Jak vybrat reproduktory

Při výběru reprosoustavy je třeba si uvědomit několik základních skutečností. Zda se bude jednat o reproduktory regálové nebo sloupové, kolik jich bude začleněno do soustavy, jak budou vypadat a v neposlední řadě, kolik bude činit investice do reproduktorů.

Dělení reproduktorů

Pro poslech hudby nebo pro sledování filmu je vhodné sáhnout po nějaké slušnější soustavě reproduktorů. Vestavěné reproduktory sice také hrají, ale jejich zvukové možnosti bývají často více než omezené. Každá reprosouprava obsahuje dva a více reproduktorů a subwoofer. Subwoofer stojí za oním „probasováním“ celé produkce, protože pomocí něj se hloubky a basy zvýrazní. Na trhu se lze nejčastěji setkat s dvoupásmovými, dvouapůlpásmovými a třípásmovými reproduktory. Dvoupásmové jsou silné ve zvuku středů, třípásmové bedny zpravidla zvýrazní basy.

Při výběru reprobeden je nutné mít na zřeteli, jak úzce spolu souvisí, zda budou pořízeny regálové nebo sloupové bedny a co se jejich prostřednictvím bude produkovat. Z vybraných k reprobeden bude znít s největší pravděpodobností jinak folk, vážná hudba, jinak metal nebo filmy. Proto je nejlepší dobře hledat a vybírat, aby bylo možné kvalitně poslouchat nejen onen nejvíce preferovaný hudební styl, ale i další produkci.

Regálové bedny jsou zpravidla menší a lze je umístit prakticky kamkoliv, i na ten regál. Regálová reprobedna neprokreslí tolik basové linky, ale zase vyniknou čisté středy a výšky. Dvoupásmová regálová bedýnka je schopna velice slušně reprodukovat hudbu, u které se nepředpokládá, že bude tolik založena na basech. Tudíž například folk nebo pop. Také filmy je možné pouštět přes regálové repro doplněné o subwoofer. Sloupové třípásmové reproduktory zdůrazňují basové složky hudby, proto to bude takzvaně pěkně „dunět“. Tím se víceméně navzájem vylučují sloupové reproduktory a malá místnost. A filmy hrané přes „sloupy“ si s vámi v paneláku užijí i sousedé. Je dobré si uvědomit, že sloupové repro sice zvýrazní nízké basy, ale ty nemusí být jasné a konkrétní, a potom by byla hudební produkce zkreslená. Může se stát, že levnější regálová bedýnka i přes menší basový projev zahraje vše čistěji a výrazněji.

Velmi důležité pro výběr dobré reprobedny je poklepání na ni. Při poklepání na bednu se nesmí ozývat zadunění.

Instalace a výsledný zvuk

Výběr vhodné reprosoustavy by mělo ovlivnit i místo její instalace. Je třeba opravdu dobře zvážit, co se bude ozvučovat a jak je ona místnost veliká. Prostorná hala v rodinném domě snese nadupanou soupravu s pěti bednami, subwooferem a vše se může jistit pořádným zesilovačem. Ale pokud bude někdo chtít totéž umístit do místnosti velikosti 3×4 metry, tak se reprodukovaná hudba změní v absolutně neidentifikovatelnou a šílenou zvukovou kouli.

Nelze opomenout ani odpor přístroje ( což může být zesilovač ) oproti proudu, který jím prochází. Každý zesilovač má označenu mezní hranici impedance, proto je třeba k němu připojovat reprobedny se stejným odporem. Bedny s vyšší impedancí než jaká je označena u zesilovače sice hrát budou, ale nebude možné využít jejich plného zvukového výkonu. Impedance se označuje v ohmech.

Každá reprobedna obsahuje membránu, která se při zvuku rozkmitá. Jelikož je zvuk částečně produkován i dovnitř bedýnky, tak aby nedocházelo k rezonanci, je vnitřní prostor vyplněn akustickou vatou nebo příčkami s tlumící složkou. A otvor, který propojuje vnitřek reprobedny s exteriérem, se nazývá bassreflex. Bassreflex je výrobci reprobeden velmi přesně navrhován co do tvaru, šířky, délky velikosti atd. proto, aby se produkce přes bedýnku pohybovala jen v daných kmitočtech.

Nejvhodnější materiál na výrobu reproduktorů je dřevo. Nejčastěji se ale používá MDF materiál, což jsou vlastně dřevěné piliny s pojidly tvarované pod vysokým tlakem. Dřevěné reprobedny jsou dražší.

Je dobré se zajímat i o systém, jakým je u reprobeden zajištěno omezení vibrací. Kvalitní bedna musí při hudební ( a jiné ) produkci stát na místě a necestovat. Zamezení nevhodné zvukové rezonance je úplný základ. Na trhu je možné se setkat s pryžovými podložkami nebo s kovovými bodci, které minimalizují dotek reprobedny s materiálem, na kterém bedna stojí. K variantě s bodci je dodávána speciální podložka proti poškrábání podlahy. U reproduktorů do výšky by se neměl podcenit závěsný systém nebo funkčnost vhodných stojanů. Výhoda stojanů spočívá v tom, že reprobedny na nich nerezonují.

Výrobci a cenová hladina

Výběr reprobeden by měl doprovázet výběr vhodné kabeláže. V dnešní době je prakticky vše propojováno systémem „banánků“, tak jen snad je dobré dávat pozor na stejnou délku kabelů.

Ve specializovaných prodejnách je zákazník zahrnut dost velikým výběrem reprosoustav různé kvality, cen i mnoha výrobců. Nic se nezkazí u tradičních dodavatelů jako jsou Sony, Pioneer, Yamaha, Jamo, Magnat, Panasonic, Dexon. A pořizovací cena se u základního výrobku, který čítá dvě reprobedny, může pohybovat kolem tří čtyř tisíc, ale také může s kvalitou cena vyrůst na desítky tisíc. Záleží na nárocích a na velikosti peněženky zákazníka.

T.B.

Komentáře k článku. Přidejte i váš!

  1. Uvažuji o koupi reproduktorů redstar rs 213BS. Nemáte s nima někdo zkušenosti?

  2. repraky redstar su najvyhodnejsie
    v pomere cena a kvalita

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *