Sony Vegas: Návod

Vrátili jste se právě z dovolené, máte spoustu fotek a videí, od těch nejúžasnějších až po ty trochu nudné? Přemýšlíte, jak je oživit, aby jejich prohlížení bavilo rodinu, či kamarády? Chcete si k vašim fotkám dát vtipné popisky, hudbu, nebo efekty? Potřebujete video prostříhat, nebo snad vystříknout zvuk? Pro tento editační software, od firmy Sony Creative Software, to není žádný problém. V tomto tutoriálu bychom vám chtěli ukázat základní operace s programem.

Než začneme, je důležité říci, že v článku bude řeč o verzi programu Pro 9.0, takže neděste se, pokud vaše pracovní plocha v programu se poněkud liší od té naší. Jedná se jen o nastavení a uspořádání, jak to každému vyhovuje.

Sony Vegas - Pracovní plochaTakže první věc, kterou byste měli po zapnutí programu udělat je, že si nastavíte vzhled, vymezíte rozmezí jednotlivých sloupců a oken, a v dále nastavíte projekt, který budete vytvářet, tedy video.Záleží jistě na účelu, za kterým toto video vytváříte, ale pokud umíte trošku anglicky, neměl by to být vůbec problém.

Velmi opomíjená věc, avšak velice nutnou záležitostí je to, že byste si ihned váš projekt měli uložit a aktualizovat vždy, když uděláte něco nového. Určitě byste nechtěli, aby program spadl a vám se ztratila hodinová nebo v horším případě i celodenní práce.

Tak, a nyní už si probereme, co znamenají ta čísla co vidíte na obrázku.

1. Náhled

Jedná se o malý náhled toho, jak vaše video vypadá, můžete ho využívat k projekci, nebo přímo při tvorbě například textu na náhled efektů stín a záře, jinak text nabízí zhruba to, co Word, tím že nastavíte kurzor (Ve sloupci 5. je k vidění nejen kurzor, ale i záložky, položky, jak chcete…) na danou položku.

V tomto rámečku také vidíme nahoře pár ikonek nabízejících následující. (V pořadí z leva doprava; v závorce uvádíme jejich klávesové zkratky, kdybyste je nemohli najít)

  • Nastavení parametrů videa, o kterém jsme se už bavili. (Alt+Enter)
  • Náhled videa na celé obrazovce monitoru. (Alt+Shift+4)

Pak pár pro nás zatím nepodstatných věcí,  a to:

  • možnosti náhledu, které umožňují například změnu barev, rozdělení obrazovky na obdélníky
  • a vyfocení a následné uložení aktuálně běžícího obrázku v mini náhledu do vašeho počítače

2. Trimmer

Je šikovná věcička sloužící pro střih vašeho videa. Její ovládání je velice jednoduché a nijak se neliší od jiných programů.  Vzhledem k jednoduchosti a k rozličným nastavením bude asi nejlepší, když si to každý zkusí sám.

3. Dvě nejdůležitější lišty

Nastavují video i program samotný.

Horní lišta v sobě ukrývá:

File: Zde může, jako u jiných programů začít nový projekt, přidat věci z počítače, které chcete mít ve videu, zavřít program, uložit změny (již zmiňovaná aktualizace),

  • Uložit jako slouží pro uložení projektu, vytvoří to vlastně jakousi mapu, která odkazuje na cestu k vašim fotkám, takže v době, kdy jste video ještě definitivně nevypálili, či nevytvořili například Avi formát, soubory ve videu nepřesouvejte a nemažte!
  • Render as vypálení, nebo uložení, ale definitivní. Při něm doporučujeme počítač moc nezatěžovat.
  • Možnosti – přidání videa, fotek a muziky z cd, kamery, web kamery apod.

Edit: Také velice logické, oříznutí, čili odstranění, kopírování, vložení apod.

View: Složí k nastavení toho, co chcete v programu vidět, takže věci s kterými budete pracovat.

Insert: Možnost vložení audio a video vrstvy o tom později v bobě 6. Dále pak možnost vložení textu a další důležité operace.

Dále zde pak je různé nastavení videa i programu, možnosti a nápovědu.

4. Přehrávač

Tohle by snad mělo být jasné každému, kdo si někdy pustil alespoň písničku, standardní přehrávač písně, či videa spolu s možností nahrávání.

5.  Stavební plocha

V jednoduchosti je krása, co může být snazší, než-li si prostě z vaší sony knihovny přetáhnout dolů obrázek? Funguje to jako dětská skládačka. Zkrátka si jen do prostoru skládáte media a vytváříte jeden celek.

6. Vrstvy

Již zmíněné audio a video vrstvy, každé vrstvě můžete přiřadit její unikátní nastavení, efekty atd. Nebo si zkrátka můžete do jedné dávat jen texty do další obrázky atd.. Mělo by to pro vás být hlavně přehledné a nezapomeňte, že čím je vrstva výše, tím vyšší má prioritu. Takže pokud si dáte obrázek nad text v domnění, že text bude na obrázku, jelikož jste si pracně nastavili průhledné pozadí u textu, pletete se. Ale změnit prioritu je stejně jednoduché, jako vytvořit vrstvu novou, prostě přetáhnete vrstvu nahoru, podle toho kam až ji chcete.

7. Zrychlení/Zpomalení

Přehrává video zrychleně, nebo naopak přetáčí. Rychlost určuje vychýlení od středu.

8. Utlumení hudby

Na obrázku ho můžete vidět jako čáru, která jde plynule do výšky a na konci se spojuje s vrcholem. Velmi šikovné a efektivní, pro přechody hudby, kterou si zvolíte a pro ztišení na konci a na začátku, nebo pro dramatické ticho. Čím nápaditější video je, tím lépe. Představte si, že ostříháte začátky a konce písní, chcete třeba jen refrény písní (Uchopíte stopu ve ,,skládačce“, jak jsme to nazvali a táhnete do leva, či do pravé strany, stejným způsobem můžete hudbu i prodlužovat.) a následně přejde hudba bez mrknutí oka z Mozarta na Madonu, to by minimálně bez ztišení hudby a proměny děje mohlo být dost děsivé.

9. Efekty

Jeden z nejdůležitějších panelů, umožňující různé předem připravené efekty videa, změnu barev, šum, světla atd.

Tapety, pozadí, titulky, clony na vaše fotky (barevné ovály, které zastíní části, které nastavíte) zde i jinde samozřejmě platí, že si vše můžete nastavit a upravit.

Média, se kterými jste už v tomto projektu pracovali, přidali, nebo vytvořili, zkrátka taková knihovnička, kde máte vše po ruce, abyste mohli přesunout do skládačky.

Nebo okno zobrazující vaše soubory přímo v počítači. A přechody ideální pro fotky a texty, kterých Vegas nabízí opravdu hodně.

10. Hlasitost

Nastavení hlasitosti a zvuku všeobecně.

Z našeho článku je patrné, že jednoho výsledku lze dosáhnout deseti způsoby, takže je opravdu důležité si program osobně zkusit a neřídit se příliš návody, spíše si článek přečíst, abyste věděli, kde co je, co program umí apod. A pak zkoušet a dělat, jak vám to vyhovuje. Někdy pomůže i stará dobrá metoda pokus – omyl.

Koneckonců, má to být zábava, ne?

Kristýna Jahnová