Jak opravit chyby ve Windows obnovením původního stavu systému

Návod, jak napravit chyby vzniklé instalací nových programů, ovladačů nebo jiných komponent tím, že se systém Windows obnoví do původního stavu, kdy vše fungovalo.

V tomto návodu vám představíme, jak efektivně použít nástroj Obnovení systému, který je součástí všech Windows od dob systému XP, přes Vistu a Win 7, a který se dá použít jako efektivní nástroj pro řešení problémů s nestabilitou systému vzniklých v poslední době jako důsledek softwarových změn.

Nástroj obnovení systému je pomůckou, která v pravidelných intervalech ukládá stav systému na disk a v případě komplikací  umožňuje jednoduše sáhnout k funkčnímu nastavení Windows z minulosti a opět ho vyvolat, což se hodí zejména tehdy, pokud vás právě potkaly problémy se systémem, které nemají jasné příčiny. Nástroj Obnovení pracuje nezávisle na dokumentech a datech, která vytváříte, takže se nemusíte bát, že obnovením do stavu počítače měsíc dozadu přijdete také o všechny dokumenty ve Wordu, které jste od té doby napsali a o všechny fotky, které jste si uložily za poslední měsíc, to vše zůstane uchráněno manipulacím a obnoví se čistě relevantní data systémových nastavení a aplikací.

Windows XP

Pokud chcete obnovit funkční stav v Xpéčkách, postupujte takto:

  1. Jdčte do nabídky Start > Nápověda a odborná pomoc > zde na obrazovce pod nadpisem Vyberte úkol najdete volbu Vrátit změny v počítači pomocí nástroje Obnovení systému
  2. Vyberte úkol „Obnovit předchozí stav počítače“ a pokračujte dále na kalendář dní, ke kterým je možno stav obnovit. Zde stačí pak jeden vybrat (pokud možno ne příliš daleko do minulosti, ale ten který přecházel vzniku problému) a dále pokračujte podle instrukcí na obrazovce.

Windows Vista

Ve Vistách se dá dostat k nástroji obnovení takto:

  1. Jděte do Start > Ovládací panely > Systém a údržba > Centrum zálohování a obnovení
  2. Zde v pravé liště je panel Úkoly
  3. Vyberte úkol Opravit systém Windows pomocí nástroje Obnovení systému, a pokud jste požádání o povolení práv od UAC, potvrďte je
  4. Nyní můžete obnovit počítač k doporučenému bodu obnovení, nebo vybrat jiný ze seznamu a pokračovat podle pokynů na monitoru.

Windows 7

V Sedmičkách je postup následující:

  1. Jděte přes nabídky Start > Ovládací panely > Zálohovat počítač > Obnovit systém nebo tento počítač a zde spusťte nástroj obnovení systému
  2. Z přehledu posledních akcí vyberte tu, která nejspíše způsobila momentálně problematický stav a dále pokračujte podle instrukcí na obrazovce.