Jak vyčistit počítač

V tomto článku je popsáno, jakým způsobem je možné vyčistit počítač nebo notebook od souborů, které na pevném disku zabírají zbytečně místo.

Čištič disku ve Windows

Pokud si nechcete nebo neumíte do pc či notebooku instalovat programy, můžete použít vlastní nástroj systému windows. Je to velmi jednoduché. Klikněte na ikonu Tento počítač. Otevře se vám dialogové okno, kde jednou z položek bude (C:)Místní disk. Na tuto položku kliknete pravým tlačítkem myši a objeví se vám roleta, kde úplně dole je umístěná položka Vlastnosti. Kliknete na tuto položku a otevře se dialogové okno s názvem (C:)Místní disk-vlastnosti. V tomto okně uvidíte 5 záložek. Hned první je záložka Obecné a v ní na dolní polovině je tlačítko Vyčištění disku. Klikněte na něj a hned se spustí okno, které začne počítat, kolik místa lze z disku uvolnit. Když se toto okno zavře, tak se otevře další okno Vyčištění disku(C:). V tomto okně jsou 2 záložky. Na čištění použijte tu levou s názvem Vyčištění disku. Druhá položka s názvem Další možnosti je jen pro zkušené uživatele počítačů, dají se v ní ostranit součásti systému Windows, odinstalovat programy a vytvořit Bod obnovení systému windows.

K vyčistění disku použijte první záložku zleva, ve které bude 5 položek možných k zaškrtnutí. Položky se jmenují Stažené soubory k programům, Dočasné soubory internetu, Koš, Dočasné soubory a Komprese starých souborů. První 4 položky odškrtněte a tu poslední nechte nezaškrtnutou. Pokud kliknete na jednotlivé položky seznamu, položka se označí a přes tlačítko Zobrazit soubory si můžete prohlédnout, které soubory budou smazány. Vlastní čištění disku spustíte kliknutím na OK. Naskočí dialogové okno Chcete tuto akci provést, potvrdíte Ano kliknutím myši a windows začnou čistit disk. Takto lze tedy nejjednodušeji vyčistit pevný disk.

CCleaner: lepší čištění Windows a pevného disku

Pro ty, kteří si umí nainstalovat sami program je zadarmo k dispozici volně stažitelný program CCleaner. Lze ho stáhnout i z českých serverů, např. Stahuj.cz nebo Slunecnice.cz. Program je jednoduchý na ovládání a hlavně je česky. Nejprve si tedy stáhnete instalační soubor, bude se jmenovat např. ccsetup307.exe, číslo v názvu souboru se bude lišit, až budou novější verze programu. Instalaci CCleaneru spustíme kliknutím na tento exe soubor.

Na začátku instalace se objeví dialogové okno Installer Language a v něm zvolíte Cesky, tím vyberete jakyk instalace. Kliknete na OK. Další okno Instalovat CCleaner, kliknout na Další. V novém okně kliknout na Souhlasím, tedy odsouhlasíte licenci. Další okno bude Možnosti instalace. Zde s můžete zvolit, kam se program nainstaluje. Doporučuji zaškrtnout jen okénko Přidat odkaz do start menu a jiné nezaškrtnout. Pak kliknete na tlačítko Další a zobrazí se dotaz, zda chcete nainstalovat Google a Google toolbar. Políčko bude zaškrtnuté, tak ho vypněte, že nechcete tento doplněk či prohlížeč instalovat. Pak už kliknete jen na tlačítko Instalovat a program CCleaner se nainstaluje. Po nainstalování programu můžete stažený instalační exe soubor hodit do koše a smazat.

Čištění s programem CCleaner

Po instalaci spustíte program CCleaner, např. kliknutím na ikonu programu ve Start menu windows. Otevře se vám okno programu. V levé části okna jsou 4 ikony s názvy Čistič, Registry, Nástroje a Možnosti.

Nejprve kliknete na Čistič, který vám nabídne 2 záložky Windows a Aplikace. Doporučuji vám v obou záložkách nechat nezaškrtnuté políčko u položky Historie. Pokud byste ho nechali zaškrtnuté, tak po čištění by byla smazána celá historie navštěvovaných stránek. Ta se někdy může hodit, když si nemůžete vzpomenout na název stránky. Před čištěním a mazáním spustíme tlačítko Analýza a program analyzuje data určená ke smazání. Po analýze je uvidíte v pravém okně, jaká data budou smazána a kolik místa bude z pevného disku uvolněno. Pak už kliknete na Spustit Cleaner a data se odstraní. Při mazání mějte ostatní programy vypnuté, hlavně internetové prohlížeče. CCleaner maže u nich dočasné soubory. Antivirový program nevypínejte! Pokud chcete tedy krok za krokem postupovat dle tohoto návodu, zkopírujte si ho do Vašeho PC a uložte si ho jako dokument.

Další ikonou úplně nalevo je ta s názvem Registry. Kliknete na ní a uvidíte, hned napravo v záložce, od čeho všeho vám program vyčistí Registry Windows. Kliknete na tlačítko Hledat problémy, program začne hledat problémy v registrech windows. Když je dohledá, uvidíte jejich seznam úplně vpravo. Po skončení hledání kliknete na tlačítko Opravit vybrané problémy. Vyskočí vám dialogové okno, zda Chcete provést zálohu registrů. Pokud chcete, můžete si ji vytvořit. Pokud dáte ano, musíte vybrat programu, kam bude soubor s koncovkou reg uložen. Já tuto zálohu vynechávám, protože program používám už hodně dlouho a ještě se mi nestalo, že by program smazal něco, co bych později potřeboval. Při vynechání zálohy kliknete na Ne v dialogu Chcete provést zálohu registrů. Pak se zobrazí dialogové okno a v něm klikněte na Opravit všechny problémy. Pak program vyčistí registry windows. Pokud se obáváte, že se vám něco smaže z windows, tak prostě tento nástroj Registry nepoužívejte.

Další ikonou úplně vlevo je ikona Nástroje. V té bych pouze doporučil nástroj Odinstalovat, který umí výborně a hlavně bezpečně odinstalovávat programy z windows. Stačí si pouze vybrat nějaký program ze seznamu nainstalovaných programů, označit ho kliknutím myši na jeho název a pak kliknout na Spustit odinstalování a program CCleaner vybraný program ze seznamu odinstaluje z windows.

Dodatek k čištění

Není jen důležité uvolnit místo z pevného disku čištěním. Je také důležitá defragmentace pevného disku, která výrazně pomůže při čtení dat z disku. K defragmentaci můžete použít např. program Defraggler, který je od firmy Piriform (ta, co vytváří CCleaner) a je také zadarmo a česky. Tato firma má pro vás ještě zdarma a česky dva programy. Program Recuva, umí obnovit omylem smazaná data z pevného disku nebo třeba z paměťové karty. Program Speccy, který zobrazí podrobné údaje o hardwaru ve vašem počítači nebo notebooku.

Radista