Jak si chránit data

Chybovat je lidské, ale bohužel následky chyb si pak musíme nést sami. Toto tvrzení je pravdivé a aplikovatelné nejen pro skutečný život, ale i pro ten počítačový, jinak řečeno virtuální.

Chvilka nepozornosti, chybné tlačítko a výsledek hodinové práce je v… nenávratnu ztracen. Bohužel někdy to bývá i dokument srdci bližší a důležitější, jako jsou třeba fotografie, na kterých hodně lidí lpí, ale málokdo si je pečlivě chrání. V ochraně vašeho softwaru vám pomůže chytrý program Handy Recovery.

Handy Recovery

Tento program si můžete zdarma zkusit a stáhnout zde: http://www.handyrecovery.com/
Program vám pomůže v případě, že jste si omylem smazali nějakou složku, nebo soubor a vysypali jste koš, nebo jste jí zkrátka rovnou odstranili, ale to není vše, můžete si zálohovat i vaše paměťová zařízení, jako jsou karty a flashky.

Program obnovuje téměř všechny typy souborů, ale mějte na paměti, že bohužel nic není stoprocentní. Jinak řečeno i přes tyto opatření se proces nemusí zdařit a váš soubor může zůstat trvale poškozen, nebo nenávratně ztracen. Ale přeci jen je lepší mít o záchytný bod na více, když k tomu přidáte opatrnost, budete na nejlepší možné cestě.

Práce s programem je velice jednoduchá, i přes to, že je v angličtině, bohatě si vystačíte se slovní zásobou obsahujících deset známých počítačových slovíček.

Navrácení souborů vypadá v praxi tak, že si vyberete paměťové médium, ze kterého jste soubor smazali, dáte analýzu, zde je možnost vybrat si, jestli se vám budou odhalovat všechny soubory, nebo jen smazané, vzhledem k tomu, že chceme obnovovat soubory, aktuální by nás jen zdržovali, proto doporučuji zvolit si jen náhled na odstraněné. Dále podle názvu najdete soubor a začnete obnovovat. Celý proces trvá jen pár sekund.

Samozřejmě by bylo ideální, kdybychom nebyli nuceni nikdy program využít, ale pojistka se vždy hodí, ne?

Kristýna Jahnová