Jak vybrat harddisk

Jak vybrat harddisk

Téměř 95% lidí vybírá harddisk podle jeho velikosti, ovšem velikost není vše, co by nás u pevného disku mělo zajímat. Na co všechno si tedy dát ještě pozor?

Co zkoumat při výběru harddisku

 • kapacitu
 • rychlost
 • hlučnost
 • rozhraní, přes které se připojuje

Ještě před samotným výběrem harddisku si musí člověk uvědomit, zda touží po rychlém kopírování arychlém najíždění operačního systému nebo touží naopak po co největším uložišti dat a také to, jak si ho může do stávajícího počítače připojit.

Velikost

V současnosti se prodává opravdu obrovské množství harddisků s kapacitami od 74GB až po několik TB.

Abych vám trošku usnadnili orientaci v jednotkách paměti – převod je následující (v hranaté závorce najdete výslovnost):

 • 1 TB – Terabyte [terabajt] = 1024 GB
 • 1 GB – Gigybyte [gigabajt] = 1024 MB
 • 1 MB – Megabyte [megabajt] = 1024 kB
 • 1 kB – kilobyte [kilobajt] = 1024 Bytů [bajtů]

Budete se možná divit, ale 74 a 150GB harddisky (dnes nejmenší možné velikosti) se řadí spíše k těm dražším, jelikož se používají převážně jako systémové, takže se značnou části podílejí nachodu systému a také rapidně zrychlují start počítače. Nejmenší harddisky startují zhruba na 700 KČ a oplývají velikosti okolo 160GB. Jak již bylo řečeno, tak největší snadno dostupné disky mají 3TB a pokud je vám to stále málo, tak nezoufejte, jelikož harddisků můžete mít ve svém počítače v podstatě neomezené množství. Pro připojení přes vnitřní sběrnici si kupujte disky s rozhraním SATA – je na drtivé většině současných počítačů. Pokud chcete disk připojit zvenku jako externí, pak můžete využít konektor USB, případně FIREWIRE (méně částé, ovšem rychlejší).

Touha po rychlosti

Již bylo zmiňováno, že nejrychlejší harddisky jsou právě ty nejmenší a využívají se v 99% jen jakosystémové. Ovšem pokud chcete opravdu to nejlepší, tak pro vás jsou zde tzv. SSD disky, které jsouo proti běžným harddiskům daleko rychlejší, jelikož v nich nejsou vůbec žádné mechanické části. Kdybychom měli tento disk laicky popsat, tak se teoreticky jedná o velkokapacitní a zároveň extrémně rychlou paměťovou kartu.

Ovšem vraťme se zpět k obyčejným harddiskům a podívejme se jak vybrat optimální kombinaci rychlosti, velikosti a ceny. Jak již bylo naznačeno, tak harddisk je mechanické zařízení, které při sejmutí vrchního krytu připomíná gramofon, jelikož zde nalezneme několik pater plotýnek, které se otáčí a jehla na ně zapisuje požadované data. Právě počet otáček rapidně ovlivňuje jeho rychlost. Nejpomalejší harddisky startují na 5000 otáčkách za minutu, ty optimálnější mají pak většinou 7200 otáček a ty nejrychlejší mírně přesahuji hranici 10 000 otáček za minutu. A závěrem ještě odkaz na jednu pomůcku: k výběru pevného disku a srovnání cen můžete také využít srovnávač cen heureka.cz.

Martin Šindel

1 komentář k Jak vybrat harddisk

 1. já mám jako externí připojení eSata a vcelku to jede pěkně 🙂
  SSD už začínají nabírat dech, třeba SSD 64GB 450MB/s a 500MB/s se sežene už okolo 3tisíc a jentak pro srovnání HDD VelociRaptor(nejrychlejší HDD) má rychlosti okolo 120MB/s maximálně 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *