Jak najít webkameru v notebooku

Máte nový notebook a nevíte, jak zprovoznit a kde vůbec najít jeho webovou kameru, kterou byste měli podle prodejních údajů mít? Poradíme, jak na to.

Kde je moje kamera

Otevíráte notebook, vidíte klávesnici, touchpad, obrazovku, pár usb portů, dvd mechaniku… Ale kde je ta kamera? Nikde žádná pořádná čočka, nikde nic nesvítí – člověk by pomalu řekl, že ji tam nemá. Nezoufejte! Na obrázku vidíte, kde se v současnosti nachází webové kamery na většině notebooku, notebooko-tabletů a mobilonotebooků. Buď je na okraji obrazovky v podobě poměrně nepatrné čočky (nečekejte, že budete mít webovou kameru v podobě zrcadlovky s objektivem – současné webové kamery skutečně vypadají poměrně nenápadně a většinou u nich není ani dioda informující o jejich činnosti).

Zde vidíte, kde všude může být webka
Zde vidíte, kde všude může být webka

Jak zprovoznit kameru

Dobře, kameru jsme našli. Jak teď ale ověřit, zda vůbec funguje? Nejjednodušší je to pravděpodobně s pomocí programu Skype (postup k jeho instalaci zde). Spusťte ho a pak v něm jděte do menu:

 • Nástroje > Nastavení > Nastavení videa 
 • V přepínači můžete vybírat mezi různými modely zařízení pro příjem obrazového signálu, pokud vše funguje jak má, měli byste vidět sebe před kamerou.

Pokud vidíte jen černo, případně systém nenalezl žádné zařízení, bude potřeba nainstalovat ovladač. Zde se vše odvíjí od toho, abyste nainstalovali ten správný. Kde se dá zpravidla najít?

 • Na přiloženém CD/DVD
 • Na webu výrobce

Weby výrobců jsou v tomto ohledu organizovány tak, že v sekci Podpora/Support se dá vyhledat konkrétní model notebooku a u každého modelu jsou pak naservírovány ke stažení ovladadače ke všemu hardwaru, ze kterého byl notebook vytvořen. Odkazy na tuto sekci ve webech některých výrobců najdete níže.

Komentáře k článku. Přidejte i váš!

 1. mám pc asus přes webkameru mám vše vzhuru nohama dá se to nějak otočit

 2. Pravděpodobně tam 1) bude špatný ovladač,a nebo 2) výrobní vada – namontovali ji tam obráceně nebo 3) je tam nějaký program na obsluhu obrazu z videokamery, kde je nastaveno to zobrazování vzhůru nohama

 3. Dobrý den,nemohu stáhnout fotky z fotáku do Pc.Již jsem je stahovala,ale nyní to nejde.Čtečkču karet nemám.Stahovala jsem to přes kabelv USB.Nenainstalují se ovladače a stále mi to přepíná na tiskárnu,ale ovladač fotáku se nenainstaluje.

 4. o jaký jde foťák a verzi Windows?

 5. Foťák je finepix ax 300 a verze Windows Xp.

 6. dobry den ma mini notebook samsung nc10 webkamera funguje ale vydim se tam hodne spatne rozmazane skousela jsme na skype mastroje nastaveni nastaveni vebkameri ukazal se mi obladac ale neslo snim nic delat pouze odebrat a pridat jas muzete mi poradit moc se v techto veci neviznam dekuju

 7. Dobrý den. Najednou mi nefunguje web kamera nevím co s tím. Děkuji

 8. jaký používáte operační systém a počítač, dělaly se v něm v poslední době nějaké změny?

 9. Přestala fungovat webkamera na Skype ,že není připojena.Jak ji zprovozním?

 10. Prave jsem si poridila novy notebook od Asusu emachines a nevim jak se tady zapina pomoci tlacitkem kamerka poradi mi nekdo?Odpovedi do mejliku diky 🙂

 11. dobrý den. mám stolní webkameru genius a vydím se velmi roznamzaně. jak ji opravit nebo vyčistit? lépeřečeno, co mám dělat? prosím o odpověď.

 12. dobrý den. mám stolní webkameru genius a vidím se velmi rozmazaně. jak ji opravit nebo vyčistit? lépeřečeno, co mám dělat? prosím o odpověď.

 13. Ahoj Monaelo, každá externí webkamera má čočku jako kolečko anebo tak nějak a tím otáčíš tak dlouho ve směru anebo proti směru hod. ručiček..

 14. ahojky mám notebok hp pavilion g6 a nejde mě integrovaná webkamera. Instalovala jsem i ovladac ze stranek,ale bez uspechu nedoinstaloval se dokonce už dva dny mě to furt píše že se instaluje a nic se neděje, poradíte?

 15. Mám notebook HP 355 G2, po nainstalování WIN10 mi software Cyber link Youcam 5 i 7 hlásí, že se nedokáže připojit na kameru v nb HP Truevision HD, která je v nb. Software jsem i znovu nainstaloval se stále stejnou chybou. Můžete mi poradit, kde je možný problém? Je nainstalovaný ovládač Cyver link webcam virtual driver7 i driver HP Truevision HD.

 16. Prosím o název programu, nějak jako Many kamp?, kterým se dal obrátit pohled kamary na Skype. S tím, jak se mi nainstloval Windous 10, který jsem nechtěla, tak stojím opět při skypování na hlavě a nevím, jak to spravit. Děkuji za radu, Jarmila

 17. Dobrý den. Mám notebook od Asusu a webkamera zabudovaná v něm je až nemožně přiblížená. Jak ji mohu nastavit aby obraz byl z normální dálky?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *