Co je to MP3

Popis tajemné hudební zkratky MP3

MP3 jsou (krátce a ne úplně přesně) hudební soubory. Je to, jako bychom hudbu slisovali, trochu různých neslyšitelných zvuků vypustili a to celé stěsnali do takové hudební konzervy. Pro představu: 700 MB má (nebo spíše mělo) hudební audio CD, vešlo se na ně 90 minut hudby. Na to samé CD, ovšem ve formátu MP3 se vešlo nějakých cca 7 hodin hudby.

Jak je organizovaná hudba ve formátu mp3

Tak jako kdysi si hudební sběratelé skládali desky do polic, dnes si ukládají alba na disku. Jednotlivé písničky jsou poskládány v adresářích, tedy albech. Každá skladba může být popsána různými atributy (tzv. ID3 tag), jako: jméno skladby, jméno interpreta, album, rok vydání, žánr. Podle těchto atributů se pak skladby mohou ve vyspělém přehrávači, jako je Windows Media Player nebo WinAmp třídit a vyhledávat.

MP3 přehrávače

Hudbu ve formátu MP3  lze v současnosti přehrávat v počítači,  stolních přehrávačích a rádiích (zpravidla přes USB flash disk), přenosných přehrávačích (iPod, Zune, iRiver a další) a v mobilech (Nokia, SonyEricsson Walkman, iPhone, …). Do přenosných zařízení se hudba nejčastěji přenáší přes USB kabel – připojené zařízení se v počítači tváří jako další disk, na který lze jednoduše kopírovat soubory z pevného disku.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *