Jak aktivovat Windows 7

Návod, jak provést aktivaci operačního systému Microsoft Windows 7.

Po čerstvé instalaci systému Windows vám začíná běžet 30 dnů, po které můžete plně využívat všechny funkce a pracovat nebo hrát si, jak se vám zlíbí, nicméně během této doby byste měli svůj systém aktivovat, nebo se vám po měsíci zkoušení zablokuje a nebudete už pak moci dělat prakticky nic.

Aktivujeme Win

Na celé této operaci není nic složitého. Jediné, co potřebujete, je mít po ruce vaše licenční číslo – Product Key. Pokud máte nový počítač, kde byly Windowsy už předinstalovány, najdete ho na zadní straně pc skříně – případně, pokud se jedná o notebook, je nálepka s produktovým číslem na jeho spodní straně u baterky.

Toto číslo si přesně opište, ať nemusíte pak už manipulovat s počítačem a můžete se věnovat plně samotné aktivaci.

Zadání kódu

Spusťte počítač obvyklým způsobem, počkejte až nastartuje plocha. Následně jděte přes tlačítko Start > na volbu Počítač > zde vyberte Vlastnosti a najděte volbu Kliknutím sem aktivujete systém Windows nyní. Pro tento krok je potřeba potvrdit správcovská oprávnění.

Nyní už stačí postupovat podle instrukcí a zadat Product Key tam, kde je vyžadováno, a počkat na potvrzení aktivace Windows.

Problémy

Při aktivaci se můžete setkat s těmito chybovými hlášeními:

  • Neplatný kód Product Key
  • Chyba aktivace systému Windows 7 0xC004F061

Neplatný kód Product Key

V případě, že vám pc hlásí, že jste zadali neplatný kód Product Key, s nejvyšší pravděpodobností jste chybně opsali kombinaci znaků ze štítků, proto si ještě jednou překontroluje, jestli jste nezaměnili některý znak a zkuste zadat klíč znovu. Druhou možností je, že tento kód už byl použit k aktivaci jiného počítače, a proto ho už nelze použít. V tom případě si zřejmě budete muset pořídit elektronickou licenci – ceny u jednotlivých prodejců můžete srovnat na Heuréce.

 

Chyba aktivace systému Windows 7 0xC004F061

Tato chyba je způsobena tím, že nemáte platný kód pro druh aktivace, který chcete provést. Může to být způsobeno například tím, že chcete provést upgrade z Win XP nebo Vista a zadáváte číslo aktivace pro čistou instalaci nebo naopak – proto pozor, pokud chcete provést upgrade a máte i odpovídající kód, nemažte stará Windows na disku, ať předejdete těmto potížím.

Pokud máte s aktivací potíže, můžete dále použít infolinku českého Microsoftu (volání je zdarma) na čísle 800 100 074.