Jak skrýt, co dělám na počítači?

Jak rychle schovat otevřená okna programů, zamknout windows a další tipy pro schování toho, co děláte na počítači.

Znáte takovou tu situaci, kdy něco děláte na počítači, v klidu si hrajete nebo něco píšete, případně někde brouzdáte po internetu, když v tom se objeví někdo, před kým by to mělo být utajeno. Typicky třeba šéf nebo prostě kdosi, komu po tom nic není. Co v takové chvíli dělat? Možností je několik.

Nic než plocha

První možností je skrýt veškeré otevřené programy a zobrazit jen plochu. Abyste nemuseli každé okno minimalizovat zvlášť, použijte klávesovou zkratku Win+M. (Win je taková ta klávesa s logem Windows mezi Ctrl a Alt).

V tomto okamžiku jsou všechny programy minimalizovány. Jak ale ukrýt lištu, kde pořád je vidět, které programy jsou otevřeny? Tento problém se dá vyřešit jednoduchým trikem: je potřeba odemknout lištu a nastavit její automatické skrývání. Objeví se tak pouze tehdy, když na ní najedete myší.

Lištu odemknete tak, že na ní kliknete pravým tlačítkem myši a zrušíte odškrtnutí u položku Uzamknout hlavní panel. Od teď se dá lišta (hlavní panel) kdykoliv vytáhnout i zatáhnout pomocí myši. Automatické skrývání pak lze nastavit opět přes pravý klik na lištu > Vlastnosti > a zde zaškrtnutím Automaticky skrývat hlavní panel.

Zamknutí počítače

Pokud se k vašemu počítači přibližuje kdosi nepovolaný a vy ho chcete před ním uzamknout, stiskněte kombinaci Win+L. Tímto se počítač zamkne a dále se s ním dá pracovat, pouze když zadáte své heslo. Pokud se přihlašujete do Windows bez hesla, tato metoda ztrácí smysl, protože stačí stisknout Enter a jste zpět.

Přepnuto a skryto

Když hrajete hru, která je přes celou obrazovku a na ploše žádné nekalé programy nemáte, je nejlepší použít Alt+tabelátor (klávesa na Caps Lockem). Tímto zůstane hra běžet v pozadí na liště.

Rychle všechno zavřít

Klasická metoda. Rychle zavírejte všechna okna pomocí křížku – a nebo klávesové kombinace Alt+F4. Pozor, některé programy se před ukončením ještě ptají, jestli je opravdu chcete zavřít. Tomu se dá vyhnout, když místo křížku dvakrát kliknete na ikonku programu v pravém horním rohu okna.

Když jde do tuhého

Někdy ale počítač není z nejrychlejších a všechno zavírání přece jen taky chvíli trvá. Tehdy nezbývá, než sáhnout k silovému řešení, nahmatat na pc skříni tlačítko na vypnutí a držet ho, dokud obrazovka nezčerná.