Propojení satelitního přijímače s TV, DVD recorderem, set-top-boxem…

Úkolem tohoto příspěvku je přiblížit a poradit, jak propojovat všechny ty krabičky kolem televizního přijímače, které se hlásí o
své využití v době digitálního vysílání. Dnes lze zakoupit na trhu s elektronikou jakýkoliv přístroj a ten pomocí širokého spektra různých kabelů propojit prakticky se vším.

Pokud si jdete zakoupit set-top-box nebo satelitní přijímač do specializované prodejny, tak prodávající bývá natolik proškolený odborník, že vám určitě ochotně poradí s propojováním celé soustavy a dodá k této činnosti i potřebné kabely. Specializovaná prodejna se satelitní, potažmo digitální technikou se určitě při nákupu vyplatí, už kvůli radám, výběru a servisu. Tyto odborné služby asi není možné očekávat  při koupi techniky v hypermarketech.

Ale vraťme se k propojování. Pokud si chcete propojování značně usnadnit, tak kupujte takové přístroje, které disponují dvěma konektory SCART. Navíc, propojení přístrojů pomocí „scartek“ poskytuje  kvalitnější obraz i zvuk než je tomu upoužívání koaxiálních kabelů. Někdy je třeba počítat i s tou variantou, kdy se neobejdete bez slučovače. Upozorňuji, že následné popisy budou možná pro někoho nepřehledné, ale propojování je pouze o kabeláži a jaký přístroj čím a k čemu připojit. Nejprve budeme propojovat satelitní přijímač / receiver /.

Satelitní přijímač a televizor

Toto je základní sestava, kterou je možné nejlépe propojit přes konektory SCART odpovídajícím kabelem. V dnešní době jsou všechny LCD, plazmové a LED televizory vybaveny DVB-T tunerem, proto je možné i v této základní sestavě sledovat jak satelitní televizní stanice, tak i programy šířené přes pozemní vysílače. U zapojení satelitního přijímače do jakékoliv sestavy je samozřejmé jeho připojení příslušným konektorem k satelitní parabole.

Satelitní přijímač, televizor a DVD recorder

Tato sestava také není nijak složitá, jen není od věci se podívat, kolik má který přístroj vývodů SCART a začít propojovat. Satelitní přijímač propojte „scartkou“ s televizorem. A k satelitnímu receiveru se napojí DVD recorder také přes vývod SCART. Pokud satelitní přijímač má pouze jednu zásuvku SCART, tak k němu DVD naveďte pomocí anténního koaxiálního kabelu. Poslední činností bude napojení DVD recorderu a televizního přijímače přes SCART. Tato kombinace má jednu velikou výhodu, pokud je televizní přijímač vybaven DVB-T tunerem. Potom je totiž možné například satelitní program nahrávat a televizní kanály šířené pozemní cestou sledovat.

Satelitní přijímač, televizor a videorecorder

Toto je sestava spíše určená těm video fanouškům, kteří s nostalgií rádi oprašují klasické video kazety. Zapojení této kombinace
se prakticky neliší od té předešlé. Satelit a televizor se napojí přes SCART, videorecorder s TV taktéž. A u kombinace satelitní přijímač –videorecordem máte na výběr podle možností – SCART nebo anténní koaxiální kabel.

Satelitní přijímač, televizor, DVD recorder a videorecorder

Toto je trošku divoká kombinace, ale propojit se dá a není to nijak složitá činnost. Satelitní přijímač napojte  na televizor SCART kabelem. Pokud má satelitní receiver druhou „scartku“, tak jí lze využít na připojení DVD recorderu. V tomto případě se k satelitnímu přijímači připojí videorecorder anténním koaxiálním kabelem. Pokud televizní přijímač disponuje dvěma konektory SCART, tak na ten druhý / první obsadil satelitní přijímač/ připojte DVD recorder. A video recorder se napojí k televizi koaxiálním kabelem. Pokud má ovšem televizor pouze jeden SCART konektor, tak jak DVD recorder, tak i videorecorder je nejlépe přivést k televiznímu přijímači koaxiálním kabelem za  použití slučovače. K satelitnímu receiveru je možné připojit i domácí kino pro dosažení zvuku v kvalitě Dolby Digital. To se děje pomocí vývodu S/P-DIF, který můžete najít na zadní straně přijímače. Připojení kabelu na vývod S/P-DIF se zpravidla potvrzuje v menu satelitního receiveru. Nyní bychom se věnovali kombinacím propojování se set-top-boxem.

Televizní přijímač a set-top-box

Set-top-box musí být primárně propojen anténním koaxiálem s venkovní anténou. Poté set-top-box napojte k televizoru vývodem SCART. Pokud je set-top-box vybaven dvěma konektory SCART, tak je jeden z nich určen pro televizní přijímač a je označen TV. I dnes ne každý využívaný televizní přijímač je vybaven konektorem SCART. V tomto případě se k takové televizi připojí set-top-box s modulátorem. Napojení se realizuje pomocí anténního kabelu přes vývod TV Out na set-top-boxu.

Televizní přijímač, set-top-box a DVD recorder

Toto propojení musíte uzpůsobit tomu, jakými vývody je vybaven set-top-box a televizní přijímač. Pokud oba přístroje disponují dvěma konektory SCART, je vše bez problémů. Na venkovní anténu napojený set-top-box připojte přes vývod SCART k televiznímu přijímači a k tomu druhému přiveďte příslušný kabel z DVD recorderu. K televizi s jednou „scartkou“ připojte set-top-box pomocí koaxiálního kabelu. Potom je možné vývod SCART na set-top-boxu využít pro DVD recorder.

Televizní přijímač, set-top-box, satelitní přijímač a DVD recorder

Tato kombinace umožňuje příjem televizních programů ze satelitu a i pomocí klasické antény. Satelitní přijímač propojte kabelem SCART s televizním přijímačem, set-top-box raději napojte na televizní přijímač koaxiálním kabelem. Pokud je televizor vybaven dvěma konektory typu SCART, tak na druhý naveďte kabel SCART od DVD recorderu. Satelitní přijímač a set-top-box lze propojit SCART kabelem. Poté propojte satelitní přijímač koaxiálním kabelem s DVD recorderem. Pokud náhodou je televizní přijímač vybaven pouze jedním konektorem SCART, je řešením připojit DVD recorder k televiznímu přijímači koaxiálním kabelem. Jelikož  již máte vyveden k televizoru koaxiální kabel od set-top-boxu, je třeba použít slučovače pro anténní kabely a tím připojit k televiznímu přijímači oba přístroje. DVD se na televizním přijímači ladí jako anténní signál.

Elegantním řešením je zapojení set-top-boxu, který umí přijímat digitální signál ve formátu DVB-T i DVB-S. Dnešní moderní televizory s DVB-T tunerem nepotřebují žádný set-top-box, čímž nejen že ubude jedna malá skříňka u televizoru, ale zmenší se také objem kabeláže. Ale na druhou stranu platí, že přidáním set-top-boxu k televizi s DVB-T tunerem můžete jeden program nahrávat a jiný sledovat.

Výše popisované propojování sice vypadá mnohdy složitě, ale opak je pravdou. Jen je nutné mít v případě nahrávání televizního pořadu na zřeteli ten fakt, že je třeba ladit stejný  program v televizi i na DVD recorderu /nebo videorekorderu/.

A poslední projovací“ rada. Pokud máte k dispozici satelitní receiver a set-top-box vždy s jedním konektorem SCART a váháte,
který přístroj napojit na televizor koaxiálním kabelem, tak by to měl být set-top-box. Jak již bylo výše zmíněno, propojení SCART je kvalitnější a satelit poskytuje také kvalitnější příjem než je tomu u pozemní varianty. Jinak řečeno, u DVB-T ten koaxiál tolik nevadí.

T.B

7 komentářů k Propojení satelitního přijímače s TV, DVD recorderem, set-top-boxem…

 1. Prosím o radu jak zapojit TV, DVD recordera receiver.
  TV : 1x SCART a 4xHDMI
  Předtím jsem měl TV s více Scarty (lépe řečeno “scartový přepínač) a bylo to OK. ale nepraktické.
  Děkuji. Jsem zvědav kdo se ozve a jak poradí. Em

 2. Dobrý den,mohli byste mi poradit jestli jde propojit starší typ malé televize Mascom (scart vývod má) se set top boxem a pokojovou anténou? Pokud ano, jak. Stále mám na obrazovce “žádný signál”
  Děkuji Durčáková

 3. Dobrý den chci se zeptat jak TV přepnete na kompozitní vstup.

 4. Dobrý den, prosím o radu, mám satelitní anténu z paraboly přivedenu do TV s dvb-s tunerem. O dvě místnosti dál (cca 10m) mám TV bez tuneru a chci k ní dotáhnout satelitní příjem, a to tak, aby obě TV vysílaly nezávisle každá jiný satelitní program. Vlastním satelitní přijímač, který mohu připojit. Jde mi o to, zda stačí použít rozbočovač (myslím si ale, že tím bych docílil pouze toho , že obě TV budou vysílat to samé) , nebo jestli je nutné vyřešit propojení nějak jinak. Zároveň bych uvítal, kdyby pak bylo možné používat jen jednu kartu Skylink, ale to asi nepůjde. Děkuji za radu Radim

 5. Dobrý den mám starší typ televize a stolní počítač . Chtěla bych poradit zda jde tento počítač propojit s televizí na sledování filmů . děkuji předem za radu Míla

 6. prosim o radu jakym kabelem propojit tv se satelitem abych mohl naladit pozemni vysilani pres satelit dekuji za radu pavel

 7. Dobrý den,
  Propojil jsem satelitní přijímač s televizí hdmi kabelem a cinchema z audio výstupu na televizi s domácím kinem.Ovšem reproduktory jsou hluché.prosím kde je chyba ? Z DVD propojeném komponenty přes televizi zvuk z výstupu jde.Děkuji za odpověď Bláža

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *