Jak napsat recenzi?

Většina lidí se mylně domnívá, že psaní recenzí je cosi jednoduchého. Ale jsou tyto recenze vskutku kvalitní umělecká díla? A jak by vlastně taková recenze měla vypadat?

Poměrně častou chybou autorů je, že autoři jaksi nepochopili, co to recenze vlastně je a spletli si ji tak trochu s popisem či líčením. Recenze se nejčastěji píší na různé kulturní zážitky, jako jsou koncerty, divadelní představení, knihy, filmy ale třeba i počítačové hry, zkrátka recenzovat se dá snad vše. Čtenáři se pak povětšinou stávají lidé, kteří váhají, zda na dané představení půjdou nebo přemýšlí, jakou počítačovou hru si zakoupit.

Takže prosím ušetřete tyto čtenáře popisu děje nebo dokonce vylíčení rozuzlení zápletky. Namísto toho se věnujte opravdovému recenzování, tj. subjektivnímu názoru na danou věc, který ovšem odůvodníte.

Na základě kvalitní recenze by se měl čtenář rozhodnout. To VY byste měli ovlivnit, jestli se na film půjde podívat nebo jestli si raději počká na něco lepšího. Je tedy potřeba abyste měli o oblasti, kterou hodláte recenzovat nějaké povědomí. Těžko budete hodnotit a srovnávat výkon operní zpěvačky XY, když to bylo první vystoupení zpěvačky, které jste viděly, neviděli jste ani žádnou jinou zpěvačku ztvárnit její roly a vlastně ani nemáte hudební sluch.

Už jsme zmiňovaly, že je recenze velice subjektivní, to vám dává jedinečnou šanci ukázat váš autorský styl psaní, nebojte se ironie či trefné sarkastické poznámky, recenze by měla kritizovat špatné a upozornit na dobré. Můžete rovněž citovat úsek, který se vám líbil, fantazii se meze nekladou.

Je rovněž důležité nezapomínat na základní slohové stylistická a pravopisná pravidla. Text by měl obsahovat:

Nadpis– Zapomeňte na krátké a výstižné heslo typu Recenze knihy XY od AB, zkuste být kreativní a vymyslet nějaký „bulvární“ titulek, který donutí čtenáře přečíst si víc.

Úvod– Zde je prostor pro popsání toho, co chcete recenzovat, popřípadě kde a kdy se akce konala apod. Není od věci zde ani naznačit, jaký máte na věc pohled.

Stať– Vyjádřete svůj názor na jednotlivé aspekty a věci a především je opodstatněte! Nezáleží ani tak na to, jestli u opery bude popisovat jen zpěv, hereckou stránku věci, atmosféru, objekt, kde se akce konala nebo vše dohromady, popište zkrátka to, co vám přijde podstatné, a co dle vás utvářelo zážitek.

Závěr– Krátké výstižné shrnutí, možno pojmou i jako doporučení čtenářům zda na akci zavítat či se jí vyhýbat obloukem.

Kristýna Jahnová