Jak na sdílení nahrávek přes internet

Kam nahrávat na internetu hudební soubory tak, aby se dostaly k co největšímu množství posluchačů.

Máte hudbu. A nebo zpěv. Prostě vlastí zvukový výtvor. Je nahraný v počítači a vy byste se o něj chtěli podělit. Co s tím? Pojďme se ponořit do světa sdílení hudby.

MP3 na web

První možností je následující postup. Má tu výhodu, že je historicky nejstarší a tak nemusíte mít obavu, že takto umístěná hudba by někomu nešla přehrát – stačí mít i prastarý počítač nebo i mírně mentálně retardovaný mobil a vše bude fungovat.

  • Vytvořte si web – buď na vlastním serveru (stačí jednoduchý hosting za pár korun na měsíc u Wedosu a nebo třeba Webnode, fungující v základu zadarmo)
  • Nahrajte přes ftp a nebo redakční rozhraní vašeho CMS hudební soubory na váš server
  • Zjistěte, jakou mají přesně lokaci soubory na serveru – tj. jejich přesnou adresu. Například jako www.webkapely.cz/naseskladba.mp3
  • Na vaší stránce vytvořte uvnitř textu odkaz, vedoucí na tuto adresu. Pokud editujete přímo html kód, může to vypadat tedy třeba takto:

<a href="www.webkapely.cz/naseskladba.mp3">Zde si můžete stáhnout naši skladbu</a>

Soundcloud

Soundcloud je něčím mezi službou na sdílení souborů a sociální sítě. Slouží k jednoduchému sdílení nahrávek, které hudba-ilustracemůžete po registraci provádět buď přímým nahráním a nebo přes aplikaci na mobilu či tabletu. Kromě toho, že poté, co se soubor nahraje, můžete začít na něj rozesílat odkazy do širého okolí, můžete si zde také vygenerovat kód, který po vložení do html kódu udělá na vašem webu přehrávač – to se hodí například tehdy, když máte web u služby, která neumožňuje nahrávání vlastních hudebních souborů na server.

YouTube

YouTube není třeba nějak rozsáhleji představovat. Zaměříme se tedy spíše na to, jak postupovat v situaci, kdy máte hudbu a chcete jí doplnit nějakým obrazovým materiálem, aby se z ní stalo video, které by se dalo umístit na YouTube.

  • Natočte zcela nezávisle na hudbě video. To pak sestříhejte a hudbu vložte jako podklad.
  • Druhá možnost: Při nahrávání si pouštějte skladu, kterou chcete sloučit s videem. Při střihání se pak dá tedy dosáhnout při dostatečně pečlivosti přesné synchronizace videa se zvukem.
  • Vytvořte místo videa cyklus obrázků, tematicky ladící k hudbě. V extrémním případě stačí třeba i jen jeden obrázek pro celou délku skladby.
  • Pro všechny tyto postupy se dá využít zdarma dostupný Movie Maker od Microsoftu, sofistikovanější práce pak se dá provádět v placených nástrojích jako je Sony Vegas.