Prohlížeč obrázků a faxů

Popis funkcí prohlížeče obrázků a faxů ve Windows, řešení nejčastějších problémů. Alternativní programy, které ho mohou nahradit.

Prohlížeč obrázků a faxů je výchozím programem, který slouží k prohlížení obrázků a jejich základním úpravám ve Windows XP. Jeho nástupcem je Windows Live Fotogalerie, která přejímá funkcionalitu Prohlížeče obrázků a faxů a přináší nové, lépe uchopitelnější a intuitivnější rozhraní. Windows Live Fotogalerie se dá stáhnout i do Windows XP jako součást balíku Windows Live z adresy http://download.live.com/photogallery.

Funkce a použití

Prohlížeč obrázků a faxů umí až na několik specifických formátů otevřít všechny soubory obrázků, umožňuje klasickým způsobem procházet galerii obrázků pomocí jejich vyobrazení v klasickém okně, dále pomocí celoobrazovkového režimu označovaném jako prezentace, podporuje i jednoduchý zoom. Možnosti editace obrázků pomocí tohoto programu jsou skutečně omezené, prakticky jen umí obrátit obrázek o 90 stupňů a takto obrácený ho uložit, což je proti Windows Fotogalerii, která umožňuje i takové úpravy, jako je odstranění červených očí, opravdu málo.  Pak je ještě vyřešen tisk, tady je možností více, fotky se dají tisknout v klasických formátech rozprostřených po celé straně, nebo jedna fotka na plochu celého papíru.

Alternativní programy

Jak už bylo výše naznačeno, Prohlížeč obrázků a faxů je v současnosti už poměrně zastaralý program, který má přímého následovníka v podobě Windows Live Fotogalerie. Nemusíme však pro náhradu sahat jen k Microsoftu, stačí se namátkou podívat do libovolného katalogu software a najdeme množství kvalitních freewarových nebo placených alternativ, od českého Zoner PhotoStudia, přes velmi známý IrfranView, až po XnView nebo Picassa od Googlu (poslední dva jmenované jsou k dispozici zdarma).