Jak na zálohu dat

Mnoho lidí bere zálohu svých dat jako nepodstatnou činnost, kterou se jenom ztrácí čas. Každým rokem rostou kapacity harddisků a umožnují uchovávat čím dál tím více dat, čímž stoupá riziko toho, o co můžete přijít – o vaše rodinné fotografie, důležité e-maily, hudby, soubory atd. Přitom vymezit si pro tuto činnost 15 minut v jeden den v měsíci si může každý. Velmi často lidé na svá data myslí až když se jim stane něco s počítačem nebo si nechtěně naformátují disk. V tomto článku vám přinášíme několik tipů, kde data zálohovat.

NAS Servery (Network Attached Storage)

NAS servery neboli Datové Síťové Úložiště je úložiště dat, které je připojeno k síti LAN, tedy do vaší domácí počítačové sítě. Většinou jde o Souborový server ke kterému můžou přistupovat všechny počítače vaší počítačové síťě LAN. Může uchovávat několik TB (Terabajtů) dat. Snad jedinou nevýhodou těchto serverů je vysoká pořizovací cena 15k +.

VPS Servery (Virtual Private Server)

VPS servery se prakticky od NAS serveru nijak neliší, rozdíl je jedině v tom, že server si pronajímáte od některé z hostingových společností (např. Wedos) a není to pouze hardware, ale je mu softwarově přiřazený výkon a místo na disku, to znamená že na fyzickém počítači může běžet 100vka takovýchto virtuálních strojů. Velká výhoda je že se nemusíte starat o chod serveru (o chod se stará hostingová společnost). Nevýhoda pak je vyšší pořizovací cena (100 Kč/měsíc a více).

úložiště

Cloudová úložiště (Dropbox aj.)

Cloudová úložiště jako jsou například Dropbox dokáží konkurovat například VPS serverům kde se nemusíte starat o konfiguraci serveru. Stačí vytvořit sdílenou složku a do ní pozvat vaší rodinu která po připojení k této službě bude mít přístup k datům vaší rodiny podobně jako u VPS a NAS serveru. Výhodou této služby (Dropbox) je že dovoluje až 24GB prostoru zdarma, které si naklikáte například sdílením na Facebooku nebo pozváním přátel, ověření e-mailu, atd. Pokuď vám nevystačí 24GB volného prostoru můžete si objednat balíček (Dropbox Pro) za 9,99$/měsíc což je asi 240 Kč/měsíčně s 1TB prostorem pro vaše data, což se stále vyplatí více než VPS nebo NAS server.

USB Disky, Externí disky, CD a DVD

Stále osvědčenou metodou jak zálohovat svá data jsou USB Flash disky, externí harddisky a CD a DVD. Nevýhodou pak je že zabírají místo například v šuplíku, skříňce a na všech možných místech a to že jsou velmi náchylné na mechanické poškození, a tudíž je vhodné s nimi zacházet jako by to byli vaše děti.

Doufám, že vás tento článek nakopl k tomu abyste svá cenná data zálohovali alespoň jednou měsíčně a že jste si uvědomili, že počítače jsou spotřební zboží, které je třeba jednou za čas obměnit. Proto je důležité mít data zálohována na více místech. Doporučuje se kombinovat např. Cloud + VPS, VPS + NAS atd, atd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *