Jak aktualizovat a nainstalovat ovladač

Jsou vaše ovladače aktuální? Pokud ne, není nic lehčího než je aktualizovat. Zastaralé ovladače brzdí váš počítač! Je to chvilinka a váš počítač vám bude vděčný.

Instalace ovladače ve Windows

Pokud si chceme nainstalovat ovladač pro náš počítačový Windows systém, musíme si předem ujasnit, konkrétně jaký typ stroje máme – to můžeme zjistit nejlépe z vnější přední strany uživatelského panelu stroje. Dejme tomu, že jako příklad si dáme nějakou tiskárnu od XEROXu. V případě, že máte doma stroj s jiným názvem, najděte si jeho stránku. Jakmile zjistíme, jaký stroj máme, zapneme si internetovou stránku Xeroxu (nebo jiného výrobce, podle toho co máme doma) www.xerox.com, kde si musíme zvolit region. Ten vybereme po kliknutí na Change country v pravém horním rohu. Sem napíšeme region UK (United Kingdom, Anglie). Pokud byste zvolili jako region Českou republiku, nenajdete na českém webu, kam vás internet po výběru regionu ČR automaticky přenese, potřebné ovladače k Windows a bylo by to tedy k ničemu. Vybereme tedy tento region a klikneme na možnost Support&drivers nahoře v menu. Objeví se nová obrazovka, kam musíme zadat do okna pro hledání typ našeho nástroje – využít můžete automatické nápovědy, která vám sama vyběhne. Na další stránce si zvolíme náš operační systém (zobrazen jako Operating Systém) a jazyk (Language), ve kterém chceme mít ovladač – zde už můžeme vybrat češtinu. Teď už je jen na nás, jaký typ ovladače s vybereme. Pokud si nejste stoprocentně jisti, jaký ovladač je vhodný právě pro váš stroj, zvolte verzi PLC a stáhněte si ji. Objeví se další obrazovka, kde je k přečtení licenční ujednání, které je nutno potvrdit pomocí příkazu Accept (česky – akceptovat, potvrdit) a po té se začnou ovladače automaticky stahovat do počítače. Jakmile se stáhnou, rozbalíme si jejich obsah na ploše pracovní ploše počítače nebo pomocí funkce Tento počítač, jak jste zvyklí. Jakmile tak provedete, otevřete si hlavní nabídku Start (popř. Tento počítač), klikněte na Zařízení a tiskárny (pokud máte Windows 7, po kliknutí na nabídku Start budete mít tuto možnost zobrazenou v pravém sloupci) a nahoře v levém rohu na Přidat tiskárnu a po té na příkaz Přidat místní tiskárnu. Otevře se nám nové okno, kde vybereme Vytvořit nový port, po té vybereme typ portu Standard TCP/IP Port a pokračujeme možností Další. Opět naběhne nové okno, kam musíte zadat svou IP adresu počítače (pokud ji neznáte, koukněte sem) a pokračujte možností Další. V tuto chvíli, jakmile tohle provedete, proběhne konfigurace a vytvoří se port, jakmile počítač zjistí tiskárnu. Otevře se opět nové okéno, kde zvolíme možnost Z disku a klikneme na Procházet. Pak vybereme místo, kam chceme ovladač uložit a pokračujeme stále příkazem Další. Vybereme si název tiskárny a automaticky proběhne také její instalace. Může se stát, že ovladač nemáte podepsaný, v tomhle případě klikněte na Přesto instalovat. Vše se dokončí, naběhne, nainstaluje a máte hotovo.

Jak aktualizovat ovladač

Ovladač aktualizujeme díky systému Windows Update, který má na internetu k dispozici ke stažení nové ovladače pro hardware. Jak na to? Nejprve si musíme spustit Windows Update a klikneme na Start a po té na Všechny programy a pak na Windows Update. Může po vás počítač chtít potvrdit heslo správce, tak ho tam pouze napište. Nalevo máte možnost Zkontrolovat aktualizace, to je přesně to, co my chceme. Takže klikneme na Zobrazit dostupné aktualizace, díky čemuž zjistíme, jestli jsou aktualizované ovladače k dispozici a pokud ano, systém nám je sám zobrazí. Pokud chceme ovladač aktualizovat, klepneme na něj (na ten, co chceme aktualizovat) a díky příkazu Nainstalovat ho nainstalujeme. Opět nás může počítat vyzvat k zadání hesla.

Aktualizace ovladačů ručně

Nejlepší bude, když necháme, aby Windows nainstaloval automaticky ovladače pro hardware. Neměli bychom je aktualizovat ručně, ale jsou právě i výjimky, kdy systém nemůže ovladače najít. Abyste mohli ovladače aktualizovat ručně, musíte být u počítače, u kterého aktualizaci provádíte, přihlášený jako správce systému. Pak už vám jen stačí spustit nástroj Správce zařízení, kde kliknete na Start a po té na nabídku Ovládací panely. Počítač vás může žádat o heslo, takže ho jen napíšete do okénka pro tento účel a potvrdíte. Ve Správce zařízení musíte najít zařízení, jenž máte v plánu aktualizovat. Kliknutím na jeho název ho vybereme. V záložce Ovladač klikneme na Aktualizovat ovladač a dále postupujeme podle pokynů, které se nám zobrazují.

1 komentář k Jak aktualizovat a nainstalovat ovladač

  1. Prosim ta mohol bi si mi poradit raz rano som si zapal Pc a nemal som tam ovladač zvuku ani neviem prečo lebo včera tam bol Repraky mam zapate vsetko funguje lenže ked dam oadaci panel a zvuk a zvukove zariadenia tak tam nemozem nič nastavit prosim porad mi ;-(

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *