Jak vybrat velikost televize

Jak vybrat velikost televize

Říká se, že nejlepší vizuální zážitek získáte s televizory velkých rozměrů. Možná, že je to pravda, nic se však nemá přehánět. Výběr velikosti televize, ať už se na ní chystáte sledovat filmy se skvělými detaily, napínavé sportovní události nebo dech beroucí záběry přírody, není jen o tom: čím větší, tím lepší. Existuje samozřejmě více druhů televizí, o tom, jestli je lepší vybrat si LCD, plazmu nebo starší CRT model, však až někdy jindy.

výběr velikosti TV

Na úhlopříčku s rozmyslem

Při výběru velikosti televize vstupuje do hry několik kritérií a parametrů. Úhlopříčka, velikost místnosti, do níž se chystáte televizor umístit nebo přítomnost dalších funkcí.

Obecně platí pravidlo, že úhlopříčka televize by se měla pohybovat v dvojnásobku až trojnásobku pozorovací vzdálenosti. Pokud tedy bydlíte v garsonce, jejíž nejdelší rozměr nepřesahuje tři metry, poohlížet se po extrémně velikých televizích nebude dobrý nápad. Při sledování z bližší vzdálenosti hrozí zdravotní problémy, budete-li sedět dál, může se stát, že vám některé důležité detaily uniknou – jednoduše na televizor neuvidíte.

V následující tabulce nejčastěji zakupovaných velikostí si ověřte, jestli u své televize sedíte správně. Jestli ne, zohledněte tato čísla při vašem dalším nákupu.

 

Úhlopříčka v palcích Minimální pozorovací vzdálenost v cm
22 86
28 110
32 126
40 158
42 165
48 189
50 198
55 217
60 236
65 256
70 276
75 297
78 307
88 346

 

Přepočet palců na cm: 1 palec = 2,54 cm

Uvedené vzdálenosti platí pro rozlišení Full HD. U rozlišení 4K, kterým disponují moderní veliké televize, se bezpečná pozorovací vzdálenost může o třetinu až polovinu snížit.

Kromě vzdálenosti je pro ideální požitek ze sledování důležitá také výška. Zde platí, že střed obrazovky by se měl naházet ve výši očí nebo níže. Pokud by tomu tak nebylo, při delším pozorování se dostavují bolesti zad a krku.

 

Rozlišení

Velikost televize by neměla být jediným kritériem při rozhodování. Sledovat je dobré také spotřebu či právě rozlišení. Spotřebu zjistíte na povinných energetických štítcích. Chcete-li při běžném provozu co nejvíce ušetřit, měla by vaše pozornost směřovat výhradně k energetické třídě A, při úhlopříčkách nad 100 cm nejlépe dokonce A+.

Rozlišení hraje klíčovou roli v určení kvality obrazu. Udává se v pixelech jako poměr počtu jejich sloupců a řádků. Čím větší tento poměr je, tím kvalitnějšího obrazu se vám dostane. Z hlediska vzdálenosti, ve které je dobré televizi sledovat platí, že čím větší je rozlišení, tím blíže si můžete dovolit k televizi usednout.

V současné době se televize vyrábí ve třech variantách rozlišení:

  • HD Ready – 1366 x 768

Jedná se o nejnižší rozlišení, vhodné pro televize maximálně o velikosti 32 palců. Stačí pro běžné televizní vysílání, milovníky a vyznavače detailů však vůbec neuspokojí.

  • Full Hd -1920 x 1080

Full HD rozlišení již nabízí vysoké detaily s uspokojí i náročnější diváky. Umožňuje přehrávat Blu-ray a DVD filmy při vysokých detailech.

  • UHD (ultra HD) neboli 4K – 3840 x 2160

Pokud na televizi sledujete pouze běžné televizní vysílání, kvality takto ostrého obrazu nedokážete naplno využít. Jedinečná ostrost a dokonalé vykreslení barev 4K obrazu vám budou dávat smysl, pokud alespoň trochu využíváte funkce tzv. Smart TV. Ať už se jedná o přehrávání videí z internetu, používání aplikací apod.

Funkce dnešních televizí

3D TV

Spousta televizí na dnešním trhu nabízí obraz ve 3D a činí jej cenově dostupným. Je pak pouze na vás, jestli dokážete jeho výhody ocenit. Dejte pozor na to, že pro sledování 3D obrazu jsou nutné 3D brýle, které ne vždy jsou součástí balení, případně v nepříliš vysoké kvalitě. Myslete také na to, že až jedna třetina populace má zrakovou vadu a nedokáže 3D obraz vnímat. Předtím, než do takové televize investujete, se tedy přesvědčte, zdali s vámi nasazení 3D brýlí bude něco dělat. Rovněž je zapotřebí zajistit a vyzkoušet kompatibilitu s vaším blu-ray přehrávačem.

Smart TV

Chytré televize nabízejí připojení k internetu a mnohonásobně větší využívání multimédií než běžné televizory. Pozor však na to, že běžné prohlížení internetu nebo sociálních sítích není na obrazovce televize příliš praktické, na to existují mnohem lepší zařízení. Televize se stále soustředí především na video, ať už z jakéhokoliv zdroje, videohry a čím dál tím více i různé aplikace.

WiFi připojení

Pokud si plánujete pořídit Smart TV, je možnost WiFi připojení prakticky nezbytností.

Prohnuté TV

Zaoblené televize si kladou za cíl zabezpečit uživatelům rovnoměrnou vzdálenost od všech bodů televize. Bojují však s problémem pozorovacích úhlů. Nesedíte-li přímo před středem televize, můžete některé záběry vidět neostře, nedokonale nebo zkresleně.

Praktické funkce

Z praktického hlediska nabízejí televize několik užitečných funkcí. Například časovač zapínání a vypínání, který ocení každý, kdo někdy usnul na gauči s ovladačem v ruce a puštěnou televizí.

Užitečný je rovněž tzv. hotelový mód. Ten si oblíbíte, pokud nechcete, aby se vám někdo „hrabal“ v nastavení. Po přepnutí do něj sice funguje veškeré ovládání televize, ale žádných změn v nastavení není uživatel schopen.

Jaké televize tedy doporučujeme?

22 palců, 55 cm – Samsung UE22H5600

22palcový televizor Samsung se hodí do běžné domácnosti. Díky své velikosti může skvěle fungovat jako „další“ televize – typicky do ložnice nebo dětského pokoje. Dotýká se i chytrých funkcí, které využijete zejména při streamování videa z internetu.

Disponuje Full HD rozlišením a 50 Hz frekvencí. Výkon zabezpečuje čtyřjádrový procesor. S pomocí funkce zrcadlení obrazovky můžete na televizi snadno zobrazovat obsah vašeho telefonu a tabletu. Tento proces funguje i opačně. O zvuk se starají dva 3W reproduktory.

Výhody Nevýhody
Příznivá cena Složitější ovládání
Připojení k internetu Horší zvuk
Přehrávání multimediálního obsahu z USB zařízení

 

 

40 palců, 102 cm – Panasonic TX-40DX603E

Televizor Panasonic nabízí obstojné služby pro někoho, kdo televizi nevyužívá pouze pro standardní vysílání, ale chce využívat multimediální obsah a přístup k internetu ve vysokém rozlišení.

Pyšní se dokonalým 4K obrazem, který doplňuje vysoký jas a veliká barevnost. Samozřejmostí je přítomnost WiFi připojení a přehrávání z USB zařízení. Vysoký výkon zabezpečuje čtyřjádrový procesor Quadra Core Pro, který umožňuje plynulé přehrávání videí v té nejvyšší kvalitě. Zvuk zajišťují dva 10W reproduktory.

S funkcí myHomeScreen si můžete nastavit úvodní obrazovku dle vašich potřeb a preferencí. Stejně jako primární webový prohlížeč používá systém Firefox.

Výhody Nevýhody
Skvělý obraz Konec podpory Firefox o. s.
Hezký design Horší dekódování videa. Některé formáty, byť méně známé, nejsou podporované.
Dobrý zvuk s digitálním výstupem

 

65 palců, 165 cm – Sony KDL-65W859C

Televize s úhlopříčkou přesahující metr a půl zaručeně uspokojí každého milovníka multimediálního obsahu. Umožňuje 3D přehrávání ve Full Hd rozlišení. Můžete si s její pomocí snadno vytvořit domácí kino za příznivých cenových podmínek.

Televize používá OS Android s širokým výběrem aplikací z Google Play. Podporuje i další funkce, jako například Google Chrome Část, která umožňuje sdílení videí, obrázků, hudby, fotografií apod. mezi televizí, notebookem a mobilním zařízením. Díky OS Android podporuje ovládání hlasem.

Výhody Nevýhody
Velikost úhlopříčky Složitější počáteční nastavování
Spousta aplikací z Google Play Zbytečně veliký dálkový ovladač
„pouze“ Full HD rozlišení

1 komentář k Jak vybrat velikost televize

  1. Obecně platí pravidlo, že úhlopříčka televize by se měla pohybovat v dvojnásobku až trojnásobku pozorovací vzdálenosti.

    Tedy když jsem 2 metry od TV tak uhlopříčka má býti 2 až 3 krát 2m, tedy 4 až 6 metrů???

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *