Práce v německu bez němčiny

Nebaví vás práce v České republice za směšnou mzdu a raději byste pracovali za hranicemi u našich německých sousedů? Pokud máte alespoň středoškolské vzdělání, obvykle není problém, sehnat zde dobré zaměstnání. Navíc velké množství zaměstnavatelů sídlí téměř za hranicemi. A že neumíte jazyk? Ani to nemusí být vždy překážkou. V následujícím článku se dozvíte o portálech nabízející práci v Německu, o tom jakou práci můžete zastávat bez znalosti němčiny a tipy, jak se ji případně naučit.

Jako první bychom doporučili navštívit dříve dosti protěžovaný portál prace.cz, který se nám navíc zdá dobře přehledný. V současné době (květen 2016) nabízí 84 volných pracovních pozic v zahraničí, z nichž je zhruba polovina v Německu. Velké množství nabídek je z oblasti zdravotnictví – od ošetřovatelek, zdravotních sester až po samotné lékaře. Obchodní zástupci jsou zde také velmi žádaní, v tomto případě je ale zapotřebí, umět jazyk na perfektní úrovni. Přeci jen budete komunikovat s potenciálními zákazníky. Nabídek na řidiče kamionu taktéž není málo. Musíte ale umět komunikovat a navíc v některých inzerátech naleznete i znalost polštiny, která vám bude výhodou. V menší míře se objevují nabídky do gastronomie, u kterých je obvykle nutná znalost němčiny alespoň na komunikativní úrovni, ale často vám postačí i anglický jazyk. Objevují se i inzeráty, které jsou celé pouze v němčině, tudíž znalost jazyka se od vás rozhodně očekává.

Dalším webem, který by vám při hledání zaměstnání mohl pomoci je dobraprace.cz. Ten momentálně registruje přes 300 pracovních příležitostí v zahraničí. Opět najdeme již zmiňované pozice v oblasti zdravotnictví, gastronomie či dopravy. Kromě nich se ale objevují i svářeči. U této pozice je však zapotřebí, mít svářečské zkoušky. V případě že jste jejich vlastníkem, nic vám nebrání, vykonávat dobře ohodnocené zaměstnání. Mimo jiné je i velká poptávka po elektrikářích. Ani zde se ale alespoň částečné znalosti jazyka nevyhnete.

Německo

Jako poslední bychom rádi zmínili web https://portal.mpsv.cz/eures/prace/nemecko. Po otevření stránky můžete vybírat z kategorií : volná místa v Sasku/Bavorsku/z ostatních oblastí Německa. Dále zde naleznete pracovní pozice v učebních oborech či nabídky pracovních agentur. Nabídka volných pracovních pozic je v tomto případě velmi variabilní, proto doporučujeme web osobně navštívit. Po kliknutí na konkrétní pozici, se obvykle objeví stránka v německém jazyce, proto jej doporučujeme spíše uživatelům, kterým není němčina cizí.

Pochopitelně pokud zaměstnanec ovládá němčinu alespoň na základní úrovni, je to pro něj značná výhoda. Jestli ale německý jazyk příliš nebo vůbec neovládáte, a ani se moc necítíte na jeho doučení, není důvod k panice. I přes to totiž lze dohledat zaměstnání, ve kterém jazyk potřebovat nebudete. Jednou z prací, ke které není jazyk vyžadován (samozřejmě je však výhodou) je obsluha jakýchkoli strojů a to z pochopitelných důvodů. U výrobní linky nepotřebujete s nikým komunikovat. Na míchání barev a vymalování pokoje, jazyk také potřeba nebude, takže proč nepracovat třeba jako malíř pokojů? Občas je nabízeno zaměstnání řidiče kamionu bez znalosti němčiny, neobjevuje se ale často. Pokud však máte praxi jako podlahář či parketář, ani zde nebudete potřebovat jazyk.
Navíc při troše štěstí a chuti se učit, lze najít zaměstnání, u kterého zaměstnavatel zároveň nabízí zaměstnanci kurzy německého jazyka, a to buď zdarma, nebo jej alespoň částečně uhradí. Jiní jsou ochotni, zajistit dopravu do zaměstnání z místa vašeho bydliště či ubytování přes týden v blízkosti zaměstnání. Časté jsou příspěvky na stravování nebo závodní stravování na pracovišti. Vše ale záleží na konkrétním zaměstnavateli.

práce v německu

V poslední části článku přinášíme tipy, jak se němčinu doučit. První z možností je samostudium. Tuto formu studia ale doporučujeme spíše lidem, kteří mají s jazyky již nějakou zkušenost (neučí se tedy jazyk poprvé) a jsou schopni, donutit sebe sami k učení. Nebudeme si ale nic nalhávat – touto schopností disponuje málokdo.
Jsme-li v učení se jazyka nováčkem, vhodnější variantou rozhodně bude, navštěvovat jazykové kurzy. Pokud máte ve svém okolí jazykovou školu, určitě nebude problém, vybrat si v ní vhodný kurz. Obvykle výuka probíhá v přesně daný čas a den. V kurzu by měli být lidé různých věkových kategorií, ale na stejné úrovni jako jste vy. Většinou se vyučuje v menším počtu uchazečů. Některé školy nabízí i letní intenzivní jazykové kurzy, které je také možnost využít.
Na internetu můžete najít také online jazykové kurzy, ale ty jsou podle našeho názoru opět spíše pro pokročilejší.
Každopádně malý tip pro odlehčení vaší peněženky – pokud se rozhodnete pro jakýkoli kurz, ať už v jazykové škole či online, prohledejte slevové portály, často se dají sehnat kurzy za velmi příznivé ceny.

Někteří z vás určitě budou namítat, že nemají čas navštěvovat jazykovou školu. V tomto případě by pro vás mohl být dobrým řešením lektor. Pro tento účel je vhodné hledat třeba na webu doucuji.eu. V databázi najdete mnoho lektorů s různými zkušenostmi, dovednostmi i cenou. Navíc se u profilu každého lektora dozvíte, jaké předměty vyučuje, jaké má vzdělání a jak ho hodnotí ostatní uživatelé. Určitě nebude problém, najít zde někoho vhodného, v okolí vašeho bydliště. Ve většině případů probíhá výuka buď u vás doma, nebo u lektora doma. Záleží samozřejmě na domluvě. Výhodu této formy výuky spatřujeme v individuálním přístupu. Každý z nás se učí jinou rychlostí, mohou nastat jevy, které ne zcela pochopíme a potřebujeme je blíže vysvětlit. Pro tento účel je nejvhodnější právě osobní lektor. Ten se věnuje pouze vám. Navíc je zde prostor pro probrání problémové látky, která vám dělá potíže. Pokud má někdo problém, učit se ve skupině, je pro vás lektor jasnou volbou.

V dnešní době moderních technologií, si mnozí z nás nedokážou představit život bez aplikací. Ano, i jazyk se lze učit přes mobilní aplikaci. Jednou z mnoha je například Duolingo, která funguje od roku 2012, v současné době je již dostupná na všechny operační systémy a také je schopná, vás každý den upozornit, že byste měli procvičovat, takže výmluvy na ni neplatí. Výuka je rozdělena do mnoha levelů, které je nutné splnit, abyste mohli pokročit do další úrovně/kapitoly. Procvičování jazyka má hned několik forem – překlad vět, přepsání textu dle odposlouchané nahrávky, doplňování slov do vět či seřazení zpřeházených slov do smysluplné věty. Ve vašich znalostech se můžete předhánět s vašimi přáteli, které stačí pozvat pomocí emailu či facebooku.
Jako druhou aplikaci si blíže představíme Memrise Learn Languages Free, která nabízí velkou škálu obsahu zcela zdarma a může vás naučit až 100 jazyků. Za pokročilou výuku je poté nutné zaplatit. Memrise měří vaše výsledky a podle nich sestavuje plán určený vám na míru. Každé slovo v lekci je zopakováno víckrát, proto by mělo dojít k lepšímu zapamatování a rozšíření slovní zásoby. Aplikace umožňuje tzv. komunitní kurzy, které si vytváří samotní uživatelé. Lekce jsou zaměřené dle obtížnosti, tématu, ale i podle zaměření.

Doufáme, že vám článek pomohl při volbě nového zaměstnání v zahraničí nebo při hledání nejvhodnější formy výuky cizího jazyka.