Kdy můžeme umisťovat cizí YouTube videa na vlastní web?

Videa začínají zažívat velkým boom v České republice a mnozí podnikatelé na internetu se tak ptají, zda mohou využívat cizí YouTube videa pro své vlastní webové projekty. Jinými slovy, zda je legální umístit YouTube video, které jsme sami nenatočili, na náš web.

Co říkají podmínky užití YouTube

YouTube uvádí ve svých podmínkách užití, že vkládání cizích videí za komerčním účelem je zakázáno. Zakázáno je rovněž také pouhé linkování na cizí videa (opět pouze za komerčním účelem).

Co v praxi znamená “za komerčním účelem”?

Zde neexistuje jednoznačná odpověď a každý případ se bude posuzovat zvlášť a s přihlédnutím k daným okolnostem. Obecně jsme toho názoru, že např. vložení cizího ukázkového videa produktu na stránku e-shopu by mělo být v souladu s podmínkami YouTube. Na druhou stranu pokud si představíme webovou stránku, která stojí na monetarizačním modelu z bannerové reklamy, umístění kódů Sklik, Google AdSense, atp., pak cizí videa z YouTube vkládat nedoporučujeme. V tomto případě je totiž zřejmé, že videa YouTube mají za cíl přilákat více návštěvníků na webové stránky a následně je např. pobídnout ke kliknutí na reklamu či jen získat lepší statistiky pro vyjednávání s inzerenty.

youtube

Je nutný souhlas vlastníka videa?

Soudní dvůr Evrospké unie se v roce 2014 vyjádřil, že pokud YouTube video nezpřístupníme většímu okruhu lidí než tomu bylo doposud, pak se porušení autorských práv, přestože nepožádáme o souhlas vlastníka videa, nedopouštíme.

Při přebírání videí z YouTube je tedy vhodné si zkontrolovat, zda je video dostupné ve vaší zemi a zda není jeho shlédnutí nějak omezeno.

Pravni poradenství PravoProPodnikatele

Článek dodala advokátní kancelář provozující portál PravoProPodnikatele.cz – online právní služby pro internetové podnikatele.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *