Jak postupovat při prodeji auta

Pokud chcete prodat auto, měli byste především myslet na kvalitní kupní smlouvu a odhlášení auta z evidence vozidel. Nesmíte  zapomenout také na zrušení pojištění. Před prodejem se vyplatí auto pořádně vyčistit, a pokud má vůz nějaké vady, tak je zamaskovat. Ale vše má své hranice. Je samozřejmostí, že chcete za své auto dostat co nejvíce peněz, ale nesmí to vézt k udávání nepravdivých údajů, nebo k přetáčení tachometru. Nový majitel má totiž ve chvíli, kdy stav vozu je v rozporu s tím, co je uvedeno v kupní smlouvě, právo na náhradu škod. Po prodeji a zaplacení auta, je nutno ho odhlásit. Zabráníte tak možným problémům.

Úpravy vozu

Mezi nejčastější problémy automobilových doplňků patří:

Barevné překryty žárovek hlavních světlometů snižují účinnost světlometů až o 30%. Masky světlometů zakrývají často velkou část plochy světel a z 99% jim chybí oficiální schválení.

auto

Pokud se vám špatně chladí žárovka, tak praskne dříve.

Mračítka světel částečně překrývají celou plochu světlometů a homologační značky.

Průhledné překryty světlometů tvoří součást schválených světlometů. V tuzemsku jsou odzkoušeny i legalizovány.

Rádia jen zřídka mají atest, který se musí najít v česky psaném návodu nebo na prodejním balení.

motor

Potahy sedadel a autokoberce mohou být vyrobeny z materiálů vysoké hořlavosti, proto je nutné udělat zkoušku i atest.

Střešní nosiče se mohou i po banální autonehodě utrhnout, a tak ji proměnit v tragédii, proto se také musí provést zkouška i atest.

Snížení podvozku může zcela zásadně ovlivnit jízdní vlastnosti auta. Pokud se zkrátí pera, není vůz dostatečně odpružen, a tak spolu pružiny a tlumiče nespolupracují.

Výfuky snižují výkon a zpětnými rázy ničí motor. Pokud výrobce použije nekvalitní materiál, může dojít k požáru. Doporučujeme homologové nebo originální náhradní díly, jinak vám auto bude hlučet.

Koncovka výfuku nesmí podle tuzemských předpisů směřovat vzhůru.

Disky nekupujte, pokud nemají tuzemský atest nebo evropské vylité označení KBA s číslem. Rozměr musí vždy souhlasit s údaji, které jsou v technickém průkazu vozidla.

Kolové šrouby proti krádeži musí být odzkoušené, jinak mohou popraskat nebo ovlivnit vyvážení kol.

Třetí brzdové světlo zatím není schváleno jako doplněk. Mezi nepřípustné patří dvě mlhovky v roli brzdových světel na zadním skle. U nových aut je třetí brzdové světlo schváleno s vozidlem.

Podložky pod kola mohou praskat nebo házet, a tak ničit pneumatiku, nápravu, čepy a další. Proto je nedělejte doma v dílně. Pozvěte si radši zkušeného odborníka, určitě se to vyplatí.

Možnosti vystavení auta

Přímý prodej

Do této kategorie spadají vozidla z předčasně ukončených leasingových a úvěrových smluv, která jsou určena k přímému prodeji ihned mimo veřejnou dobrovolnou dražbu. Můžete využít vhodných úvěrových či leasingových produktů. Výhody přímého prodeje spočívají pro kupující v tom, že lze takto koupit kvalitní a prověřená vozidla nízkého stáří, zpravidla tedy zaplatí splacenou část vozu a zbytek doplatí.

Autobazary

Ideálním řešením je vždy obejít co nejvíce autobazarů, zjistit si jejich účtované provize za prodej, odhadní cenu a další smluvní podmínky a tyto informace porovnat. Proto při výběru vhodného autobazaru je lepší dát na osvědčené značky, které působí na trhu už delší dobu. Samozřejmě, můžete zkusit auto prodat i sami, například tím, že ho vystavíte na internetu na servery jako je sauto.cz, autobazar.eu nebo tipcars.cz.

Převod vlastníka

Mezi odhlášením a přihlášení vozidla musí dojít nejpozději do 10 pracovních dnů. Původní majitel musí oznámit změnu vlastníka své pojišťovně a odevzdá zelenou kartu. Tudíž nový vlastník musí do 14 dnů uzavřít novou pojistnou smlouvu o pojištění odpovědnosti. Bez uzavřeného povinného ručení nesmí vozidlo na silnici. Nejprve musíte vyplnit formulář pro odhlášení vozidla na nového vlastníka a žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel. Připravte si také originální velký technický průkaz vozidla a originální osvědčení o registraci vozidla. Pokud je vlastník jiný než provozovatel, připravte si i souhlas vlastníka. Poté doložte údaje (jméno, datum narození, IČ, atd..) o novém vlastníkovi a přiložte k tomu jeho doklady (občanský průkaz, řidičský průkaz, pas, výpis z obchodního rejstříku, živnostenský list, atd..). Pokud se provozovatel liší od vlastníka, musíte s sebou mít i potřebné doklady provozovatele. Pokud máte vše, co jsme teď vypsali, obraťte se na příslušný úřad (zpravidla magistrát s rozšířenou působností).