Jak spustit starší programy na Windows 7

Návod, jak spouštět nekompatibilní aplikace na Windows 7 pomocí Windows XP módu.

Přestože většina programů napsaná pro Windows XP a Vista bez problému na Sedmičkách funguje, občas se vyskytne nějaký program, který striktně vyžaduje 32 bitové prostředí, nebo nějakou zastaralou knihovnu, která se už v novějším systému prostě nevyskytuje.

Windows XP Mode

Tyto problémy řeší tzv. Windows XP Mode, který vytvoří virtuální pc, na kterém běží stará Xpéčka, zcela oddělená od okolí. Všechny v nich nainstalované programy pak získávají své zástupce i „venku,“ tedy ve Win 7, a stačí tedy všechno, co potřebujete spustit v módu pro starší Windows, spustit přímo přes klasického zástupce a není potřeba zvlášť zapínat virtuální stroj, ten nastartuje sám. Pro běžného uživatele je tedy program běžící normálním způsobem od programu fungujícího pod virtuálními XP víceméně k nerozeznání.

Instalace

Pro stažení a instalaci potřebujete dva soubory: Instalační soubor vlastního XP Modu a pak aktualizaci Win, která obsahuje Virtual PC, což je program na běh virtuálního systému uvnitř jiného. Stáhněte a nainstalujte se přesně v tomto pořadí, najdete je zde – stačí nastavit edici Win 7, kterou používáte a vybrat jazyk Czech. První soubor má zhruba 500 MB, druhý několik málo MB.

Pro definitivní ukončení instalování je potřeba počítač restartovat a pak spustit virtuální xp, kde klasicky z cd nainstalujete dotyčnou aplikaci, která má s novějšími systémy problém.