Online Antiviry

Online virové scannery zdarma dostupné na internetu.

Online antivir není klasický antivirový program, který běží na pozadí a kontroluje, co se v počítači děje, případně čas virusod času provádí kontrolu. Antiviry ve formě online scannerů jsou jednorázově používané aplikace, které nevyžadují žádnou instalaci, případně jen instalaci malé komponenty nezbytné pro jejich úspěšný běh. Zkoumaná data jsou zkoumána a vyhodnocována přímo na serverech tvůrce antiviru, samotný test ve zkoumaném počítači se tedy nekoná. A jaké jsou konkrétní ukázky těchto testovacích programů?

Windows Live One Care

adresa: http://onecare.live.com/site/cs-cz/default.htm

Tento bezplatný nástroj od Microsoftu slibuje zvýšení výkonu počítače, vyhledání a odstranění virů a spyware, spolu s odstraněním zbytečných souborů na disku. One Care je funkční pouze v Internet Exploreru a Mozille Firefox, po odsouhlasení licenční smlouvy je potřeba skener nainstalovat (je potřeba vypnout blokování automaticky otevíraných oken a použít správcovská oprávnění) – jedná se ovšem pouze o doplněk prohlížeče, který bude následně použit k odesílání dat. Pak už jen stačí klepnout na tlačítko Spustit skener a otevře se nové okno, ve kterém můžete vybrat mezi úplnou a rychlou kontrolou, případně dále nastavit přesné cíle kontroly. Samotná kontrola je časově celkem náročná, ovšem bez problémů může běžet na pozadí a můžete během ní s počítačem normálně pracovat.

Eset Online Scanner

adresa: http://www.eset.cz/eset-online-skener

Tento nástroj je také zdarma. Stáhne se jako samostatný prográmek, nestahuje se tedy jako doplněk prohlížeče, dále pak opět klasicky provádí kontrolu napadených souborů a čistí je. Tento program se na další optimalizaci počítače nezaměřuje, jde pouze po virech a záškodnických programech.

avast! Online Scanner

adresa: http://onlinescan.avast.com/index_cze.php

Tento nástroj je použitelný pro jednorázovou kontrolu souboru, u kterého pochybujete o jeho věrohodnosti. Najděte podezřelý soubor, opište bezpečnostní kód a vyčkejte na výsledky kontroly.