Jak se registrovat na Úřadu práce

Přihlášení na úřadu práce má řadu výhod. Úřad práce vám hledá zaměstnání a doba strávená v evidenci úřadu práce se započítává do důchodu. Stát za vás navíc platí zdravotní pojištění, které byste si jinak museli hradit sami. Velmi důležitá je registrace, i pokud máte nárok na pobírání podpory v nezaměstnanosti, kterou jinak samozřejmě nedostanete. Jak se tedy na úřad práce zaregistrovat?

1. Kdy a kde se nahlásit?

Na úřadu práce se nahlaste do tří dnů po ukončení zaměstnání, studia,…

Musíte samozřejmě dojít na Úřad práce, pod který spadáte podle adresy svého trvalého bydliště. Pokud tedy například máte trvalé bydliště v Brně, ale bydlíte v Praze, musíte dojít na úřad práce v Brně. Úřad práce není v každém městě, proto musíte v některých případech správně určit, pod který ÚP spadáte. To se dá nejsnáze vyřešit pomocí telefonu, kdy zavoláte na příslušný úřad a ujistíte se, že opravdu bydlíte v jeho spádové oblasti.

2. Co si vzít s sebou?

Pro registraci na ÚP budete potřebovat:

  • občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti a trvalého bydliště
  • zápočtový list
  • potvrzení o průběrném výdělku nebo potvrzení o ukončení studia
  • další doklady o tom, co jste vykonávali před registrací na ÚP

3. Co dál?

Na úřadu práce obdržíte formuláře, které je třeba vyplnit. Jedná se konkrétně o Žádost o zprostředkování zaměstnání a Žádost o podporu v nezaměstnanosti. Dále budete jen poslouchat rady vašeho přiděleného poradce, se kterým se pokusíte najít vhodné zaměstnání, zajistit rekvalifikační kurz a obecně zvýšit možnosti uplatnění na trhu práce.

Pokud chcete v nabídkách Úřadů práce hledat sami, můžete tak snadno učinit přes internet na stránce uradyprace.flek.cz