Jak na výběr myši

V následujícím textu se vám pokusím přiblížit problematiku ohledně počítačových myší. Zmíním některé druhy, jejich použití, ale především shrnu svoje názory na věc.

Základní rozdělení

Počítačové myši dělíme v podstatě na dva základní druhy –  mechanické a optické.  Uvnitř mechanické myši se nachází kulička, jejíž pohyb je snímán a přenášen na obrazovku, kde vidíme  pohyb kurzoru. Tento druh je původní, dnes se již nevyrábí a je nahrazován myšmi optickými.  V nich se už zmiňovaná kulička nenachází, je nahrazena LED nebo laserovou diodou. Optické myši jsou daleko více citlivé než myši mechanické.

Jak je to s cenou?

Jako v mnoha případech i v tomto případě nám cena může o produktu hodně říct. Počítačové myši se dají pořídit v cenové relaci od nějakých padesáti až do několika set korun. Rozhodně bych nedoporučil nejlevnější produkt, můžete tak předejít případným poruchám, malé citlivosti apod.

Tvar

Myš má většinou tvar jakéhosi “bochánku”, který by měl zapadnout do dlaně, aby byla práce příjemná. To samozřejmě není možné s tzv. malou myší, která má velikost jen několik málo centimetrů. Na první pohled možná vypadá roztomile a hezky, ale pro delší práci je nepoužitelná, protože ruka je zkroucená a mohlo případně dojít až ke křečím. Nejlepším, ne však nejlevnějším řešením je tvarovaná myš. Padne vám přesně do ruky. Toto je podle mě nejpřirozenější a nejpohodlnější řešení.  Budete si muset sice trochu připlatit, ale když uvážíte, kolik hodin strávíte prací na počítači, jistě mi dáte za pravdu, že taková investice má smysl.

Funkce, aneb něco navíc

Tvarované myši, které padnou přesně do ruky, mají většinou kromě dvou tlačítek a posuvného kolečka navíc 2 – 3 tlačítka. Většinou jsou umístěna nad palcem a nahrazují tlačítka Zpět/Vpřed při použití prohlížeče, ale fungují i při pohybu v adresářích. Nejspíš vás napadne, že je to možná až zbytečný luxus, také jsem si to myslel. Když ale nyní přijdu k obyčejné myši, která ta dvě užitečná tlačítka nemá, zjišťuji, že práce není tak efektivní a pohodlná.
Většinou se však na myši nachází ještě třetí tlačítko. To slouží k tomu, že po nastavení funkce provede námi přednastavený úkon.

Sečteno podtrženo

Počítačových myší na trhu je celá řada od obyčejných až po herní. Pokud se vyvarujeme nákupu nejlevnějších a pochybných značek a vsadíme na tradiční výrobce jako je Logitech či Genius,  určitě neuděláme chybu. S rostoucím komfortem však pochopitelně cena produktu stoupá. Pokud však prací na počítači trávíme hodně času, určitě větší investice stojí za zvážení.

M.S.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *