Podvody na Facebooku

Internet nikdy nebyl moc bezpečným místem. A právě Facebook se stal v poslední době doslova rejdištěm různých podvratných živlů. Jak nepřijít o hesla, identitu nebo peníze? Na nejčastější tipy podvodů putujících po této síti jsme se zaměřili v dnešním článku.

Nabídka fiktivních funkcí

Tento typ podvodu se vyznačuje tím, že za určitých podmínek nabídne nějakou speciální funkci, která na Facebooku běžně není dostupná. Může se jednat například o tyto funkcionality:

  • změna barvy Facebooku (jediný skutečně funkční postup, co není podvodem, je zde)
  • tlačítko nelíbí se mi
  • hudební přehrávač na profil
  • vylepšení fb chatu
  • aplikace umožňující zjistit, kdo si prohlíží váš profil

Ne vždycky se musí jednat vyloženě o nebezpečnou, soukromí nebo hesla ohrožující aktivitu. Například, pokud dáte Like stránce „Facebook narůžovo, až bude v této skupině 100 000 lidí.. 100% funkční“ – tak se vám nic nestane. To, že přidávání se do skupin nikdy žádnou funkci nezmění je další věc, ale to by mělo průměrně inteligentnímu člověku dojít.

Horší je, pokud vás tyto stránky nebo zprávy vyzývají k instalaci čehokoliv. Tady je asi jednoduchá rada: nic nestahujte ani neinstalujte – a ani nepovolujte Facebook aplikace co o sobě trvdí, že něco z výše zmíněného umožňují. Nikdy to k ničemu dobrému nevede, když už nic jiného, tak vám neustále spamují zeď a rozesílají žádosti všem vašim přátelům.

Facebook informuje… Změňte si heslo

Další typ podvodu je založen na tom, že se někdo vydává za Facebook team, Facebook developers nebo podobnou fiktivní skupinu či osobu a vyzývá vás k nějaké akci, abyste přešli na novou verzi stránek, případně si aktivovali novou funkci. Jak známo, toto Facebook nikdy nedělá, veškerá takováto upozornění se zobrazují přímo na stránce, nikdy není k informování o změnách využíván chat nebo zprávy.

Podvodné zprávy tohoto typu končí:

  1. žádostí o opětovné zadání hesla na stránce v odkazu… Zadáte tam heslo a jméno – to se pošle kamsi do Ruska a váš facebook účet je už v cizích rukou
  2. žádostí o stažení nějaké pofidérní aplikace. Dotyčná aplikace obsahuje zpravidla virus nebo program na snímání úhozů na klávesnici – tzv. keylogger, který následně odesílá vše co píšete na počítači (tedy všechna hesla, údaje kreditní karty atd.) k útočníkovi

Neznámý přítel

Tato metoda získání přístupu k vašim datům využívá toho, že jen málokdo má v nastavení soukromí více skupin přátel a sdílí se všemi veškeré informace o sobě. Začne to tak, že si vás přidá a napíše něco jako blahopřání nebo prosbu… Získá data o vás, jako email nebo telefonní číslo… Což ho může postupně navést k dalším informacím. Rada je jednoduchá: Mějte nastaveny alespoň dvě skupiny přátel a toho, koho moc neznáte dejte do skupiny, která vidí jen to, co smí. A nebo si prostě nepřidávejte, koho neznáte.

 

Hacknutý účet

Hodně nebezpečný typ podvodu, který probíhá může probíhat například takto: napíše vám z ničeho nic někdo z vašich známých… A napíše třeba něco jako:

  • Nutně bych potřebovala pomoc 
  • Bude to znít blbě,ale nemohla bych si nachvilku pujčit tvuj mail?Na ten muj mi nekdo vlezl a ja potrebuju nejakej kam si muzu nechat poslat novy heslo,ale potrebuju to ted dokud to jeste jde Mam tam vsechno od osobnich veci,az po veci do banky 
  • potřebuju i heslo,ale jenom ho zadam do kolonky pro ověření maila a až ti to tam přijde zkopíruješ mi to sem, abych ti tam nemusela lízt

Samozřejmě, jde o to, aby se dostal na váš email a přes něj ovládnul i facebook a šířil se dál.

Ano, už i dokonce u nás se pohybují jedinci kteří pasou po vašich heslech! Kdykoliv vám přijde od koholiv z vašich známých na Facebooku žádost o heslo – ihned mu zavolejte nebo pošlete email či sms – prostě okamžitě ho informujte at si změní všechna hesla na emaily, nebo přijde brzy i o ně!