Co je akční kamera

Akční kamery jsou novým záznamovým zařízením, které využijí nejen sportovci, milovníci adrenalinu či rychlé jízdy, ale hodí se i k zachytávání každodenních událostí.  Jedná se o multifunkční zařízení, které se od klasické kamery liší tím, že je určena především pro natáčení v rychle se měnícím prostředí. Současné akční kamery umožní zaznamenat i ten nejrychlejší děj ve špičkové Full HD kvalitě, takže zapomeňte na nudná videa z dovolené, je na čase vašim divákům nabídnout obraz, který je vtáhne do děje a pomůže jim pocítit atmosféru místa, kde jste natáčeli.

Co umí akční kamery

Kvalita videa

Video, které se dá přes tyto kamery natáčet, je už v současnosti ve velmi slušně kvalitě. Například nový model akční kamery AEE S70 nabízí záznam v rozlišení full HD 1080p a k tomu i možnost pořízení 16 MP fotografie, umí vytvářet časosběrné video (známé také pod označením Videotimelapse). Jedná se o funkci, díky které můžete zrychleně zaznamenávat pomalu se odehrávající děj – hodí se k například k natáčení východu slunce nebo přechodu mraků.akční kamery

Další důležitou funkcí, kterou tyto kamery mají, jsou zpomalené záběry. Jejich možnosti využití jsou široké – od natáčení skoků na lyžích až po dětské skákání na trampolíně. Záběry lze s některými kamerami zpomalit až 4x.

Sekvenční fotografie

Stačí nastavit počet fotografií za sekundu a o zbytek už se postará vaše akční kamera. Tvorba uměleckých fotografií nebyla nikdy snazší.

Gravitační senzor

Tento senzor je poměrně běžnou součástí chytrých telefonů, používají ho i akční kamery, zde však plní trochu jinou funkci. Podobně jako váš telefon i kamera díky němu rozpozná, v jaké poloze se nachází, to inspirovalo výrobce kamer ke vzniku zajímavé funkce. Je jí automatické spuštění nahrávání při zaznamenání pohybu. Tato funkce je ideální například pro řidiče, kteří se nemusí se zapínáním kamery obtěžovat a mají jistotu, že jejich jízda bude zaznamenána. Pokud kamera nezaznamená pohyb do 3 minut od spuštění funkce, automaticky se vypne – šetří tak vaši baterii.

Další funkcí, která je založena na principu gravitačního senzoru, a kterou má zatím jen akční kamera AEE S70 je automatické otočení natáčení v důsledku otočení kamery. Opět to šetří čas a energii, kterou byste následně museli vynaložit při úpravě v počítači.

Nekonečné nahrávání

Zajímavou funkcí je rovněž možnost nekonečného natáčení. Jedná se o nahrávání cyklické, to znamená, že kamera nahrává, a jakmile ji dojde volné místo, začne automaticky přemazávat nejstarší záznamy těmi novými.Parašutista

Natáčení na dálku i pod vodou

Díky příslušenství (někdy je potřeba dokoupit, jindy je součástí kamery) máte rovněž po nasazení vodotěsného obalu možnost nahrávat pod vodou. Natáčet záběry na dálku je pak možné skrze chytrý telefon se systémem iOS či Android, někdy je také dodáván speciální dálkový ovladač.

Velikost a snadné ovládání

Akční kamera je velmi skladná a malinká. Možná vás její malé rozměry a nízká hmotnost zprvu překvapí, avšak kamera musí splňovat tato kritéria, aby byla velmi skladná, odolná a dala se i třeba připevnit k helmě a nebránila ve výhledu. Výhodou jejích rozměrů je, že se kamera všude vejde a je snadné je přinášet.

Ovládání kamery zvládne opravdu každý, je totiž velmi snadné a intuitivní. Modely AEE akčních kamer nabízí navíc ovládání i české menu a nový model S70 dokonce i ikonky, které ještě více zpřehlední ovládání kamery a umožní tak rychlejší orientaci.

Příslušenství

Příslušenství je v řadě případů pro akční kameru nezbytné. Je to totiž právě příslušenství, které dává kameře nové možnosti využití a vám tady šanci natočit opravdu svěží zajímavá videa.

Základní příslušenství

Bývá součástí balení a je odvislé od toho, jakou značku, typ a model kamery kupujete. Zatímco někdy dostanete jen manuál a USB kabel, jinde získáte i obal, vodotěsné pouzdro, externí baterii (nejprve se čerpá energie z externí baterie, a pak se bez přerušení nahrávání plynuje, přejde na baterii interní), externí LCD displej (umožní vám lépe vidět, co natáčíte) nebo třeba dálkový ovladač a mnohé další.

Doplňkové příslušenství

Je pak příslušenství, které si dokupujete, abyste mohli využít potenciál vaší akční kamery. Jedná se o nejrůznější stativy, držáky na tělo, sportovní náčiní atd. Tyto předměty vám pomohou upevnit vaši akční kameru téměř na cokoli a natáčet tak videa z úplně nových úhlů a míst.

Akční kamera je opravdu zajímavá multifunkční hračka, která má široké možnosti využití. Záleží jen na vás a vaší fantazii, jak daleko posunete možnosti tvorby s touto kamerou.

1 komentář k Co je akční kamera

  1. Sama mám novější verzi s71, která má navíc dotykový displej a videa z ní jsou opravdu nádherné!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *