Jak vybrat GPS navigaci do auta

Už jste někdy usedli za volant svého vozu a nevěděli jste, jak se dostanete k cíli? Díky GPS navigaci, která se opírá o celou řadu satelitů, se vždy dostanete do cíle vaší cesty.

Druhy GPS navigací

Vestavěné navigace v přístrojové desce

Jedná se o GPS navigaci, kterou jste již koupili zabudovanou v novém voze. Zabudované navigace v nových automobilech jsou nejdražší, ale nabízejí velký LCD monitor a jsou součástí vozidla, což nabízí větší komfort. Pokud si chcete pořídit vestavěnou navigaci do vašeho stávajícího automobilu, tak vám jí zabudují na místo autorádia v každém autoservisu. Tyto navigace se mohou ve většině ohledů rovnat vestavěným navigacím, které jsou ve voze už od výrobce, ale jsou o poznání levnější a také zastanou všechny funkce autorádia.

Přenosné navigace

Tyto navigace jsou u nás nejrozšířenějším druhem a jsou také jednoznačně nejrůznorodější, co týká jejich ceny, nebo například velikosti displeje. Velikou výhodou je jejich přenosnost, takže pokud máte v domácnosti více automobilů, můžete ji jednoduše přendávat z jednoho vozu do druhého. A vzhledem k tomu, jak jsou přenosné navigace různorodé, najdou se i takové, které mohou konkurovat s velikostí LCD displeje vestavěným navigacím a přitom jsou levnější.

Ovládání navigace

U GPS navigace je velmi důležité, aby měla jednoduché a intuitivní ovládání, jelikož ji často budete ovládat i za jízdy. Levné navigace mají velmi složité a nelogické ovládání, kdežto kvalitní navigace dokážete ovládat, aniž byste si k nim museli přečíst manuál.

Velikost monitoru

Velikost monitoru je jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru navigace do automobilu. Při výběru si musíte ujasnit, na jaké místo ve vašem voze navigaci chcete přimontovat a od toho by se měla odvíjet její velikost. Ale také platí, že čím má navigace větší monitor, tím přehledněji se na ní zobrazují mapy a lépe se ovládá.

Jak vás bude GPS navigace navádět

Zaměřte se také na to, jak s vámi bude navigace komunikovat. Navigace by měla zobrazovat vizuální směr jízdy, ale také vás navádět pomocí zvukových pokynů. Zobrazují se na navigaci realistické mapy prostředí, kde se právě pohybujete? Jsou zvukové pokyny dostatečně hlasité a jednoznačné? Pokud tyto parametry nebudou v pořádku, určitě se dané navigaci vyhněte.

Čitelnost displeje

Vyzkoušejte si, jestli je písmo v navigaci dost velké, aby bylo výborně čitelné. Vzhledem k tomu, že navigaci budete používat ve venkovním prostředí, musíte dbát na to, aby byl obraz zřetelný i při přímém slunečním záření.

Mapy v navigaci

Ujistěte se, že vybraná navigace má v sobě nahrané aktuální mapy oblasti, ve které se budete s automobilem pohybovat. Většinou by měla navigace nabízet kompletní mapy Evropy (45 zemí). Při výběru si nezapomeňte zjistit, jakým způsobem můžete mapy průběhem času aktualizovat. A také by měly mapy obsahovat tzv. „Body zájmu“, což znamená umístění letišť, bank, hotelů, restaurací a dalších bodů, které se můžou na cestách hodit.

Možnosti trasy navigace

Také si zkontrolujte, jaké možnosti podoby tras navigace nabízí. Jestli vám nabídne nejrychlejší možnou cestu k cíli, cestu pouze po nezpoplatněných úsecích, možnost zadat více různých cílů po cestě. A také třeba jestli navigace sama nabídne novou trasu, pokus na některé odbočce špatně odbočíte a sjedete z naplánované trasy.

Paměť

Pokud budete chtít mít v navigaci nahraných co nejvíce různých map, musíte se také soustředit, jakou pamětí daná GPS navigace disponuje. Většinou mají pouze interní paměť, ale pokud chcete mít jestotu, že se do navigace vejdou všechny mapy světa, zvolte model se slotem na paměťové karty.

Výdrž baterie

U přenosných modelů navigací také záleží na tom, jak dlouhou výdrž má baterie. Ale v autě není samozřejmě problém, mít navigaci připojenou neustále v zapalování.

Funkce navíc

Pokud chcete, aby GPS navigace měla nějaké funkce navíc, jako například bloutooth, díky kterému se může propojit s mobilním telefonem, nebo přehrávání videa, prohlížení fotek, nebo například kontrolu, jestli jedete povolenou rychlostí, nezapomeňte zkontrolovat, jestli daná navigace tyto funkce nabízí.

Závěr

Jako první věc při výběru byste se měli zaměřit na to, jestli je pro vás lepší vestavěné, nebo přenosné řešení. Vyzkoušet si, jestli je ovládání navigace a zadávání cíle cesty intuitivní a také zkontrolovat, jaké mapy jsou v dané navigaci nahrané. A pokud již máte nějakou GPS navigaci vybranou, vyzkoušejte si jí před koupí v nějakém obchodě, popřípadě si najděte na internetu recenze, jak jsou ostatní uživatelé s danou navigací spokojení.

Šrámi92

1 komentář k Jak vybrat GPS navigaci do auta

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *