Jak vydělat peníze na internetu

Přehled několika základních způsobů, jak se dá internet využít k vydělávání peněz.

Internet poskytuje možnost k uplatnění kohokoliv s čímkoliv. Stačí přestat působení na něm omezovat na přečtení emailů a sledování facebooku, ale rozhlédnout se i trochu mimo těch několik obvyklých stránek (zprávy, email, facebook) a použít Google, porozhlédnout se trochu kolem, načerpat nové informace a jít do toho. Je už asi celkem známou věcí, že začít vydělávat na internetu nějaké ty koruny, eura nebo dolary můžete prakticky ihned a stačí vám k tomu nějaké solidnější (dejme tomu adsl) internetové připojení a nějaký funkční dostatečně rychlý počítač – což vzhledem k tomu, že se vám podařilo dojít až na tuto stránku a ta správně se vám zobrazuje na monitoru, je zřejmě váš případ, a takovýto počítač máte právě před sebou.

Protože online svět se mění ze dne na den, rozhodli jsme se shrnout obecně platné a dlouhodobě použitelné metody, účelem tohoto článku není soustředit zde odkazy na všechny weby a systémy, které k nahromadění nějakých peněžních prostředků existují, ty najdete určitě snadno za pomocí vyhledávače, až budete hledat konkrétní řešení pro váš online business.

Multilevel a spol.

První, a zřejmě také nejvíce spornou oblastí je uplatnění v nějaké pyramidální struktuře šířené napříč webem. Jedná se zpravidla o hierarchický systém realizovaný přes web, na který máte (někdy za poplatek) přístup, na kterém si pak můžete vygenerovat svojí podstránku a na tu pak odkazovat další lidi. Už ze samé podstaty toho, že musíte najít způsob, jak někoho navést na stránku ve formátu www.supermultilevel.cz/vasejmeno je jasné, že to asi zas tak jednoduchý způsob, jak vám možná na školení někdo bude vykládat, není, dále také to, že provize putují do pater nad vámi a vy sami z realizovaného prodeje (nebo jiné operace) máte naprosté minimum… To všechno byste měli vědět než vás nějaká podobná možnost zláká.

Distribuovat se tak dá naprosto cokoliv, od voňavek přes internetové domény (jedná se o domény s koncovkou .ws – ty jsou přitom mimo tyto systémy např. u godaddy.com dostupné za pár dolarů). Podobně pak fungují i tzv. klikačky, kde prostě klikáte a klikáte, a hledáte další lidi co vám budou klikat na reklamy, a čekáte až vám přijdou nějaké centy, samozřejmě toho se většinou nedočkáte.

Provizní systémy

V tomto případě se jedná o to, že vašim úkolem je zprostředkovat prodej zboží v eshopech, které prodávají nejrůznější sortiment, od léků po letenky. Provizi také ale můžete získat i za získání nových lidí, kteří budou používat nějaký reklamní systém nebo něco podobného, rozptyl možností je skutečně nesmírně široký. Provozovatel eshopu (nebo provizního systému) vám pak vyplácí určitou částku nebo procento za každý uskutečněný nákup. K propagaci můžete využít většinou jak klasických metod offline propagace – v podstatě prodávat jak se říká “na vlastní triko” a přirážku si nechávat, nebo vytvořit web na téma blízké tomu, co chcete aby si lidi přes váš odkaz kupovali, a umístit tam reklamu na dotyčné zboží. Například, jestli se stanete partnerem prodejce letenek, nejlepší bude udělat si stránky na téma nějaké země, případně blog o letenkách, a tam reklamu umístit, a podobně. Stránky si můžete udělat zadarmo, nebo využít některý z levných hostingů, takže náklady pro spuštění tohoto business modelu jsou minimální.

Platba za klik

Další možnost, která také vyžaduje vytvoření dostatečně navštěvovaného webu, je získávat peníze ne až za prodání něčeho, ale už za kliknutí na tuto reklamu. Pro tyto účely se musíte stát partnerem některého z reklamních systémů jako je AdSense, Sklik, Etarget nebo AdFox a umístit pak na vaše stránky kód, který reklamy generuje. Aby to stálo za to, musí už stránky mít nějakou slušnou návštěvnost, pro web na který přijde pár lidí denně se to určitě nevyplatí.

Online kšeftování

Zatím jsme mluvili o různých alternativních přístupech a vůbec nevzali v úvahu metodu klasického prodeje něčeho někomu, jen s tím rozdílem, že se děje přes internet. K přeprodeji něčeho někomu se dají použít jednak různé bazary, pak samozřejmě aukce – z nich asi zajímavé bude jen Aukro a EBay, a nebo si zařídit vlastní eshop, když už hodláte to vzít v trochu větším měřítku.

Dále existuje samozřejmě ještě řada dalších možností, jak zkombinovat internetové podnikání a klasické, spočívající zejména v použití internetu pro reklamu, ale určitě i další a další metody, jak ho využít k vydělání peněz, stačí jen trochu kreativně myslet a nebát se zkoušet nové věci. Pokud potřebujete s rozběhem nějakého svého online projektu pomoct, nebojte se a napište nám.