Opera Mini

Opera Mini – instalace, popis funkcí prohlížeče, odkaz ke stažení.

Prohlížení internetu v mobilu

Opera Mini je jedním z nejrozšířenějších mobilních prohlížečů, zejména pokud váš mobil nemá žádný vyspělejší Opera Minioperační systém (Symbian, iPhone a jeho OS X, Windows Mobile, Android), ale umožňuje pouze instalaci javových aplikací, je Opera Mini nejlepší volbou pro prohlížení internetových stránek ve vašem telefonu. Vyspělejší telefony mají už většinou nainstalovaný vyspělejší prohlížeče založené na jádru WebKit (na počítačích využívané prohlížeči Safari a Google Chrome), nebo fukčně dokonalejší (a placenou) Operu Mobile, takže u nich instalace Opery Mini ztrácí smysl.

Hlavní charakteristiky Opery Mini:

  • je zdarma
  • je použitelná prakticky na každém telefonu s podporou java
  • surfování s ní je rychlejší – díky speciální technolgii komprese obsahu
  • jakoukoliv běžnou internetovou stránku umí přetransformovat do mobilní verze
  • možnost synchronizace záložek a nastavení s Operou pro PC

Instalace

Program si můžete stáhnout a nainstalovat dvojím způsobem: přímo z mobilu nebo pomocí počítače. Pokud zvolíte instalaci z mobilu, zadejte adresu mini.opera.com. Automaticky vám bude nabídnuta verze přesně pro váš telefon ve stejné jazykové verzi jako je systém (typicky tedy v češtině), kterou pak stačí stáhnout a potvrdit instalaci.

Pokud zvolíte možnost downloadu nejprve do pc a následného přeposlání do mobilu, je potřeba navštívit web http://www.opera.com/mini/download/ kde postupným výběrem značky mobilního telefonu nebo pda dojdete až k odkazu ke stažení na dva soubory:

  • opera-mini-advanced-cz.jad nebo opera-mini-basic-cz.jad a
  • opera-mini-advanced-cz.jar nebo opera-mini-basic-cz.jar

Zvolení varianty basic nebo advanced záleží na vašem konkrétním telefonu, vyberte tu verzi, která odpovídá vašemu mobilu. K instalaci na většině mobilů není souboru .jad potřeba, nicméně některým pouze soubor .jar nestačí takže pro jistotu stáhněte oba. Dále je přeneste do mobilu přes kabel nebo bluetooth, případně použijte pomocný program (např. Nokia PC Suite), přes který lze rovnou provést i instalaci.

Používání

Před prvním spuštěním programu je potřeba povolit mu přístup k síti, případně nastavit výchozí bod připojení (Wifi hotspot, gprs profil atd.). Na hlavní obrazovce si pak můžete stejně jako v klasické Opeře nastavit nejpoužívanější stránky, přenést profil a začít vesele surfovat na mobilním internetu.