuje služby několika dopravců a na svém webu uvádí, že zaručuje tu nejlepší cenu za poslání balíku po Čechách i do zahraničí. Zásilku buď doručíte k dopravci sami, anebo ji vyzvedne přímo u vás v dohodnutý čas.
  • Pošta bez hranic – služba specializovaná na zasílání do zahraničí – jednorázově pošlete balík do Zlína a odtud zařídí služba poslání tam, kam potřebujete

Postup, jak předmět správně zabalit a poslat

Předmět

Musíme mít předmět, který chceme poslat. Například prodáme v internetovém obchodě mobilní telefon, který už nepoužíváme. Předmětem bude tedy telefon.

Krabice

Krabici na předmět, který chcete poslat, můžete sehnat kdekoliv. Buďto doma (například krabice od bot, do domácích spotřebičů, od mobilního telefonu…), nebo někde v obchodním domě, supermarketu, hypermarketu – například v hypermarketu Kaufland nebo v supermarketu Norma můžete blízko pokladen najít krabice vyřazené pracovníky obchodního domu pro účely nakupujících. Krabice si berete zadarmo a dle vlastní libosti – kolik chcete a jakýchkoliv velikostí. Krabici je možné zakoupit i na poště, v ceně kolem 10 Kč.

Protinárazová obálka

Nemusíme posílat zboží vždy v krabici, ale pokud se jedná o něco menšího (například řetízek, časopis, sluchátka k mobilnímu telefonu…) můžeme použít bublinkovou obálku, kterou najdeme určitě v každém papírnictví. Je mnoho různých velikostí. Obálky stojí pár korun, průměrně 5 – 10 Kč a jsou dobré v tom, že se v nich předmět neponičí.

Předmět do krabice

Předmět vložíme do krabice, kde ho pečlivě zabezpečím proti nárazu či poškození (například vložím do krabice, kde je volné místo, zmuchlané noviny, kousky polystyrenu, vatu apod.), v bublinkové obálce je poškození již zabezpečeno bublinkami (zevnitř), takže toto opatření děláme převážně u předmětů, které posíláme v krabici.

Zabalení krabice

Jakmile předmět v krabici pečlivě zabezpečím, obalím krabici do jakéhokoliv balicího papíru. Klidně i vánočního, ale nejlépe bílého. Pokud nemáte balicí papír, můžete rozstříhat igelitovou tašku a použít ji místo papíru – pošta takový způsob zabalení balíku toleruje.

Adresy

Nutné však je nalepit potom na krabici dva štítky (pokud jsme použili bílý papír, štítky lepit nemusíme, ale pouze napíšeme na papír adresy) – jedem do pravého dolního rohu a druhý do levého horního rohu. V levém horním rohu bude naše adresa, kterou mírně přeškrtneme křížem. Přímo pod tuto adresu, pokud se jedná o dobírku, napíšeme slovo „DOBRÍKA: 324 Kč“ s vámi uvedenou částkou (324 Kč slouží pouze jako příklad) a pod toto slovo dobírka napíšeme ještě „Slovy: třistadvacetčtyři“, na to nezapomínejte.
Petr Novák
Palackého 564
232 65 PZEŇ
DOBÍRKA: 542 Kč
Slovy: pětsetdvacetčtyři

Pokud posíláte však balíček doporučeně, slovo „DOBRÍKA…“ ani „Slovy…“ na balík nepíšeme. Do pravého dolního rohu napíšeme adresu příjemce balíku (popř. kupujícího). Bude v normálním tvaru, v kterém se adresy píší.
Jana Nová
Pražská 198
987 65  NOVÝ KNÍN

Podací lístek

Při poslání balíčku musíme vyplnit podací lístek, což znamená, že balíček posíláme doporučeně. Je to klasický postup. Podací lístek je jednoduché vyplnit – napíšete na něj vaši adresu a adresu příjemce a v případě dobírky napíšete cenu Kč. Pokud posíláte dobírkou, musíte vyplnit ještě poštovní dobírkovou složenku C – je to jednoduché, opět napsat pouze adresy a částku Kč. Složenky či podací lístky si můžeme zdarma vzít, jakýkoliv počet chceme, a doma si je nadepsat a na poště pouze podat paní za přepážkou, abychom se s vyplňováním nemuseli zdržovat na poště.

Poštovné

Poštovné je různé. Závisí na hmotnosti a rozměru balíčku. U oblečení je výše poštovného většinou okolo 50 Kč (při zaslání dobírkou cca 80 Kč), u těžších a větších věcí je cena vyšší.

Pokud předmět, který je v balíčku prodáváme, základem a cílem je dostat od kupujícího peníze. Jaké jsou možnosti?

kupující zašle peníze na náš bankovní účet

Kupujícího informujeme o tom, kdy balíček pošleme, domluvíme se na ceně poštovného a sdělíme kupujícímu číslo našeho bankovního účtu, aby nám na něj mohl peníze za předmět poslat. Popř. je dobré domluvit se na variabilním či konstantním symbolu, který slouží pro identifikaci platby. Nejlepší je pro prodávajícího počkat, dokud peníze na účet nepřijdou. Ihned, jak naše banka zaznamená připsání částky na náš bankovní účet, můžeme balíček bez starostí odeslat, jelikož peníze jsme za něj už dostali. Dojdeme tedy na poštu, kde vyplníme pouze podací lístek a balíček pošleme. Tímto pro nás je obchod uzavřen a jen čekáme na zprávu od kupujícího, zdali balíček dorazil, a jak je spokojen.

kupující platí dobírkou

S kupujícím jsme se domluvili na tom, že balíček zašleme na dobírku. Co to tedy znamená? Kupující nám dá informaci o jeho adrese – to nám postačí k poslání balíčku. My připravený balíček doneseme na poštu, kde vyplníme poštovní dobírkovou složenku C a podací lístek. Dobírkovou složenku máme ve dvou formách – buďto chceme peníze, který příjemce balíčku zaplatí, poslat na naší adresu a nebo na náš bankovní účet – to si vybere podle sebe. Pošta balík odešle na adresu kupujícího, kterou uvádíme ve složence a v podacím lístku, a ihned jak dorazí balík na adresu kupujícího, kupující pošťačce zaplatí částku předmětu a poštovného. Pošta nám po té dodá do poštovní schránky útržek ze složenky, ve které je žádost na vyzvednutí peněz na poště – postačí k tomu tento útržek, který dostaneme do schránky a náš občanský průkaz (pokud ho osoba nemá, postačí jiný průkaz totožnosti). Peníze nám pošta vyplatí a je to. Více najdete v článku o posílání na dobírku.

Posílání do zahraničí

Při posílání do zahraničí platí vše výše uvedené. Navíc si ale dejte pozor na tyto záležitosti, které by vás mohly zmást, nebo které by vám mohly způsobit problém.

  • Nezapomeňte uvést kompletní adresu včetně cílové země, kam balíček posíláte. Zemi, pokud se nejedná o Slovensko, uveďte pro jistotu anglicky (např. místo Německo napište Germany, apod.)
  • Při posílání do zahraničí nelze poslat balíček na dobírku. Možné to je pouze na Slovensko přes speciální formulář, pro to určený (velkoformátový formulář, odlišný od poukázky využívané při posílání na dobírku po České republice).
  • Tarify České pošty při posílání do zahraničí nejsou příliš výhodné, často se vyplatí využít jiné dopravní služby. Vyzkoušet můžete například služby Pošta bez hranic a nebo Zaslat.cz které využívají kombinací vnitrostátních tarifů a díky tomu umožňují zejména ve vyšších objemech zásilek dosáhnout výrazné úspory

Balíčky posílám už několik let a ani jednou se mi nestalo, že by mi pošta nějaký ztratila nebo mi dodala poškozenou věc. Samozřejmě, takové případy jsou, ale jsou to výjimky. Pokud něčemu nebudete rozumět, nebo Vám bude chybět v tomto článku nějaká informace, napište pod článek komentář a já Vám velice ráda poradím, popř. chybějící informaci doplním. Další možností je zeptat se pracovnic v pobočkách pošty, které jsou velice milé a vždy rády pomohou a poradí. Přeji mnoho štěstí při poslání balíčku!

Poznámka: K odeslání balíčků si můžeme připlatit za různé služby, jako je například cenný balík, pojištění balíčku apod. To už je pouze na nás. Například když posíláme něco cenného, jako například videopřehrávač nebo drahý telefon, je lepší si balíček pojistit na cenu, kterou předmět v balíku má (cena pojištění může být i vyšší) – to je dobré k tomu, kdyby se balík ztratil, že vám pošta pojistnou částku vyplatí.