Jak napsat knihu

Chcete napsat knihu, ale nevíte jak začít? Jak na obsah a jak má vypadat příběh? Přečtěte si tento článek, snad vám pomůže a vaše kniha se stane dokonalou!

Co potřebujete?

Zcela jistě tužku a papír (nebo počítač), ruce (abyste vůbec mohli psát), jazyk a příběh.

Důležitá je také fantazie, i když si třeba myslíte, že ne. Bez fantazie bychom příběh asi napsat jen tak lehce nemohli. A příběh, je další část knihy, asi ta nejdůležitější.

Pište tak, jak to uznáte za vhodné (nejlépe česky, pokud jste Čech). Nejdůležitější je, aby měl text hlavu a patu. Dávejte si pozor na velmi dlouhá souvětí – ty dělají jen velikou neplechu. Stačí krátké jednoduché věty, které jsou srozumitelné a zároveň popohání děj kupředu. 

Psaní

Poměrně důležité je si rozmyslet, jestli svou knihu chcete psát tužkou v ruce nebo na počítači. Kdo umí psát všemi deseti prsty, takzvanou desetiprstovou hmatovou metodou, je to rozhodně velkou výhodou. Patřím mezi ty, kteří to umí, a mohu vám říct, že je to nenahraditelná dovednost a jsem ráda, že jsem se ji naučila. Pokud stojíte o to, umět psát všemi deseti, najděte si na internetu kurz pro psaní všemi deseti prsty, určitě ve vašem okolí nějaký bude. Někomu se může lépe psát, když je sám v tichém a klidném prostředí, bez hudby, bez zvířecích mazlíčků či manžela (manželky). Někdo zase píše rád, když má na klíně svého domácího mazlíčka nebo když je v hlučné prostředí. To už záleží na člověku samotném. 

Rozhodně pište jen to, co byste sami chtěli číst. Knihu, která by ve vás samotných vyvolala nějaké emoce – napětí, vzrušení, vystrašení, určité kouzlo atp. Hlavní je mít také svou ideu, díky které byste své čtenáře naprosto očarovali.

Nikdy nepište to, co vás nebaví. Příběhy a celková kniha pak působí velice chladně, bezcitně a nezaujatě. Existují spisovatelé, kteří dokážou na „rozkaz“ napsat vše od ódy až po ságu, ale je to právě velice bezcitné a chladné, než díla těch, které tyto témata a druhy literatury baví. Nepište knihy pro peníze, ale pro zábavu a pro dobrý pocit. Jinak by se vám nemusela vždy povést tak, aby zaujala čtenáře a okouzlila je svým vlastním kouzlem. Psaní vás musí bavit, jinak píšete knihu špatně a je k ničemu.

Nejlépe píší rozhodně lidé, kteří svým dílem žijí, prožívají existenci svých postav. Pokud budete mít při nějakém úryvku slzy v očích nebo úsměv na rtech, znamená to jistou emoci a je velice pravděpodobné, že výsledkem vaší práce bude to, že emoci zažije i čtenář. Nebojte se být citliví a plní emocí, bude se to rozhodně číst lépe, než nějaký chladny text bez jakékoliv známky jediné emoce. Piště o tom, co vás zajímá, nebo štve. Určitě je rozdíl číst například příběh autora vyprávějícího o svém životě mezi chudými, než příběh člověka, který nic takového nezažil. Pokud za něco v životě bojujete, neváhejte a nebojte se o tom psát.

Originální a dobrý příběh chce asi každý autor. Je to základ celé knihy. V začátcích byste měli být alespoň trochu odvážní, a pokud máte na psaní talent, určitě to je jen výhodou. Pamatujte, že spisovatel není novinář. Měli byste znát všechny reálie lépe než čtenář vaší knihy.  Měli byste popisovat knihu z prostředí nejlépe, ve kterém žijete a ne nějaké neznámé, o které nic nevíte. Potom se může stát, že popíšete nesmyslně nějaké detaily a informace, což je katastrofa!  To je asi to nejhorší, co můžete při psaní pokazit – psát nesmysly o tom, co neznáte. Nemějte strach a poraďte se klidně s profesionálem, který v psaní knih má zkušenosti a ví, co a jak, abyste se stali dobrými autory. Lidé pracující v jakémsi zajímavém oboru, o něm většinou vyprávějí rádi a tak vám poskytnou rozhodně zajímavý rozhovor, díky kterému vás napadnou nové nápady. 

Jakmile něco sepíšete, přečtěte si to ještě několikrát a vše nepotřebné vyškrtejte a odstraňte. A co obraz? Obraz není jenom samoúčelnou ilustrací. Slouží vám k vytvoření atmosféry, která vaše hrdiny obklopuje, může vám pomoci vyvolat pocit klidu a uvolnění nebo naopak napětí či strachu.

Mám napsáno

Po dopsání příběhu odpočívejte. Nebojte se odpočívat i několik dní, aby si váš mozek oddechl, a po několika dnech jste si knihu mohli přečíst a opravit chyby, či poopravit smysl věty.

Nejlepší možností, jak knihu napsat, je program Microsoft Office Word, který má mnoho funkcí, co se týče psaní textu.

Vydání knihy

Knihu můžete vydat různými způsoby. Například je zde možnost zajít do blízkého knihkupectví a zeptat se tam, nebo si najít některou internetovou stránku, která nabízí možnost vydání své vlastní knížky. Těchto webů je opravdu mnoho, například vydaniknihy.cz, knihovnicka.cz, unibook.cz nebo tiskovyexpress.cz. Na některých z těchto webů vám knihu vytisknou, zhotoví a zašlou až domů. Některé zas jen poradí, jak je nejlepší knihu vydat, a jak máte postupovat k jejímu zhotovení.