Jak odinstalovat Ubuntu a nainstalovat Windows

Řada počítačů se dnes dodává s linuxovým operačním systémem Ubuntu. Jak postupovat, když ho chcete odstranit a nainstalovat místo něj Windows?

 1. Zálohujte data. Velmi zásadní krok! Pokud máte na disku cokoliv, o co nechcete přijít, je nutné data uložit ještě někam mimo počítač. O tématu zálohování více naleznete v tomto článku.
 2. Vložte instalační DVD s verzí Windows, kterou chcete nainstalovat a restartujte počítač.
 3. Stiskněte klávesu, aby se nenačítalo Ubuntu ale instalační DVD – podle toho, co se zobrazí na obrazovce, se může jednat o klávesu Esc nebo F12. Z dalšího menu pak vyberte jako volbu pro bootování CD-ROM.ubuntu-plocha
 4. Stiskněte F8, abyste odsouhlasili licenční podmínky a pokračovali v instalaci Windows a nebo je odklikněte myší (podle verze instalovaných Windows).
 5. Odstraňte na disku pomocí instalátoru Windows oddíly, kde bylo Ubuntu. Vyberte dotyčný oddíl a stiskněte D k odstranění, operaci pak potvďte klávesou Enter. Pokud je na disku oddílů více, opakujte tuto operaci.
 6. Vytvořte nový oddíl pro instalaci Windows a formátujte ho na souborový systém NTFS. Rozdělte disk tak, aby nerozdělené místo, na kterém není žádný oddíl bylo pouze minimální (určitou velikost mít musí, aby disk pracoval správně). Nový oddíl vytvoříte stiskem klávesy C nebo myší v průvodci instalace Windows.
 7. Pokud jste k tomu vyzváni, zadejte licenční klíč z krabice Windows, případně časové pásmo, jméno počítače a uživatele a vyčkejte na dokončení instalace Windows. V průběhu instalace může ještě dojít k několika restartům počítače.
 8. Konkrétní návody, jak postupovat při instalaci Windows, naleznete zde:

  Jak instalovat Windows 7

  Jak instalovat Windows XP