Jak vybrat dalekohled

Dalekohled patří k oblíbeným „hračkám, pomůckám“ především mužů. Mezi jeho největší výhody patří zoom neboli zvětšení. Uvidí to, co je buď pro mě příliš malé, nebo vzdálené. Ale nákup těchto přístrojů, je někdy až příliš složitý pro obyčejného laika. Co by měl tedy vědět o dalekohledech, než si ho, nebo někomu jinému chtějí pořídit? Tady je malá inspirace.

Typy dalekohledů

Prvně si musíte uvědomit, na co dalekohled chcete používat. Na trhu s dalekohledy existuje několik typů a to: univerzální (dalekohled kapesní, kompaktní, klasický, velký), pro myslivce (binokulární). Nákup jakýchkoliv dalekohledů by měl být v odborné prodejně s tímto zbožím a s kvalifikovaným prodejcem. Ano, kvalifikovaný prodejce musí mít dostatečné množství informací, jak s dalekohledem pracovat, jak s ním zacházet, jaké jsou typy a čeho byste se měli vyvarovat. Jsou to důležité informace, které se nemají podcenit.

Časté chyby při výběru dalekohledu

Lidé často chybují v dalekohledu, ale i v nákupu fotoaparátu tím, že chtějí mít co největší rozlišení (chtějí co nejlépe vidět do dálky, aby jim ta byť nejmenší věc neutekla), ale i ve velikosti. Ne každý se chce tahat s velkým dalekohledem a tak si zvolí tyto nejméně vhodné parametry. Jenže tyto parametry patří mezi ty prioritní. Proč? S velkým přiblížením se snižuje zorné pole, zvětšuje se třes obrazu, klesá světelnost obrazu, pro naše oči působí bolestivě, někdy se může stát, že obraz působí jako v mlze. Ideálním rozlišením je optimální zoom, který se dá v některých typech dalekohledů nastavit. Další častou chybou je již zmíněná velikost. Velikost, ale i hmotnost určitého typu dalekohledu je daná. Jsou-li přední čočky příliš veliké, mají lepší propustnost světla. Budete-li se na něco dívat tedy v jasných dnech, moc toho neuvidíte. Obraz bude mlhavý, neostrý. Tento typ dalekohledu je vhodný spíše do temných prostředí, jako je les, mlha, sníh, šero a podobně.

Dalekohled uložit v pouzdře

K dalekohledu patří i pouzdro. Vyrábí se většinou z přírodní, ale i umělé kůže. Díky němu ochrání váš dalekohled jak proti případnému pádu, tak poškrábání. Pokud tedy delší dobu dalekohled nepoužíváte, určitě ho vložte do pouzdra.

Parametry dalekohledu

Každý dalekohled má své parametry. Je to jednak označení (dvou čísel), ale i zoom, či dalekohledy bez zaostření. Nejdříve si vysvětlíme označení. Například 10 x 50. První číslo 10 znamená zvětšení, neboli obraz se nám přiblíží vzdálený zhruba 1000 metrů. Druhé číslo je číslo předních čoček, které se udávají v milimetrech. Tak jak už bylo zmíněno, čím větší čočky, tím větší propustnost světla. Zde platí jedno pravidlo a to: s menším rozlišením budete mít lepší, kvalitnější obraz. Největší přední čočky používají myslivci. Je to pochopitelné. Často vyrážejí jak na lov, tak pozorování zvěře za smívání a mnohdy na posedu prosedí i celou noc.

ZOOM

Oblíbený parametr v nákupu dalekohledů, ale fotoaparátů. Zoom nám umožní vidět jak do dálky, tak pozorovat předměty zblízka. Toto tlačítko vypadá většinou jako páčka, kterou buď jednou, nebo vícekrát posunete a vámi zvolený obraz se vám přiblíží. Chcete-li se dostat zpět, opět uděláte stejný krok. Mezi jeho nevýhody patří menší zorné pole, ale i samotná konstrukce dalekohledu je složitější, což nám zvedá cenu dalekohledu, fotoaparátu. Jsou náchylnější na pád a mají větší hmotnost.

Kde všude se dá použít dalekohled a jaký typ

Cestování

Cestovní dalekohled

Mnoho lidí si dalekohledy kupují pro svou dovolenou. Nosí ho buď v brašně, nebo přes rameno. Chtějí pozorovat krásu dané země. Mezi takové typy patři dalekohledy s těmito parametry: 7 x 30, 8 x 30, 10 x 30, 7 x 35, 8 x 35.

Divadlo, ale i sledování oblíbeného sportu

divadelní kukátko

Pokud vidíte špatně na dálku, pomoc vám může dalekohled s těmito parametry: 8 x 21, 8 x 25, ale i 7 x 35. Jak v divadlu, tak na stadionu je velice špatné osvětlení (umělé, přírodní) a chcete-li si užít tento zážitek, dalekohled mějte vždy s sebou.

Pozorování ptáků, zvěře

dalekohled

Zde potřebujeme dalekohledy s většími parametry pro přední čočky. Jsou to tyto parametry: 7 x 50, nebo 8 x 56.

1 komentář k Jak vybrat dalekohled

  1. Pro myslivce je také důležitý přístroj, který umožňuje noční vidění. Já jsem vyzkoušel několik přístrojů, ale na každém mi něco vadilo. Teď mám přístroj z http://www.narvaoptik.cz/nocni-videni/ a nedám na něj dopustit. Krásně je s ním v noci vidět. Kořist vidím perfektně ostře, takže jsem spokojený.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *