Trojský kůň: Odstranění

Jak odstranit trojského koně, který napadl váš počítač.

Nákaza trojanem

Nejčastějším způsobem infikování počítače trojským koněm je ve formě emailového spamu, který si uživatel v nepozornosti stáhne na svůj disk a otevře ho. Tím okamžikem se virus spustí a začínají problémy, systém se začíná zpomalovat, windows zamrzává a okna nekontrolovatelně vyskakují.

Dalším často používaným kanálem k nákaze jsou sdílecí sítě peer-to-peer jako je torrent nebo dc a nebo jako přílohy rozesílané hacknutými icq nebo msn účty. Hacknutý účet některého z vašich známých, kterého máte v kontaktech, tak zcela bez jeho kontroly čas od času pošle něco jako :

 
Best game :) http://www.h03jk.ru/game.zip

– takovouto přílohu tedy rozhodně nestahujte a na odkaz neklikejte! To samé platí pro podivné přátele z Ruska, kteří vás chtějí přizvat na pokec přes webkameru, ke které si musíte stáhnout ovládací program, atd.

Posledním způsobem, který se pak používá k šíření trojanů jsou cracky a keygeny, tedy nelegálně šířené plné verze jinak placených programů, typicky takový prográmek k vygenerování aktivačního kódu je klasickou ukázkou potencionální hrozby.

Činnost trojského koně

První případem použití je jakési ovládání napadeného počítače na dálku. Program si v systému udělá tzv. zadní vrátka a pak svému tvůrci posílá různá data, od emailových adres v Outlooku, přes účetnictví a uložená hesla pro přístup na webové stránky. Jindy se chová jako spyware – to se zpravidla pozná podle desítek vyskakovacích oken, které pak při otevření kterékoliv webové stránky vyskakují. Další kategorie záškodnických programů odchytává všechno, co se napíše na klávesnici, zejména uživatelská jména a hesla, a ty pak opět posílá svým tvůrcům.

Jak odstranit trojského koně

Pokud se zdá, že se kdesi stala chyba a do vašeho pc se nějakým způsobem něco nekalého dostalo, nezoufejte. Prvním krokem by měla být hloubková antivirová kontrola. Pokud už i váš antivir byl napaden, můžete použít některý z online antivirů. Pokud po antivirové kontrole stále není problém odstraněn, vyzkoušejte některý z nástrojů k odstranění malware. Když ani po tomto kroku stále není systém čistý, rádi vám pomůžeme v naší online poradně.