Recenze čtečky knih

Pokud jste vášnivými čtenáři a nechcete za knihy neustále vydávat peníze a do knihovny se kvůli času zase nedostanete, elektronickou čtečku knih určitě oceníte. Novou knihu si můžete zdarma stáhnout či zakoupit na pár kliků na počítači či rovnou ze čtečky. Pokud se rozhodnete, že nemáte co číst, tento problém vyřešíte během pěti minut.

Obrovskou výhodou je také její skladnost, je malá a lehká. Také je super, že se do jedné malé elektronické knížky vejde obrovské množství knih, čtečky mají rozsáhlou paměť. Můžete si do ní také nahrát slovníky a encyklopedie, spoustu učebnic i studijních materiálů. Pokud ji jednou vyzkoušíte, bude vás doprovázet na každém kroku.

Čtečka je snadno ovladatelná, je tedy vhodná nejen pro mladší generace, ale díky výše uvedeným výhodám i pro generaci starší.

Šetří vaše oči

Výhodou ebook čteček je naprosté napodobení čtení jako z klasické knihy. Použit je zde revoluční displej typu E-Ink tzn. elektronický inkoust, který svým vzhledem naprosto kopíruje vytištěnou knihu. Nebudou vás bolet oči jako z počítačové obrazovky, tento způsob disleje nenamáhá oči. Text na displeji opravdu vypadá jako vytištěný na papíře. Co se týká zvolených úhlů pohledu, jsou maximální, můžete se tedy na text dívat ze kteréhokoliv úhlu a vždy na něj dobře uvidíte. Naprosto bezkonkurenční výhodou je, že se displej neleskne. Můžete tedy číst na slunci třeba na pláži u moře.

Energeticky nenáročné

Nepřehlédnutelnou výhodou je i energetická nenáročnost E-Ink displejů, které pro zobrazování obsahu nespotřebovávají žádnou energii. Ta je spotřebována jen pro překreslení svého obsahu např. otočení stránky. Výdrž čtečky na jedno nabití se udávaná v počtu otočení stránek v rozsahu 7000-20000 nebo také v časovém úseku, který čtečka vydrží na jedno nabití. Pro představu, při čtení půl hodiny denně vydrží 4-8 týdnů. Pokud srovnáte, jak často musíte nabíjet vaše chytré telefony, je to neuvěřitelně malá spotřeba.

Rozdíl mezi tabletem a čtečkou

Tablety používají LCD displej, který je barevný s rychlou odezvou a je tedy ideální pro surfování na internetových stránkách nebo hraní her. Tablety, ale i čtečky s LCD displejem nejsou ideální na delší čtení a to ani v noci, protože zatěžují oči výrazným podsvícením, a ani přes den, protože na denním světle zase displej odráží světlo. Zde tedy funguje jako zrcadlo a odrážením dráždí oči. Některé čtečky podporují i prohlížení obrázků, pokud hledáte tuto funkci.

Přizpůsobení textu

Obrovskou výhodou pro všechny čtenáře je možnost přizpůsobení textu. Máte zde možnost zvolit si velikost písma. Velká písmena jsou obzvláště vhodná pro čtenáře s těžkou vadou zraku. Mezi další možnosti úprav patří možnost zvolit si typ písma tzv. font. Typy písma jsou přímo ve čtečkách. Do některých ebook čteček např. PocketBook lze ještě jednoduše dohrát jakýkoliv font používaný na počítači ve Windows. Dále si volíte velikost okrajů, velikost řádkování, tzn. mezery mezi řádky.

Nízká hmotnost

Vzhledem k množství dat, které se do čtečky vejdou, je velikost a velmi nízká hmotnost čtečky obrovskou výhodou. Pohybuje se okolo a pod 200 gramů. Čtečka se perfektně drží i v jedné ruce, druhou máte tedy volnou. V klidu si vychutnáte kávu nebo čaj, nebo se třeba můžete držet v MHD a ukrátit si dlouhou chvíli čtením nebo studiem.

Dotykový displej

Pokud používáte slovníky, třeba při čtení knih v cizích jazycích, oceníte čtečku s podporou slovníků a nejlépe s dotykovým displejem. Pak stačí na slovíčku v textu přidržet prst a jednoduše jej označit, tím vyvoláte slovník přímo s překladem slova. Je to jednoduché, efektivní, pohodlné a hlavně rychlé.

WiFi modul

Některé čtečky jsou také vybaveny WiFi modulem. S jeho pomocí se připojíte k internetu a zvolíte automatické stahování aktualizací. Třeba přímo ke stahování knih a dokumentů ze stránek a e-shopů, popř. z cloudu. Možno použít pro nouzové připojení k internetu např. zjištění dopravních spojů, přístup k emailu apod. Některé čtečky také podporují stahování periodik jako je iDnes či Lidovky, jakmile zapnete ráno čtečku, připojí se k internetu a stáhne do sebe nejnovější zprávy.

Předčítání textu

Funkce pro předčítání textu nadchne nejen ty, co mají vadu zraku, ale každého, kdo například často jezdí autem a řídí. Také ji oceníte při jakékoliv činnosti jako je vaření, žehlení, uklízení apod. Tato funkce se nazývá TTS – text-to-speech a také záleží, zda pro ni je dostupný hlas tzn. zvolená řeč daného jazyku např. angličtiny nebo češtiny.

Hraní her

Pokud rádi hrajete hry a chcete se na chvíli odreagovat, na některých čtečkách naleznete hry, jako např. karetní hry nebo šachy.

Přehrávání MP3

Pokud zvolíte ebook čtečku. Která je vybavena výstupem na sluchátka a podporou přehrávání oblíbených MP3, můžete si tak vychutnat své oblíbené melodie stejně jako předčítaný text knih. Ke čtení si tak z jednoho zařízení můžete pustit oblíbenou hudbu. Také si rovnou můžete pustit audioknihu v MP3 formátu.

Vodotěsná čtečka

Pro všechny vodáky, trempy, rybáře, lyžaře, horolezce, záchranáře či je zde také vodotěsná čtečka knih. Tohle je super vychytávka do extrémního počasí a podmínek. Pokud se ve vašem životě houfně vyskytuje adrenalin, tak vodotěsnost opravdu oceníte. Pokud nechcete investovat do vodotěsné čtečky, zvolte alespoň vodotěsné pouzdro.

Jakou čtečku vybrat?

Aktuálně patří mezi nejpopulárnější čtečky tyto položky:

kindle paperwhite

Kindle PaperWhite

ereading-start

Ereading Start

amazon kindle touch

Dotykový Amazon Kindle Touch

Komentář ke článku “Recenze čtečky knih”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *