FTP klient

Použití programů při stahování z FTP serverů. Přehled aplikací použitelných jako FTP klient.

FTP samo o sobě je protokol, který je zas až tak neliší od webového, ostatně dnešní prohlížeče si i se soubory uloženými na ftp serverech bez webového rozhraní umí poradit. Tolik takový stručný teoretický úvod, a teď se podívejme na to, k čemu nám takový ftp klient může být vlastně dobrý.

Využít ho můžete třeba v těchto případech:

  • při uploadování souborů na webový server
  • pro stahování souborů uložených na ftp serverech
  • ke vzdálenému ovládání jiných počítačů

Pokud si chcete hodně hrát, můžete použít konzolového klienta, který je ve Windows i v Linuxu, spouští se příkazem ftp, k serverům se připojuje příkazem open a všechno ovládáte textovými příkazy. Nápovědu k němu ve Windowsech získáte příkazem ftp /?, v Linuxu přes man ftp.

Klienti a FTP

Ukázkou kvalitního klienta, který je dostupný zdarma a nemá potíž s jakýmkoliv sebevíce zabezpečeným serverem ftp, je Filezilla (ke stažení zde) – existuje verze pro Windows, Linux i Mac. (Upozornění: pokud ke stažení nepoužijete uvedený odkaz, stahujte Filezilla Client, existuje ještě serverová varianta, která umožňuje zprovoznit vlastní ftp server, ten ale není oním dotyčným programem a má naprosto jinou funkcionalitu.)

Po spuštění programu vidíte v levém panelu některou ze složek ve vašem počítači a v pravém panelu prázdno. To se zaplní obsahem serveru, až se k němu připojíte. Připojení provedete takto:

  • Přes soubor > Správce míst > Nové místo zapište do políčka Hostitel adresu serveru – např. ftp.mujweb.cz
  • Typ serveru zvolte FTP, pokud se připojujete přes SFTP nebo jiný více zabezpečený mód, použijte ho zde
  • Způsob přihlašování doporučujeme zvolit Zeptat se na heslo, zvláště pokud se připojujete na server s vaším webovým hostingem, protože k uloženému heslu se mohou dostat červi a zaplnit vaši stránku viry, typicky ve formě iframe se škodlivým kódem
  • Pokud se přihlašujete k veřejnému serveru, nemusíte jméno vyplňovat a přihlásíte se jako anonym, jinak je ho potřeba vypsat. Tím by mělo být nastavení připojení dokončeno, ostatní záložky (Pokročilé, Nastavení přenosu, Znaková sada) v 90% případů můžete nechat na výchozích hodnotách a Filezilla si s připojením poradí i tak.
  • Připojení dokončete kliknutím na tlačítko Spojit.
  • Nyní v pravém panelu vidíte obsah serveru a můžete volně (v rámci práv udělených vám provozovatelem serveru) přenášet soubory mezi vaším počítačem a vzdáleně připojeným serverem