PayPal: Návod

Návod jak si založit účet na paypal.com, jak s jeho pomocí platit na internetu a přijímat platby.

Co je PayPal

PayPal je světově nepoužívanějším platebním systém používaným na internetu (o platebních metodách používaných na internetu více zde). Využijete ho zejména při placení v zahraničních eshopech a zvláště pak na eBay, kde velká část prodejců často ani jiný způsob placení neumožňuje. Výhody tohoto systému jsou, že si nemusíte pamatovat číslo své platební karty, ale při placení stačí zadat váš email a heslo, které předáte pomocí zabezpečené platební brány bez potřeby udávání dalších osobních údajů.

Jak se zaregistrovat na PayPal

Na stránce paypal.com najdete odkaz Sign up. Na další stránce vyberte jako typ účtu, který chcete vytvořit osobní – personal. Pokud chcete využívat PayPal jako živnostník nebo firma, vyberte Business. Dále pokračujte přes tlačítko Get Started u vybraného typu účtu. Nyní vyplňte jméno, příjmení, email, adresu a další údaje potřebné k vytvoření účtu a pokračujte na Agree and Create Account.

Ověření účtu

Nejprve vám přijde email potvrzující registraci a po prvním přihlášení budete ověřovat, že email patří opravdu vám. Abyste mohli nyní už opravdu začít přijímat a odesílat peníze, je potřeba ještě ověřit vaši platební kartu (credit card). Toto upozornění by mělo být na hlavní straně po přihlášení do systému, najdete ho také ale v záložce Profile > Add or Edit Credit Card.

Před přidáváním karty si ověřte, že máte v bance aktivovány platby přes internet. Pak stačí vyplnit základní údaje, které najdete na kartě a čekat na samotné ověření. Toto ověření spočívá v tom, že vám PayPal strhne z účtu zkušení částku (cca 53 Kč) a vy pak zadáte kód transakce, pod kterým bylo toto stržení provedeno. Je tedy potřeba podívat se do výpisu transakcí na účtu do zprávy pro příjemce, abyste tento kód mohli uvést. U některých bank (mBank) je tato zpráva vidět ještě dříve, než dojde k samotné transakci, jinde (Česká spořitelna) je potřeba počkat, až se transakce za několik dní celá provede a pak teprve zprávu pro příjemce uvidíte.

Ve chvíli, kdy je váš účet úspěšně ověřen, máte plnohodnotný PayPal účet a můžete začít nakupovat.