Jak otočit video

Jak otočit do správné pozice video natočené přes fotooaparát či mobil, převrácené o 90° oproti správné pozici.

Občas nastane situace, kdy (zejména, když pracujete s videem nahraném na fotooaparátu nebo mobilu) se dostanete do situace

Otočení při přehrávání

 1. Pokud ho již v počítači nemáte, nainstalujte si přehrávač VLC Player (zdarma ke stažení odtud).
 2. Otevřete soubor, který chcete otočit, přes volbu Média > Otevřít soubor
  Otevření souboru ve VLC

  Otevření souboru ve VLC

 3. Jakmile je soubor otevřen, můžeme s ním začít provádět různé úpravy, které VLC nabízí. Najdete je pod menu Nástroje > Efekty a filtry.
  Menu Efekty ve VLC

  Menu Efekty a filtry

 4. Zde je potřeba se přepnout na záložku Efekty videa a záložku Geometrie. Najdete tu zaškrtávací tlačítko Otočit a kruh, kde můžete přesně natočit, o kolik a jakým směrem se má video pohnout a zešikmit. Máte v tomto naprosto volný výběr a pokud se vám z nějakého důvodu zamlouvá, že se chcete dívat na video vzhůru nohama nebo naopak pod úhlem 45 stupňů, není problém to během několika sekund naklikat.
  Nastavení otočení

  Nastavení otočení

 5. Toto nastavení platí pouze pro jedno přehrávání. Až zavřete VLC Player, video se opět zobrazí v původním stavu a samotný soubor s videem není tímto nastavením nijak změněn.

Jak otočit video natrvalo

Pokud chcete provést změnu tím způsobem, že vytvoříte kompletně nový soubor videa, kde bude již obsah správně otočen, je potřeba využít poněkud jiného postupu.

 1. Pokud ještě nemáte ve svém počítači Movie Maker od Microsoftu, stáhněte si ho odtud. Je součástí sady Live Essentials, v rámci které se stahuje.
 2. Otevřete soubor s videem skrz tlačítko Přidat videa a fotografie a počkejte, než se načte a přenese na časovou osu.
  Přidání videa

  Přidání videa

 3. Přímo v hlavním menu stačí podle toho, zda potřebujete video natočit na tu či druhou stranu, na tlačítko Otočit doleva nebo Otočit doprava. Provedená volba by se měla ihned zobrazit v náhledu.
  Nastavení otočení

  Nastavení otočení

 4. Hotové video uložte ve formátu, v jakém ho chcete mít. Můžete využít jeden z přednastavených profilů a nebo ho uložit s vlastními parametry.
  Uložení otočeného videa

  Uložení otočeného videa