Android: Jak změnit prostředí

Máte mobil s androidem a už vás nebaví jaké máte ikony, plochu, menu a vůbec celé prostředí? V tomto článku poradíme, jak si ho upravit na míru a mít mobil hezčí, než kdy předtím.

Android je dneska v drtivé většině nových mobilů – najdete ho v telefonech od firem HTC, Samsung, LG, ZTE, Huawei… (a dalších). Každý z výrobců používá trochu jiné prostředí, syrový android v čisté podobě v současnosti najdete jen na mobilech řady Nexus. Ovšem, ne vždy se představa výrobce slučuje s tím, co bychom tam chtěli mít my. Na rozdíl od iPhone, který musíte tzv. jailbreaknout, abyste si mohli prostředí trochu poladit, a Windows Phone, kde se dá změnit jen barva dlaždic, nabízí v možnostech úprav a ladění prostředí telefonu operační Android nepřeberné množství možností toho, co si změnit a poladit. Co všechno se dá změnit a jak?

Plocha

V androidu existuje jednak plocha, kam si můžete umisťovat nejčastěji spouštěné programy, a jednak vlastní menu. Abyste si změnili plochu, stačí dlouze podržet prst na volném místě na ploše a pak vybrat, jestli chcete použít obrázek z galerie nebo jiného zdroje. Pokud nemáte zrovna po ruce dostatek vhodných obrázků, můžeme doporučit ke stažení z Marketu program PicSpeed Wallpaper, který vám umožní přístup do tematicky členěných galerií, setříděných speciálně pro potřeby displeje mobilů.

Prostředí

Změnit samotné ikony většinou nejde – pokud nepodporuje prostředí, které používáte, možnost změny tématu, je potřeba zvolit jiné. Předtím, než se pustíte do změny, doporučujeme nainstalovat tyto dvě aplikace:

 • Desk Migrate – umožní přesunout nastavení stávající plochy a rozmístění ikon a widgetů na ní i do nového prostředí
 • Home Switcher – program co vám umožní nastavit, které prostředí se má používat jako výchozí

Vybíráme launcher

Prostředí se v androidí terminologii nazývá launcher. Stačí zadat termín launcher do Marketu a najdete slušné množství různě řešených menu a ploch. Z těch, která by vás mohla zaujmout, zde zmíníme například:

 • Go Launcher – bere si to nejlepší z  Androidu a iPhonu, má vlastní GO Obchod s widgety, tématy aplikacemi speciálně pro něj. Je kompletně v češtině a je často aktualizován. Rozhodně jedno z nejvíce propracovaných prostředí.
 • Launcher Pro – prostředí inspirované prostředím telefonů HTC Sense. Řada nastavení a speciálních widgetů.
 • Adw Launcher – proslavil se zejména svou extrémní rychlostí. Pokud máte rádi jednodušší prostředí a slabší telefon k tomu, ideální volba.
 • Launcher 7 – pokud se vám líbí styl Windows Phone 7 a chtěli byste ho vyzkoušet i na svém Androidu, rozhodně by neměl ujít vaší pozornosti

Používáte nějaký jiný? Můžete se s námi podělit v komentářích.

Komentáře k článku. Přidejte i váš!

 1. Používám Holo Launcher plus 😉 je nejrychlejší a celkově zabíra asi 2mb 🙂 jde změnit ikona, počet slopců a řádků, styl přechodů, počet obrazovek, lze vytvořit složku. Mnoho nastavení od stínů textů popisků, po widgety ve spodní liště 🙂

 2. Potřebuju radu 🙂 jak zmenim barvu pisma? Maam go launcher ex . Diky

 3. checel by som zmenit menu aky program by som mal vibrat na samsung galaxy ace

 4. Dobrý den,
  chtěl jsem se zepta, jak udělat ikonu, kerou je možno si ztáhnout do mobilu. Mam menší podnikatelský záměr.
  Děkuji

 5. jak by to stahování mělo probíhat? aby se dala nahradit ikona aplikace tou staženou ikonou?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *