iTunes návod

Popis funkcí iTunes, návod na import hudby pomocí iTunes, správy knihovny médií, synchronizace s iPodem.

Stažení a instalace

Nejnovější verzi iTunes pro Windows  najdete na oficiálním webu http://www.apple.com/itunes/download/. Velikost instalačního souboru je kolem 75 MB, což není sice zrovna málo, nicméně při současných rychlostech internetu to je otázka nejvýše několika minut. Soubor iTunesSetup.exe otevřete, odškrtněte souhlas s licenčními podmínkami, pokračujte přes Next a zvolte,  jestli se má umístit ikona iTunes na plochu, jestli se má nastavit iTunes jako výchozí program pro audio soubory a jestli se má automaticky provádět update na novější software. Poslední možnost raději zvažte, protože tento automatický update je provozován v podobě mírně otravného prográmku, který se pravidelně objevuje na liště a nabízí update iTunes ve spojení s QuickTime Playerem a Safari. Dále pokračujte volbou Install.

Čeština pro iTunes

Počeštit můžete iTunes jednoduchou instalací češtiny, kterou najdete na adrese http://itunes.iphonezone.cz/. Může se stát, že čeština je určena pro nižší verzi, než je aktuální vydání (starší verze iTunes najdete například zde).

První spuštění

Při prvním spuštění budete ještě jednou vyzváni k odsouhlasení licenčních podmínek. Součástí instalace je několik ukázkových skladeb, které se můžete pustit a vyzkoušet, jak umí program přehrávat.

Import hudby do knihovny

Abyste mohli lépe spravovat hudbu, organizovat ji a dále používat při synchronizaci s iPodem, musíte nejprve importovat hudbu do knihovny. Import mp3 skladeb do knihovny provedete přes File > Add Folder to Library… a zde vyberte, umístění, kde je vaše hudební sbírka (například Počítač > C: > Vaše uživatelské jméno > Hudba)

Po přenesení skladeb a alb do knihovny pak můžete skladby vyhledávat pomocí vyhledávacího políčka v levé horní části programu, hodnotit je pomocí hvězdičkové stupnice nebo vytvářet playlisty.

Synchronizace s iPodem

Nastavit chování iTunes při spojení s iPodem můžete přes volby Edit > Preferences… > Devices. Při výchozím nastavení se iPod synchronizuje automaticky. Přenos souborů můžete také zahájit automaticky přes volbu File > Sync iPod.

Poslech hudby

Rozhraní pro poslech hudby je výchozím prostředím iTunes. Naleznete ho pod záložkou Music.

Videa a TV online

Tyto volby najdete pod záložkami na ovládací liště v pravé části hlavního okna jako Movies, TV Shows a Podcasts. V České republice bohužel zatím není žádná z těchto služeb aktivní.

Internetová rádia

Adresář rádií pro online poslech je pod stejnojmennou záložkou Radio.

iTunes Store

Tato volba otevře obchod s aplikacemi pro iPhone a iPod, kterými si můžete rozšířit svoje jablečné zařízení. Najdete tu širokou nabídku aplikací nejrůznějšího zaměření a her, které si můžete koupit po přihlášení pod uživatelským účtem Apple ID.