Nanotechnologie mění pravidla impregnace většiny materiálů

Při vyslovení slova nanotechnologie si většina populace nedokáže představit, o čem se vlastně mluví. Jakmile ale toto slovo rozdělíme na dvě části, na slova „nano“ a „technologie“, hned nám dochází, že se bude jednat zřejmě o něco moc malého, lidským okem neviditelného, s technologickou podstatou. Význam slova nanotechnologie by se tedy dal vyjádřit jako věda zabývající se vznikem látky či materiálu se zvláštními vlastnostmi. V praxi se jedná o manipulaci s molekulami a dokonce i se samotnými atomy. Nanotechnologie je věda, prolínající se několika různými obory, kdy mezi hlavní řadíme fyziku, chemii a molekulární biologii.

I když by se mohlo zdát, že nanotechnologie je záležitostí několika posledních let, a že se tudíž jedná o novinku, opak je pravdou. V roce 1959 předkládá svou vizi, týkající se právě této vědy Richard Feynman a již o rok později vychází Feynmanova hypotéza o možnosti budování nanosystémů. Avšak prvního komerčně vyrobeného nanotechnologického produktu se dočkáme až v roce 2004.

Nano technologie

Velkou inspirací pro vývoj nano produktů byla příroda sama. Díky efektu lotosového květu, který byl pro vědce velkou neznámou, se nanotechnologii podařilo přenést do průmyslu. Jakmile se podařilo rozluštit tajemství lotosového květu, který i přes to, že vyrůstá z bahna, si dokáže udržet dokonalou čistotu, byli vědci schopni vytvořit podobný povrch, jako mají listy lotosu a tak vytvořili voděodolné a samočistící povrchy.

Díky nanotechnologii dochází k vývoji a následné výrobě přípravků z komponentů o velikosti miliardtiny metru (nano = 10-9 m). Tyto přípravky dokáží poskytnout běžným povrchům přírodní vlastnosti. Povrch ošetřený nano produkty má tu vlastnost, že dokáže odpuzovat vodu (je hydrofobní) a díky tomu je znečištění povrchu minimální.

Německý výrobce nano produktů, firma Nanoconcept, spolupracující s vědeckými pracovišti, se může pyšnit produkty, které zajisté osloví každého. Jako příklad produktů, které firma vyrábí a usnadňuje tak život mnoha domácnostem, můžeme uvést nano impregnaci textilu a kůže, nano ochranu skla a keramiky, sloužící proti usazování vodního kamene nebo neviditelné tekuté nano stěrače, díky nimž budete mít mnohem lepší výhled z auta a nebudete se už muset trápit nefungujícími stěrači. Ošetřené povrchy umožňují snadnou údržbu a to je znát jak na našem čase, tak na našich financích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *