Jak na automatický přenos fotek z mobilu do počítače

Nechce se vám používat kabely ani bluetooth a chcete zařídit, aby se vám fotografie z tabletu nebo mobilu přenášely automaticky? Pak si nenechte ujít následující ultimátní návod, ve kterém se dozvíte, jak na věc.

Přenos fotek z mobilu do pc přes kabel nebo bluetooth jsme už řešili zde. V zásadě vždycky je to operace poměrně pomalá, vyžadující instalaci ovladačů, velmi často i dalšího software (jako iTunes, Kies, Nokia suite atp.), nicméně donedávna to nešlo jinak. Dnes, když už řada z nás má doma wifi a nebo na mobilu datový tarif s dostatečnou rezervou, jsou ovšem k dispozici nové metody, mnohem jednodušší. Jak tedy na to?

Android

Pokud máte mobil nebo tablet s Androidem, pak je nejjednodušší využít aplikace Dropbox. Jedná se online úložiště, které

synchronizuje soubory mezi více zařízeními, na kterých je nainstalováno a jednou z funkcí, které podporuje, je právě i automatická synchronizace fotografií ze zařízení s Androidem – tato funkce se jmenuje Camera Upload. Pokud si chcete zajistit to, aby se vám automaticky přetahovaly fotky z mobilu do počítače, je potřeba udělat následující kroky:

  1. Na webu Dropboxu se zaregistrujte a stáhněte si aplikaci do počítače. Nastavte, kde má být na disku složka Dropbox, která se automaticky synchronizuje s ostatními zařízeními, kde je Dropbox nainstalován.
  2. Stáhněte si klienta Dropboxu pro Android z Google Play
  3. V aplikaci pro mobil si zapněte funkci Camera Upload a nastavte, zda se mají fotky posílat přes mobilní data, nebo jen přes wifi (pokud máte doma nebo v práci wifi, zpravidla stačí zapnout jen nahrávání přes wifi, abyste šetřili váš limit pro FUP)
  4. Od tohoto okamžiku se všechny vaše vyfocené fotografie automaticky budou přetahovat do Dropboxu a odtud do složku Dropbox/Camera Uploads ve vašem počítači

 iPhone a iPad

U zařízení s operačním systémem iOS, který pohání všechna dotyková zařízení od Apple jako jsou iPhony, iPady nebo iPody, je nejjednodušší cestou využít řešení od Applu – iCloud. Do mobilu ani tabletu nemusíte nic stahovat a stačí tuto funkci zapnout, instalovat je potřeba jen aplikaci pro Windows. Stahování probíhá automaticky vždy tehdy, když zařízení nabíjíte a jste zároveň připojeni na internet. Postup aktivace automatického stahování obrázků přes iCloud je následující:

  1. V mobilu nebo tabletu zapněte automatickou synchronizaci fotek přes Photostream (viz foto)
  2. Stáhněte si  na této stránce iCloud klient pro Windows
  3. Po dokončení instalace vyplňte stejné údaje, které vyplňujete při nákupu aplikací v App Store nebo obsahu v iTunes, tj. Apple ID. Z funkcí, které chcete zapnout, vyberte Photostream. Po povolení této možnosti doporučujeme kliknout na tlačítko Volby… a ručně nastavit adresář kam se mají fotky stahovat + nastavit adresář, odkud se mají posílat fotky z počítače do iCloudu.

Pokud se vám iCloud nezamlouvá a máte raději Dropbox, případně máte mobil s Androidem, k tomu iPad a  chcete mít vše pohromadě, dá se využít k automatickému přetahování fotek do počítače i výše uvedený Dropbox. Postup je velmi podobný postupu jako při nastavování telefonu s Androidem. Jedinou nevýhodou je ovšem to, že na rozdíl od mobilů s Androidem, zařízení od Applu neposílají fotky přes Dropbox zcela automaticky, ale jen tehdy, když otevřete Dropbox.

  1. Pokud ještě nejste registrováni, na webu Dropboxu se zaregistrujte a stáhněte si ho do počítače.
  2. Do mobilu/ tabletu si stáhněte Dropbox z iTunes
  3. Automatické nahrávání fotografií zapněte přes volbu Settings > Camera Upload > On