Jak odstranit Malware

Pokud se připojíte k internetu a zároveň vám vyskáče několik oken s odkazy na podezřelá internetová kasina a online hry, váš počítač byl s největší pravděpodobností napaden malwarem. Naštěstí, nic není ztraceno a my vám poradíme, jak na věc.

Malware a jak na něj

MalwareÚčelem malware je primárně napadnout systém a poškodit ho. Do kategorie malware spadají všechny známé typy zákeřných programů, viry počínaje, červy pokračuje a různými trojskými koni a spyware konče. Pokud je váš systém napaden malware, často dochází k infiltraci na takovém stupni, že ho neregistrují žádné z ochranných antivirových programů a je potřeba provést důkladnější zásah pomocí specializované utility určené k analýze nebo opravě.

HiJackThis

Nejvíce doporučovaným programem, který můžete použít ke zjištění toho, co se vlastně ve vašem počítači děje, je HijackThis. Tento program jako takový není určen k odstraňování nákazy, zato je velmi účinný ve zjišťování toho, co nekalého se vlastně ve vašem počítači děje a na základě toho pak můžete zvolit nástroj, který použít. Program stahujte z oficiálních stránek zde, na stejném webu najdete i formulář k odeslání, pomocí kterého můžete analyzovat výsledky vyhotoveného logu.

ComboFix

Tento program jednak provádí analýzu souborů, ale také si umí poradit s ohroženími, která jsou mu známa, takže ve většině případů ho stačí spustit a nechat dělat jeho práci, čímž se problém vyřeší. Po stažení programu (například odtud) ho spusťte s administrátorskými oprávněními a mějte trochu strpení, než nastartuje. Potvrďte všechny kroky, které ComboFix ke svému úspěšnému běhu vyžaduje a po dokončení operací počítač restartujte. Výsledkem práce programu je log C:\ComboFix.txt.