Časovač vypnutí pc

Jak načasovat automatické vypnutí počítače ve Windows a v Linuxu.

Windows

Ani v nejnovějších Windows se načasování vypnutí nastavit přímo nedá. Existuje možnost v nastavení napájení nastavit, po jak dlouhé době nečinnosti se má počítač nebo notebook vypnut, případně uspat (uvést do úsporného režimu), nebo hibernovat (jedná se o uspání stavu pc na pevný disk – pc tedy je vypnuté, ale po opětovném zapnutí jsou otevřeny přesně ty programy a dokumenty, které jste měli otevřené před hibernováním).

Tento způsob nastavování vypnutí na čas je ale značně neflexibilní a proto je efektivnější, řešit tento problém speciálním prográmkem – časovačem vypnutí, kterých se dá najít ke stažení celá řada a většinou samozřejmě zadarmo. Příklad je program Vypínač – stáhnout ho můžete na této stránce.

Tento program je plně v češtině a bez problému funguje na Windows XP a novějších (Vista, 7). Vypnutí zde načasujtete následujícím způsobem:

  • Zapněte program
  • Klepněte na volbu Vypnout v zadaný čas
  • Nastavte dobu vypnutí a potvrďte OK

Mimo vypínání, umí prográmek také v určenou dobu spustit jiný program, případě vypnout obrazovku, odhlásit uživatele nebo nastavit restart.

Linux

V Linuxu nemusíte žádnou aplikaci instalovat, prográmek nazvaný typicky shutdown je už v systému obsažen. Pro jeho použití stačí spustit Terminál nebo jiné rozhraní příkazového řádku, případně pokud pracujete bez grafického prostředí, příkaz můžete zapsat přímo.

Pro spuštění je potřeba pracovat s administrátorským oprávněním, které získáte buď už před spuštěním vypínacího příkazu, nebo přímo, je však pak ještě potřeba v tom případě vyplnit heslo. Příkaz se zadává v tomto tvaru:

shutdown -h xx

kde xx je počet minut, který uběhne, než se počítač automaticky vypne. Takže pokud třeba chcete vypnout pc za půl hodiny, napíšete

shutdown -h 30

Abyste měli potřebná oprávnění, nezapomeňte ještě předřadit root nebo sudo (v Ubuntu a příbuzných distribucích), aby se vypnutí povolilo. Výsledný funkční příkaz pro Ubuntu může tedy vypadat takto:

sudo shutdown -h 30

Příkaz shutdown má širší parametry, více si můžete přečíst v nápovědě po zadání příkazu man shutdown.