Jak si vybrat notebook

V tomto článku se mimo jiné zaměřím na nejčastější omyl, kterého se lidé při výběru notebooku dopouští. Pro jeho označení zvolím charakteristický citát: krása na úkor užitku.

Chtěl bych vám přiblížit, jak si co možná nejefektivněji vybrat správný notebook,ať už pro vaše domácí nebo pracovní užívání. Probereme také dobré a špatné firmy, které můžoumít sebelepší nabídku. Ale mohou nás velice rychle zklamat, po servisní stránce nebo spolehlivostisamotných přístrojů. V důsledku velké konkurence a dalších faktorů, dochází k neustálému snižování cen elektronikyvšeobecně. Zjednodušeně řečeno notebook nebo mobilní telefon koupíme za méně peněz a k tom uještě lepší a výkonnější.

U výběru notebooku bude hlavním kritériem, dle kterého jej budeme vybírat určitě cena a způsob,jakým jej budeme užívat.

Jako příklad uvedu:

Pokud jej budeme mít do práce či školy, kde máme většinu věcí zpracovaných textově, určitěbudeme co možná největší výdrž baterie. Stejně důležité pro vás bude dobré rozvržení klávesnice,které bude vyhovovat vám a vašim rukám. Touch-pad bude posunut k jedné straně, abychom sipři častém opírání neklikali na plochu. Samozřejmě by v počítači neměl chybět ovladač, který nám umožňuje vypnutí celého touchpadu. Display by měl být s co možná nejnižší odezvou (určuje se v milisekundách). Bohužel dnes se již velmi obtížně hledá notebook, který by měl rozměry šestnáct ku devíti a byl matný, a to z důvodu větších výrobních nákladů a samozřejmě lepšímu designu uhlopříčkových lesklých displejů notebooků všech možných firem.

Kromě samotných užitkových věcí bychom se měli podívat také na praktické věci typu větrání. Což je poměrně častou chybou u celoplastových notebooků typu Acer, které mají větrání ze spodnístrany, kde se nám vrací vzduch například od stolu zpět do plastu. Tím pádem může dojít i k přehřátí celého přístroje. Dobrou radou je také vybrat si notebook, který sice nevypadá úplně “in” ale zato vám ho nikdo neukradne. Takovým hitem jsou poté notebooky firmy Lenovo (dříve IBM), které jsou takřka nezničitelné a poměrně spolehlivé a výkonné.

Dále berte v potaz určitě problematiku servisů a místo opravy. V tomto ohledu je dnes velmi zajímavá firma Dell, která vám přijede až domů. Buď vám opraví přístroj na místě, a nebo vám dá rovnou náhradní a přemístí všechna vaše data. Tento přístroj si pak můžete ponechat po dobu opravy vašeho přístroje.

Pro nadšence grafiky a her jsou velmi pohodlné přístroje od firmy Apple (tady pozor: není na nich Windows), MSI a HP, kde si můžete vybrat z velké škály parametrů. U těchto notebooků je pak hlavním kritériem grafická karta (měla by být nesdílená) a samozřejmě celková výkonnost.

Hlavní je nestydět se zeptat a nechat si poradit, může být pěkné, když má náš přístroj paměť RAM 8GB, ale když budeme mít špatný operační systém (nebude 64bitový), tak využijeme maximálně 3GB této operační paměti. Vybírejme tedy pozorně, abychom se vyvarovali zbytečných chyb a přehnaných investic, které stejně nevyužijeme nebo naopak v druhém extrému špatného komponentu. Musíme sivždy ujasnit, k čemu notebook bude určen.

Filip Malovec

3 komentářů k Jak si vybrat notebook

  1. Potřebuji radu na výběr nejvhodnějšího notebooku,který bude nejvíce využíván na zpracování digitalní fotografie a videa,dále využití internetu a video skajpu.
    Chci kvalitu,ale nechci kupovat něco co zaplatím a potom nevyužiji.
    Děkuji Honza

  2. Tak nejnáročnější operací je to zpracování videa, takže by neměl mít asi vestavěnou intel grafiku, ale něco slušnějšího od nvidia nebo ati – cca kolem 12 000 najdeš poměrně slušný stroj co pro běžné použití celkem postačí

  3. Dobrý den Potřebuji pomoci vyznám se v AMD a nvdiie A intel a potřebuji herní notas aby to rozjelo gta 5 minecraft na max detaily bez sekání a far cry 4 a 3 něco do 20 000 nejlépe s výměnou grafikou a halvně RAM ta grafika nemusí být líbí se mi tato mašinka https://www.alza.cz/hp-pavilion-15-ab078nc-natural-silver-d2665770.htm nebo dobrá je i taot https://www.alza.cz/hp-pavilion-15-p204nc-aqua-blue-natural-silver-d2286720.htm
    hlavně kvalitní to musí být moc děkuji a naschledanou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *