Programy, které musíte mít

Konec odesílání e-mailů z webu

Pořád ještě posíláte e-maily z webových stránek svého poskytovatele freemailu? Dovolujeme si vás upozornit, že hazardujete nevratnou ztrátu dat i soukromí! Co když spadne server, který nemáte absolutně pod kontrolou, nebo si budete chtít přečíst zprávy a připojení k internetu nebude dostupné! Je na čase přejít na něco trochu použitelnějšího. Stáhněte si a nainstalujte pro začátek aspoň

jednoduchý emailový klient Mozilla Thunderbird, který je zcela zdarma, nebo Outlooku podobný Windows Live Mail.

Stáhněte si ICQ a Skype

  • Skype a ICQ jsou v našich končinách dva nejpoužívanější programy pro rychlé zasílání zpráv. Jejich základní výhodu je, že vidíte, jestli je váš známý online a zprávy se mu doručí okamžitě, takže můžete spolu textovou formou mluvit téměř jakobyste byli u sebe. ICQ většina lidí používá na psaní, Skype pak k volání a videohovorům.
    Oba programy mají samozřejmě řadu dalších funkcí, o nich však zas jindy.

Pořádný přehrávač do každé domácnosti

Programy se dneska vyvíjejí ďábelským tempem, takže jestli ještě setrváváte i prehistorické verze výchozího Windows Media Playeru 9 z Windows XP nebo podobné vykopávce, měli byste vyzkoušet současnou technologii.

Třeba starý dobrý (ovšem podstatně inovovaný) WinAmp nebo perfektní Media Player 11, se kterými vaše hudební a fimová sbírka dostane konečně tu pravou šťávu.

Už žádné primitivní přetahování mezi okny

Používáte ke správě souborů, kopírování a přejmenovávání stále ještě klasický Průzkumník Windows, klikáte na ikonu Tento počítač (nebo ve Windows Vista už Počítač), a když máte přetáhnout více než 3 soubory začínáte tápat? Přišel pravý čas zavzpomínat na starý dombrý M602 a pořídit si něco podobného pro současné Windows.

Vyberte si mezi propracovaným, ale placeným Total Commanderem a jeho volně šiřitelným klonem FreeCommander.

Vypalujte a rozbalujte zadarmo

Kde jsou ty časy, kdy jediným pořádným programem na vypalování bylo Nero a opravdu jen vypalovalo. Dnes je z Nera komplex programů prakticky na všechno, cena tomu odpovídá. Naštěstí není problém najít na internetu bezplatnou varitantu bez zbytečných přídavných programů, například InfraRecoder. A když budete před vypalováním potřebovat rozbalit nějaký archiv s koncovkou .zip, .rar nebo jinou, můžete použít 7-zip, který je samozřejmě taktéž bezplatný.