Nejlepší navigace do auta – recenze

GPS navigace

GPS navigace jsou ideálním prostředkem pro orientaci v neznámém prostředí. Setkáme se proto dnes s nimi v mobilních telefonech, automobilech, používají je cyklisté, turisté a všichni, kteří mohou zabloudit. Dnešní GPS navigace se v mnohém liší. Pokud si již budeme nějakou z nich vybírat, budou nás zajímat především její funkce.

Funkce automobilových navigací

Pro řidiče bude určitě důležitý asistent řazení do jízdních pruhů. Ten již dnes patří k vybavení většiny automobilových navigací. Další užitečnou funkcí bezesporu je maximální povolená rychlost na silničních komunikacích, kterou řidiči ocení hlavně při svých cestách v zahraničí. GPS navigace umožňují také vyhledání adres po zadání ulice a orientačního čísla. U menších obcí je ale nutné zadat popisné číslo. Moderní typy však už pracují souběžně s oběma číselnými údaji.

Navigace nabízí fulltextové vyhledávání cíle trasy. Po jeho zadání se nám objeví všechny odkazy obsahující zvolené slovo. Nejmodernější typy nám mohou zobrazit požadované místo v 3D a to jak terén, tak budovy. K dalším funkcím navigací patří výpočet doby jízdy a sestavení optimální trasy včetně předpokládané spotřeby pohonných hmot. V případě použití placených dálničních úseků se dovíme také částku, kterou budeme muset zaplatit za jejich použití. Dále se můžeme setkat se zaměřením fotografií opatřených souřadnicemi nebo uživatelskou úpravou navigačních map.

Displej

GPS navigace mají různou velikost. V současné době se nejčastěji setkáváme s úhlopříčkou displeje 4,3 a 5 palců. Natrefit však můžeme rovněž na menší (3,5 palce) a větší displeje. Pro běžného uživatele velikost 4,3 palce bohatě postačí. Větší navigace jsou spíše určeny pro starší lidi s horším zrakem, neboť si na těchto přístrojích mohou dopřát text s většími písmeny. Takovéto displeje najdeme také u výrobků, které jsou k použití v karavanech a nákladních automobilech. V osobních vozech by zabíraly zbytečné moc místa. 3,5 palcové displeje nabízí pouze nejlevnější typy. Velikost displeje nijak neovlivňuje počet funkcí. Znamená to, že menší navigace jich mohou mít více než ty velké. Podle typu lze displeje rozdělit na rezistivní a kapacitní, přičemž první zmiňovaný je rozšířenější, ale druhý kvalitnější. Poznáme jej podle lesklého povrchu. Umožňuje nám ovládání displeje více prsty najednou a je lépe čitelný na přímém slunci.

Navigační mapy

Také kvalita map se u jednotlivých GPS navigací různí. Odlišují se zejména v podrobnostech. Některé navigace mají detailně zpracovánu pouze Českou republiky, jiné mohou mít okolní státy, Evropu nebo dokonce i celý svět. Vyberme si vhodný model vždy podle toho, kde jej plánujeme používat. Podrobné mapy se dají také dokoupit, bývá to však dražší než když kupujeme již navigaci s přímo nahraným obsahem. Důležitá je také aktualizace údajů. Ne všechny mají doživotní úpravu dat. Mnohdy aktualizace je stejně finančně náročná jak samotný přístroj.

Dopravní informace

Současné navigace mohou informace o dopravě přijímat pomocí přijímače RDS nebo naživo. Některé však žádné takovéto zprávy nepřijímají. Pokud jsou vybaveny přijímačem RDS je tato služba zdarma. Pokud dostávají informace naživo, je jejich příjem většinou zpoplatněn. Mnohdy však navigace i přesto je poskytují bezplatně po nějakou dobu. Zpravidla se jedná o časový úsek několika měsíců až jednoho roku. Příjem dopravních informací naživo je mnohem kvalitnější než prostřednictvím přijímače RDS. Zdaleka ne všude jsou takto získané údaje opravdu aktuální. Jejich kvalita se liší země od země. Některé navigace obsahují rovněž turistické mapy. Ty obsahují údaje o trasách, vrstevnicích a také o polních či lesních cestách. Můžeme si proto tyto přístroje vzít sebou na túru. Pozor však na jejich nízkou výdrž.

Stojánky

Stojánky pro navigace lze rozdělit na klasické a aktivní, které jsou obvyklé zejména u dražších modelů. Zatímco klasické typy slouží pouze k umístění navigačních zařízení, aktivní stojánky poskytují daleko více možností. Může jít například o napájení, protože úchyt je spojen přímo se systémovým konektorem. Také upevnění navigace do stojánku je u aktivních modelů snazší. Stačí totiž pouze lehké zacvaknutí, k čemuž nám postačí jedna ruka. Poté se nám automaticky startuje navigace a naopak po vyjmutí se vypne a uloží nám místo parkování vozidla. Napájecí kabel je u aktivních stojánků sveden dovnitř a kabeláž vedena pod přístrojovou deskou.

nejlepší gps navigace do automobilu

Autonavigace na českém trhu

Jednou z předních firem věnujících se navigacím je Garmin. Sortiment jeho výrobků obsahuje GPS navigace všech druhů. Najdeme zde širokou škálu typů určených řidičům a turistům. Garmin nabízí také navigace umístěné v hodinkách. Pestrý sortiment navigací nabízí rovněž Tom Tom. Jedná se především o výrobky s větším displejem. K dalším významným výrobcům působících na českém trhu patří Goclever, Mio, Navitel, Teasi, Becker, Manta, Owiro, Xtech Navi, Navman, Modecom, Navon či Pioneer.

Tom Tom Start 25 Regional Lifetime

Tato navigace patří k jedněm z nejlepších. Výrobek je držitelem ocenění Produkt roku 2015. Je zde velice přehledně zpracována navigace celé střední Evropy. Nespornou výhodou je doživotní bezplatná aktualizace map. Tento kompaktní přístroj má displej o velikosti 5 palců. Velice pohodlně se ovládá. Nabízí množství praktických funkcí, mezi kterými nechybí například perfektní navedení vozidla do patřičných jízdních pruhů na křižovatkách, které jsou přehledně zobrazeny v 3D schématech.

Díky moderní technologii IQ Routes pracující s aktuálními údaji o rychlosti a době průjezdů od uživatelů, nám vždy vybere tu nejvhodnější trasu a přesně spočítá dobu jízdy. V potaz bere také dopravní značení, semafory a hustotu provozu. Tato navigace je vybavena systémem Quick GPS Fix, který nám rychle zaměří počáteční pozici. Režim Ecotrasy pak upozorní na policejní radary a poslouží k úspoře paliva. Při parkování pak řidiči poslouží asistent, který vyhledá nejbližší parkoviště. K navigaci se dodává integrovaný držák, díky kterému je možné přístroj používat na více místech.

Garmin Nuevi 2689 T Lifetime

Nuevi 2689 T Lifetime představuje vrchol produkce firmy Garmin. Tato navigace svým uživatelům poskytuje mnoho užitečných funkcí a navíc překvapí velkým šestipalcovým displejem s multidotykovou technologií, sloužícím k snadnému ovládání. Systém přibližování a oddalování map je pomocí dvou prstů, tedy podobně jak je tomu u mobilních telefonů. Díky duální orientaci si můžeme navigaci nastavit na výšku nebo šířku. Přístroj obsahuje přehledné mapy 45 evropských zemí, které jsou pravidelně cca. čtyrikrát ročně aktualizovány pomocí aplikace Garmin Express. V navigaci dále najdeme Foursquare, který umožňuje najít nejbližší firmu, obchod či restauraci. Její aktualizace je také zdarma a provádí se souběžně s aktualizací mapových souborů. Pokud jej propojíme s aplikací Smarthphone Link v našem mobilním telefonu, získáme přístup k nejnovějším datům celé databáze Foursquare včetně uživatelských hodnocení, cen služeb a otevíracích dobách. Bezplatné je taktéž dopravní zpravodajství RDS – TMC, které může zařízení díky zabudované anténě přijímat.

Navigace automaticky vyhledává dopravní hlášení. Pokud se objeví nějaká dopravní komplikace, zaznamená to do mapy a řidiče akusticky a vizuálně upozorní. Navíc ještě vyhledá objízdnou trasu a spočítá dobu jízdy. Model Nuevi 2689 T Lifetime používá technologii Garmin Real Directions, díky které jsou řidiči upozorňováni jasnějšími instrukcemi, čímž nejsou nuceni přiliš často sledovat mapu. Nájezdy do křižovatek ulehčí funkce Photo Real Junction View umožňující fotonáhled místa a Active Lane Guidance sloužící k řazení do jízdních pruhů. Zde je pomocí živé simulace na displeji poskytována informace, ve kterém pruhu se má vozidlo držet. Navigaci lze ovládat hlasem a to až v šesti jazycích.

5 komentářů k Nejlepší navigace do auta – recenze

  1. Dobrý den,mohl by někdo pomoc s navigací XTECH NAVI . Chtěl jsem ji aktualizovat,načetlo to 9procent poté se zasekla. A nyní nelze spustit. Děkuji

  2. Do autorizovaného obchodu s ním , nebo servisu.
    Oni ale zadara nepracují.
    Navigaci přímo v SW auta považuji za zbytečnost právě z toho důvodu, že aktualizace map je velice těžkopádná až nemožná.

  3. Navigace “prošitá” do SW auta může btý docela problém, ale jinak celkově pomáhá docela dobře.
    Teď přemýšlím, zda jít do 2din rádia (typu Pioneer nebo něčeho takového – https://www.2din.cz/2din-autoradia/ )

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *