Jak založit internetový obchod

Jak si založit obchod na internetu. Jak vytvořit úspěšný eshop. Návod jak začít podnikat přes internet.

Obchodování přes internet nabírá na dynamice a dnes je už snad každému jasné, že úspěšný business musí mít podporu online obsahu. Zde se však nebudeme zabírat všemi oblastmi internetového marketingu a zaměříme se na stále rostoucí sektor eshopů, nebo chcete-li, internetových obchodů. Založit si ho a rozjet prodej totiž není zdaleka tak složité, jak by se zdálo a po přečtení tohoto článků už nebude stát spuštění vašeho vlastního internetového shopu nic v cestě.

Jak začít

Nejprve musíte dát svému podnikání právní základ. Pokud chcete začít podnikat s minimálními počátečními náklady, pak vám určitě bude stačit živnostenský list, pro který stačí zajít na nejbližší živnostenský úřad, což vás bude stát 1000 Kč (ještě nezapomeňte nahlásit založení živnosti na SSZ). Jako živnostník budete potřebovat bankovní účet, na kterém budete mít peníze vyčleněné pro podnikání. Bohužel velké banky jako Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB na začínající podnikatele příliš nemyslí a firemní účty vedené u nich jsou zatíženy poplatky za vedení účtu, které v počátcích podnikání, které zatím nevydělává nejsou ničím příjemným. Firemní účet bez poplatků určený speciálně pro živnostníky se dá v současnosti zařídit u FIO a nebo u mBank (konto mBusiness). Při vedení účetnictví, které bude asi na začátku také na vás, můžete sáhnout po robustních programech Pohoda nebo Money, které najdete například zde, stačit by vám ovšem mohly i online fakturační programy jako je iDoklad nebo Fakturoid.

Co prodávat a kde nakupovat

Každý maloobchod funguje na principu nákupu většího množství zboží ve velkoobchodech a jeho přeprodeji koncovým zákazníkům, internetové obchody v tomto nejsou žádnou výjimkou. Dostáváme se tak k problému, kde sehnat dodavatele pro náš eshop. A odpověď není nijak překvapivá, přece na internetu. K tomu se dá úspěšně použít databáze firem na firmy.cz, případně můžete zkusit i obdobné databáze najisto.cz, topkontakt.cz nebo zlatestranky.cz, každopádně katalog firmy.cz je jednoznačně největší a najít tu dodavatele by neměl být větší problém.

Dejme tomu, že jsem se rozhodl mít květinářství a rozesílat na objednávku pěkně zabalené květiny, protože na trhu je takových služeb málo a kytky mě prostě baví. Takže jdu na firmy.cz, tam vidím Velkoobchody, a tady Velkoobchod květin. Tady si vyberu jeden velkoobchod, kliknu na něj a vidím firemní zápis i s mapkou, a teď můžu přímo zavolat na číslo, které tu vidím, nebo si přes kontaktní formulář zažádám o ceník, prostě jak vidíte není to opravdu žádný problém.

Rozjíždíme eshop

Když už víme co prodávat, od koho nakupovat zásoby a máme už vypočítáno za kolik, aby se nám to vyplácelo, je na čase vymyslet, jak se vlastně bude obchod jmenovat a zaregistrovat si doménu. Doména se registruje na 1 rok, dá se však zakoupit s předstihem na více let dopředu. Protože všechny hezké adresy jako kvetiny.cz, kvetinarstvi.cz atd. budou pravděpodobně zabrány, vymyslete něco originálního a lehko zapamatovatelného, jako třeba SuperKytky. Adresu pro eshop určitě doporučujeme na české doméně .cz, vhodná je pro obchody také evropská adresa
jménoshopu.eu, méně již adresy končící .com, .net nebo jiné. Zjistit si, které adresy jsou volné, můžete například pomocí formuláře na těchto stránkách. Cena za doménu na rok se pohybuje od 230 Kč bez DPH výše, můžete jí koupit buď dohromady s webhostingem (viz dále), nebo zvlášť, u některého z registrátorů.

Webdesign, webhosting, redakční systém a další technické náležitosti

Adresa je však teprve začátek. K úspěšného rozběhu eshopu ještě potřebujete server, na kterém vám poběží a
vlastní software eshopu, přes který budou moct zákazníci nakupovat a vy v administrační části vkládat zboží, evidovat objednávky, exportovat do účetního programu atd. I když to zní složitě, vůbec to není tak, že si domů přivezete z pc prodejny server a teď s tím budete muset laborovat a nastavovat, případně instalovat, všechny tyto záležitosti. V praxi to vypadá tak, že spolu s doménou si vyberete odpovídající webhostingový tarif, účtovaný většinou po měsíci a placený po roce. Na tomto prostoru si můžete dělat pak už co chcete, prostě to je váš pronajatý prostor, na který si můžete nainstalovat co potřebujete.

To, co potřebujete je redakční systém určitého eshopu. Ten funguje tak, že v části přístupné pod heslem editujete zboží na skladě, objednávky a další starosti ohledně chodu eshopu, v druhé části – veřejně přístupné a viditelné – si pak zákazník vybírá zboží a nakupuje. Jako tento systém můžete použít pro menší eshopy například ZenCart, který si můžete i sami nainstalovat,  pokud však zvolíte tento postup, bude celá starost o technickou stránku čistě na vás a už jen instalace eshopového systému a jeho nastavení je věc, kterou průměrný uživatel internetu bez předchozích zkušeností v této oblasti obstojí jen těžko. Existuje dvojí možnost, jak to vyřešit. Buď si nechat tento systém nainstalovat specializovanou webdesignerskou firmou, anebo zvolit profesionální a stabilní řešení, pronájem eshopu. Cena za pronájem eshopu se pohybuje od cca 100 Kč/měsíc v nejjednodušším provedení až po tisícové částky pro rozsáhlejší nákupní weby.

Jde to i zadarmo

Můžete si ale také eshop vytvořit zcela zdarma, a to sice pomoci služby webnode. Pro začátek než se obchod rozjede, můžete využívat adresy ve tvaru vášeshop.webnode.cz, až se trochu obchod rozjede není problém převést si adresu na vaši vlastní doménu (ve tvaru vášeshop.cz). Výhodou tohoto řešení je také velmi jednoduše ovladatelné uživatelské rozhraní, ve kterém si můžete sami bez potřeby větších počítačových znalostí všechno doslova naklikat. Založit si eshop zdarma pomocí této služby můžete zde.

Ať vás lidé najdou

Tímto ještě všechny starosti začínajícího internetového obchodníka nekončí. Teď když už máte hezký web napěchovaný zbožím, kterému nemůže žádný návštěvník odolat, musíte o sobě dát vědět světu. Zde je cest několik: 1) propagace přes placené odkazy ve vyhledávačích – tzv. PPC reklamu, 2) propagace přes neplacené výsledky ve vyhledáváních (SEO), 3) zviditelnění v sociálních sítích, 4) propagace ve srovnávačích zboží. Jedná se o poměrně komplexní problematiku a pokud ji nechcete řešit sami, můžete zvážit konzultaci u specialisty na internetový marketing, jako je např. Ing. Martin Sova.