Windows Defender pro Windows 8

Aplikace Defender se ve Windows 8 spojila s dříve odděleným antivirem Microsoft Security Essentials, který bylo nutné do Windows 7, Vista a XP doinstalovat. Narozdíl od toho nové Windowsy s osmičkou ve znaku mají již v základu nový Defender, který spojuje funkce starého Defenderu a antiviru Security Essentials. Nově tedy máte plnou ochranu již v ceně Windows a při troše opatrnosti nemusíte počítač vybavovat žádným dalších ochranným softwarem! Přinášíme jednoduchý obrázkový návod, jak Defender nastavit a pracovat v něm.

 • Nejprve je potřeba Defender najít přes nabídku Start. Najeďte tedy myší do pravého horního rohu zhruba do míst, kam ukazuje šipka.

Windows 8 - "start"

 • Objeví se panel s pomocnými nástroji, mezi kterými je i lupa, která vás dovede do nástroje pro vyhledávání. Stačí na ni kliknout a napsat název hledaného programu (tj. Defender). Ovšem, a to prozradíme pouze vám, jako věrným čtenářům – dá se vyhledávat i rychleji! Jak? Pokud jste v menu Start, stačí začít rovnou psát a hledaný výraz se automaticky hledá. Není tedy třeba jezdit myší do rohu ani jiných konců.

Hledání ve Win 8

 • Máme tedy vyhledáno – v této chvíli stačí kliknout na jeho ikonku.

Vyhledávání Defenderu

 • Defender je tzv. aplikace pracovní plochy. To znamená, že nefunguje v novém „dlaždicovém“ režimu, ale spouští se ve formě okna na staré dobré ploše. Po spuštění zjistíte jedním pohledem, zda a jak pracuje a jak je váš počítač nebo tablet chráněn.

Hlavní okno

 • Na kartě Aktualizovat můžete provést aktualizaci, je-li to třeba. Měla by však probíhat automaticky v pravidelných intervalech souběžně s vydáním nových definic virů, takže většinou není třeba se o ni starat. Vřele však můžeme doporučit pravidelné ruční kontroly přítomnosti nežádoucího softwaru ve formě rychlé, úplné či vlastní kontroly disku.

Aktualizace programu

 • Karta Historie je přehledem nákaz nalezených v minulosti a soupisem dříve provedených testů. Můžete se zde také seznámit s obsahem karantény (místa, kde jsou uloženy nakažené soubory, aby neškodily). Důležitější je však karta Nastavení. Zde zkontrolujte, zda je zapnuta ochrana v reálném čase. Tato funkce slouží k neustálému monitorování toho, co děláte a dokáže včas detekovat potenciální hrozbu (například ve formě souboru staženého z internetu).

Ochrana v reálném čase

 • Položka Vyloučené soubory a umístění na kartě Nastavení slouží k tomu, abyste mohli nastavit, zda některé složky nemají být kontrolovány. Pokud máte například na disku oblast, o které víte, že již byla v minulosti důsledně zkontrolována a žádné ohrožení odtud nehrozí, můžete ho takto vyloučit z vyhledávání, abyste urychlili antivirovou kontrolu.

Vyloučené soubory

 

 • Obdobně, pokud často manipulujte s určitým typem souborů, u kterého máte jistotu, že nebude nakažen a chcete trochu urychlit práci s ním, můžete ho nastavit jako vyloučený. K tomuto nastavení slouží část menu Vyloučené typy souborů.

Vyloučené typy souborů

 • Pokud vyvíjíte software, mohli byste se setkat s tím, že vaše výtvory mohou být mylně považovány za viry. Pokud je to váš problém, stačí nastavit v menu Vyloučené procesy to, aby byly tyto aplikace vyjmuty z kontroly.

Vyloučené procesy

 

 • Položka menu Upřesnit slouží k tomu, abyste nastavili, zda se mají kontrolovat archivy a zda se má při každé kontrole vytvářet bod obnovení systému. Můžete také schovat výsledky kontrol před ostatními uživateli nebo nastavit automatické promazávání karantény.

Upřesnění nastavení

 • Komunita MAPS je sdílenou databází nalezených hrozeb – s nadsázkou se dá říct, že zde určujete, jak moc se chcete o vaše viry dělit s ostatními uživateli Windows Defenderu.

Komunita MAPS

 • Poslední položka Správce má jedinou, zato však důležitou funkci – nastavuje se zde, zda má být Defender stále zapnutý.
  Správce