Jak prodávat na eBay

Chcete začít prodávat na mezinárdním aukčním webu ebay.com, ale nevíte jak na to?

Co je eBay?

EBay je nejznámější americká internetová aukční síň (něco jako v České republice aukro.cz) založená v září roku 1995 počítačovým programátorem Pierrem Omidyarem. Internetová aukce je jevem, který proměnil veškeré staré krámy na položky, s nimiž lze obchodovat. Jsou zde miliony aktivních uživatelů, kteří mezi sebou nakupují a prodávají předměty jakéhokoli typu. Díky velmi široké nabídce zboží od prodejců z celého světa lze přes eBay koupit či prodat prakticky cokoliv. Kromě klasického aukčního „přihazování“ lze využít možnosti „Buy It Now“, což znamená v češtině „Kup teď“ (nakoupit zboží okamžitě za stanovenou cenu). Klasická aukce může trvat několik dní, ale cena nemusí hranice ceny stanovené pro „Buy It Now“ dosáhnout.

Důležité

Stejně, jako v jiných internetových obchodech, na eBay můžete obchodovat pod podmínkou, že jste splnili věkovou hranici 18ti let. Pokud vám je méně než 18, obchodování na internetu se pokud možno vyhněte.

Registrace- první krok k obchodování

  • V internetovém prohlížeči zadejte adresu www.ebay.com. Naběhne Vám internetová stránka amerického bazaru, kde sjedete šipkou dolů na stránku a vpravo dole kliknete na americkou vlaječku. Zobrazí se vám spousta vlajek různých zemí. Klikněte na českou vlaječku. Automaticky budete přesměrováni na www.ebay.cz.
  • Nahoře na úvodní stránce webu eBay můžete vidět odkaz s textem „přihlásit“ a „registrace“. Beru-li v potaz že jste začátečníci, klikněte na odkaz Registrace.
  • Naběhne stránka s titulkem „Povězte nám o sobě“. Zde musíte, jako nový uživatel, vyplnit všechna pole označená hvězdičkou (adresa, telefon, e-mail aj.).

Nákup a prodej

Nákup i prodej je realizován přes internet, nikoli osobně. U každého z nabízených předmětů je stručný (někdy i velice podrobný) popis a obvykle i fotografie nabízeného předmětu. Díky fotkám se předměty prodávají snadněji, než bez fotografií a v období digitálních fotoaparátů nejsou fotografie problémem. Prodejce si vybere typ prodeje – buď aukci (kupující zde přihazují vyšší a vyšší částky), a nebo pevnou cenu, tzv. Kup teď (anglicky “Buy it now“, kdy koupí kupující předmět za jednotnou částku a nemusí se s nikým přehazovat). Možná je i kombinace obou typů prodeje. Buy it now používají především profesionálové, kteří mají v plánu prodat více kusů zboží. V tomto případě funguje eBay jako obyčejný internetový obchod. Prodejce si určí minimální prodejní cenu a udává k aukci také informaci, co se týče odeslání a dopravy (jestli souhlasí s odesláním do zahraničí atp.). Konečná cena záleží na kupci – předmět z aukce může koupit za původní cenu, za několikanásobek vyvolávací sumy, ale také se může stát, že se předmět neprodá vůbec.

Pro placení a příjem peněz na eBay je nutné mít paypal účet – jak si ho zařídit si přečtěte v tomto krátkém návodu pro paypal.